+ Yorum Gönder
 1. 1
  sinemacrazy
  Usta Üye

  The Sims 3: World Adventures Ek paketi İlk bakış

  Bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir olup da “The Sims” ismini duymayan yoktur. Oyunun, ilk çıktığında yapımcılar tarafından, Sim’lerin tuvalet temizlemesinden dolayı “tuvalet oyunu” yaftası yediğini biliyor muydunuz? Ne var ki The Sims’in yaratıcıları bu “küçümsemeye” rağmen yılmamışlar ve The Sims’i daha da kaliteli bir yapım haline getirmek için uğraşmaya devam etmişler. Sonuç mu? Dünyanın en çok satan, en çok genişleme paketi çıkarılan oyunu haline gelmiş bu “tuvalet oyunu”. Böylesine büyük bir başarı yakalayan serinin son genişleme paketi olan The Sims 3: World Adventures, bakalım oyunun hayranlarına ne gibi yenilikler sunuyor.

  The Sims 3, serinin önceki oyunlarına oranla oyunculara çok daha derin bir içerik, oynanış, Sim’ler üzerinde kontrol ve hatta bayanlar arasında eğlendirici “kız dalaşı” sunuyordu. Bu yoğun içerik, oyunun ilk genişleme paketiyle eklenen üç yeni ülkeyle daha da artıyor. Sim’lerimiz World Adventures’da Çin’i, Fransa’yı ve Mısır’ı ziyaret edebilecek, bu yeni ülkelerin kendine özgü kültürlerini tanıyacak ve hatta gittikleri ülkeye göre yeni beceriler kazanabilecek! Yeni ülkelerin yanı sıra birçok yeni çevre düzenlemesi, kıyafetler, para kazanma yolları ve Sim özellikleri ek pakete dahil olacak. Şimdi dilerseniz bu yeni ülkeleri gezme özelliğine biraz daha yakından bakalım.

  World Adventures’ın bizlere üç farklı ülkeyi (Çin, Fransa, Mısır) ziyaret etme şansı verdiğini söylemiştik. Bu üç ülkeye -eğer uçak bileti satın alabilecek paramız varsa- basit bir tatil amacıyla gidebileceğimiz gibi, Sim’lerimizin kariyerleri sırasında herhangi bir yerde ve zamanda karşımıza çıkacak adventure seçeneği sayesinde de gidebileceğiz.

  Peki bu ülkelerarası gezilerde neler yapacağız? Gittiğimiz ülkenin tarihi yerlerinde yapacağımız araştırmalar sonucu tarihi kalıntılar arayacağız, bulduğumuz bu kalıntıları da istersek talan edebilecek ya da bölgenin koruma altına alınmasını ve böylece tarihi kalıntıların güvende olmasını sağlayabileceğiz. Yapacağımız bu seçim, The Sims tarihinde bir ilk. Bu seçimler sayesinde oyun biraz daha RPG türüne kaymaya başlamış. Yapacağınız ziyaretler sırasında her adımınızı adım adım kayıt altına alan bir gezi defteriniz de yanınızda olacak. Bu defterde sayısız istatistik, achievement ve ne kadar relic (Yeni toplanabilir bir eşya.) topladığınız, kaç bulmaca çözdüğünüz, ziyaret ettiğiniz yerler ve -yurt dışında kalacağınız süreyi belirleyen- Sim’lerinizin visa puanları kayıt altında olacak. Tüm bu yeniliklerin haricinde yeni genişleme paketinde birçok eşya, bitki, tohum ve balık çeşidi de yer alacak.


  World Adventures paketiyle şöyle sahneler yaşamanız olası: Sim’inizi Mısır’ın o esrarengiz tarihini keşfetmeye götürüyorsunuz diyelim. (Yeri gelmişken söylemeden geçmeyelim; Mısır tarihiyle ilgili bulabileceğiniz en heyecanlı roman serilerinden olan Ramses’i mutlaka okuyunuz.) Bir mezara giren Sim’inizin önünde temizlenmesi gereken döküntüler var. Hemen bu döküntüleri temizliyorsunuz ki bu döküntüleri atletik özelliği sahip olan bir Sim daha hızlı temizleyecektir. Döküntülerin ortadan kalkmasının ardında beliren kapıdan aşağı inen bir merdiven bulunuyor. Merdivenin aşağısı ise sis bulutuyla kaplı. Sim’inizin mezarlığı barındıran piramidin içine girmeden aşağıda nelerin olduğunu bilmesine imkan yok. Temkinli adımlarla piramidin derinliklerine ilerleyen Sim’inize aniden bir mumya saldırır. Sim’inizin savaş yeteneği yoksa, bu mumya saldırısı sonucunda mumyanın laneti Sim’inize geçiyor. Bu büyü oyun zamanıyla iki hafta içinde Sim’inizi öldürüyor.  Bu büyüden kurtulmanın da bir yolu var tabii ki. Bunun için “Sphinx” adlı bir bölgeye gitmelisiniz ve mumyanın lanetinden kurtulmalısınız. Mumya saldırısını bir başka yolla da bertaraf edebilirsiniz. Maceracı bir oynanış isterseniz, mumyanın saldırısı sonrası geceyi piramidin içinde geçirebilir ve siz de size saldıran mumyalardan birine dönüşebilirsiniz! Mumya olduktan sonra eskiye oranla daha yavaş hareket edeceksiniz ancak gücünüz artacak ve diğer Sim’ler gibi uyku ya da banyo ihtiyacı duymayacaksınız. Mumya olarak ölürseniz, hayatınıza hayalet (Evet, yanlış okumadınız.) mumya olarak devam edebileceksiniz.

  World Adventures’da, gittiğiniz ülkelerin insanlarıyla etkileşime geçebilecek, onlarla sohbet edebilecek ve hatta evlenebileceksiniz. Ancak farklı kültürden biriyle evlenmenin yaratacağı kültürel çatışmalara da hazırlıklı olmalısınız. Bu kültürel farklılıklar çocuklarınıza bile yansıyacak. Gittiğiniz ülkeden birisiyle hayatınızı birleştirmeden önce iki kez düşünmenizi tavsiye ederiz.


  Yeni paket demek, yeni karakter özellikleri ve yetenekler demek. Çin’e gittiğinizde öğreneceğiniz savaş yetenekleri ile yine bu ülkede düzenlenen turnuvalara katılmak hoş olmaz mı? “Savaşı, vurduyu - kırdıyı sevmiyorum ben, kendi halimde, sessiz sakin yaşamak istiyorum” mu dediniz? O halde sizi fotoğrafçılığa yöneltelim. Fotoğraf çekme üzerine profesyonelleşerek panoramik ya da sepya modunda çekimler yapabilir, albümlerinizi çektiğiniz birbirinden güzel ve kaliteli fotoğraflarla doldurabilirsiniz. “Teknoloji ile de aram iyi değildir pek, şöyle doğal malzemeler kullanarak uzmanlaşabileceğim bir şey yok mu” diyenlere de cevabımız hemen geliyor: Meyve suyu yapımı! Fransa’da öğrenebileceğiniz bu yetenekle üzümleri kullanarak alkolsüz içecekler yapabilirsiniz. Usulüne uygun bir şekilde yapılan meyve suları, Sim’lerinizin ruh hallerine direkt olarak yansıyacak ve hepsi ortalarda sırıtık bir yüz ifadesiyle dolaşacak. Yaptığınız meyve suyu başarısız olursa Sim’lerinizin ruh halleri de bir süreliğine düşecek. Meyve suyu yapımında uzmanlaştıkça yaptığınız nektarları yıllandırabilecek ve birbirinden güzel tatlara sahip nektarlarınızı afiyetle yudumlayabileceksiniz. Ayrıca bir süre sonra kendi üzümlerinizi yetiştirebilmenize olanak sağlayan üzüm bahçelerine de sahip olabileceksiniz. 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: The Sims 3: World Adventures Ek paketi İlk bakış

  The Sims 3: World Adventures Video oyunudur İlk piyasaya sürülme tarihi: 13 Kasım 2009 yılıdır Electronic Arts, EA Mobile yayıncılarının eseridir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi