+ Yorum Gönder
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye

  Yozgat Testi Kebabı  1 adet Testi
  3 kğ. Kuşbaşı et
  1 kg. Domates
  300 gr. Sarımsak
  200 gr. Sivri biber
  200 gr. Tereyağı
  Karabiber, tuz

  Doğranmış domates, sivri biber ve sarımsak kuşbaşı ete katılarak ezmeden iyice karıştırılır. Yeterince tuz ilave edilir. Testi içi iyice yıkandıktan sonra karıştırılan malzeme testinin içerisine doldurulur. En üste tereyağı konulur. Testinin ağzı hamur ile kapatılır ve ortası hafif açılır. Genellikle açık havada odun veya meşe kömürü yakılmış bir ateşte pişirilir. İki saate yakın bir zamanda pişen yemeği ilk defa yapanlara meşe kömürüyle yapmaları tavsiye edilir. Yemek piştikten sonra testi kırılarak yemek testinin içinden servis yapılır.  (Afiyet Olsun)

 2. 2
  FromDarkness
  Üye

  --->: Yozgat Testi Kebabı

  be kardeşim gitti güzelim testi... canımız her kebap çektiğin de testi mi alcaz şimdi :D:D:D 3. 3
  bucali
  Emekli

  --->: Yozgat Testi Kebabı

  Yozgat yöresinde bir çok yemek yapılmakla birlikte Yozgat denince ilk akla gelecek Testi Kebabı, Arabaşı ve Madımak yemeğinin yapılışı aşağıdaki gibidir.


  Testi Kebabı : Malzemesi : 1 Ad. Testi, 3 Kg. Kuşbaşı Et, 1,250 Kg. Domates, 300 Gr. Sarımsak, 200 Gr. Sivri Biber, 1 Tatlı Kaşığı Karabiber, 200 Gr. Tereyağı (Et Yağsız olursa miktar artırılabilir) tuz.

  Hazırlanışı : Et kuşbaşı olarak doğranır. Domates ve biber de kuşbaşı etten biraz irice doğranır. Ayıklanan sarımsaklar, Karabiber ve tuz ilave edilerek ezmeden karıştırılır. Testi içi ve dışı güzelce yıkandıktan sonra karıştırılan malzeme doldurulur. En üste tereyağı konulur. Testinin ağzı hamur ile kapatılır ortası serçe parmakla delinir. Genelde açık havada etrafına odun veya meşe kömürü konularak yakılır. Testi kaynadıktan sonra ateş hafifletilir. çünkü hafif ateşte pişen yemek daha lezzetli olur. Testi kebabı bu malzemelerle iki saatte pişer. Pigtikden sonra bir kişi testiyi iki yanında kulpu yukarı gelecek şekilde tutar. Testiyi kıracak olan kişi ise bir eli ile testinin boğazını tutar diğer eli ile çekiç veya benzeri bir cisimle kulpun gövde ile birlestiği yere normal bir sertlikte vurur. Testinin kırılan yerinde testi kırıkları varsa temizlenir. Kebab bir tepsiye boşaltılarak servis yapıiır. Testi kebabının bir özelliği de Resmi Davetlerde testiyi kıracak olan kişinin kırmadan önce Yozgat'la ilgili yapacağı bir işe dair söz vermesi gelenek haline gelmiştir. tuz; biber bir miktar un.  bir sitede gezerken görmüştüm hazır konu açılmışken paylaşıyım dedim..!+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi