+ Yorum Gönder
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye

  SimCity 3000 Unlimited Rehber

  Tabi ki bütün bunlar yarı şaka yarı gerçekti ama Simcity 3000 Unlimited bence bizi, en azından beni tatmin etti. Aslında bu yazı bir Unlimited rehberi değil de bir Simcity rehberi olacak. Çünkü zaten Unlimited, Simcity 3000'in bir nevi genişleme paketi sayılabilir. Çok az bir fark var. Aklıma gelmişken söyleyeyim: Simcity Unlimited bağımsız olarak çalışabiliyor. Yani normal sc3000 cd'si istemiyor.
  Neyse bu kadar karışık laflardan sonra şöyle bir tarih dersine geçelim. Hepinizin bildiği gibi bu Simcity en eski oyunlardan biriymiş. Önceden bana bu Simcity'i dedem anlatırdı:)) Bu serinin ilki commodore'da çıkmış. Arabalar falan kareymiş. Öyle detay nerdeee. Neyse yavaş yavaş gelişmiş ve Will Wright abimiz serinin ikinci oyununu da çıkarmış. SimCity 2000... Bu oyun da oldukça tutmuş ve memlekette belediye başkanı olmak için acayip bi yarış ortaya çıkmış. Baktılar Simcity tutuldu ve Maxis firması da iyi para kazandı; ee Electronic Arts boş durur mu hemen Maxis'i satın almış. Derken Simcity 3000 tüm mükemmelliğiyle gözümüzün önüne serilivermiş. Satış rekorları kırmış, herkesin favori oyunu olmuş ve dedemde bu mükemmel oyunu göremeden ölmüş. Simcity 3000 öyle bir tutmuş ki peş peşe değişik türleri çıkmış. Simcopter, Simfarmer vs. Bu zaman süreci içinde Will Wright da ünlü olmuş çıkmış. sonra hepimiz Simcity serisinin yeni oyununu bekliyorduk ki The Sims diye daha harika bir oyun çıktı. The Sims iyi hoş da "Simcity unutuldu, ne güzel anılarımız vardı" demeye kalmadan ve Simcity 3000 Unlimited çıkıverdi.


  İle İlgili Yazılar

 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: SimCity 3000 Unlimited Rehber

  Önce bu oyun nasıl oynanır? nedir bu sim olayı? gibi sorulara çözüm bulmaya karar verdim.
  Bu sim city denen oyunda siz belediye başkanısınız ve bir şehir kurmaya çalışıyorsunuz. Aslında büyük bir şehir falan zaten kuramazsınız. Large harita, nüfus 4-5 milyon dedin mi zaten bitiyor. Onun için kurabileceğiniz en büyük şehir Ankara gibi falan olur herhalde. Oyunu kurduk ve açtıktan sonra ve Start A New City'ye bastık. Şimdi, önce bizden şehri kuracağımız arsayı/alanı/zemini/denizi düzeltmemizi isteyecektir. Yanda ağaç, su ve dağ resimleri var. onları ayarlayın ve GENERATE... ile başlayan ikona tıklayın. Beğenmezseniz biraz düzeltin ve ACCEPT... ikonuna basın. İşte şehrmizi kuracağımız mekan. Şimdi de yandan yol resmine basın ve en üsteki seçeneği tıklatın. Yolları 6*6 yada 7*7 olarak bölün. Sıra geldi elektrik ve su tesisatına. Önce temiz bir su kaynağı bulun (denize/ırmağa herhangi bir şekilde bağlı olmayan su temiz sudur. Tabi tuzlu deniz suyunu temizliyerek de su ihtiyacını karşılayabilirsiniz). Bu temiz suyun etrafına su pompaları yerleştirin. Şimdi boruları güzelce döşeyin.
  Sıra geldi elektrik olayına. Elektrik kaynağınızı şehrinizden çook uzak bir yere dikin. tavsiyem füzyon kullanmanızdır ama oyuna başladıktan oldukça uzun bir süre sonra füzyon seçeneği çıkıyor. Sizin işinizi ilk başta kömürlü olan görür. Sakın nükleer santral dikmeyin allah korusun patlar falan. Yazık değil mi simlere... Şimdide telleri döşeyin. telleri her sokağa döşemenize gerek yok. O böldüğünüz alanın yanına kadar getirin yeter.
  Yanda apartman resmi gibi bişey olacak ona girin. Şu ünlü anıtların olduğu yere girin ve istediğinizi dikin. Ama 10 tane max. limitiniz var. Türkiye'den ise sadece AYASOFYA var. Olsun gene o kadar düşünmüşler ya ona bakın? Neyse, bunlardan birini merkeze dikin. Etrafına 'dense' ev alanından yapın. Diğer yerleri de 'medium' ve 'light' tipiyle doldurun. Uzak bir yere yol götürün ve orayı da biraz önce yazdığım gibi yollarla bölün. Sanayi (industry) ve dükkanları (commerical) oraya yapın. Polis, itfaiye, okul, kolej, müze vs. hepsinden dikin.
  Bir de 'landfill' olayı var, yani çöplük. Bunu da haritanın en ücra köşesine yapın. Ve şimdi aşağıdaki yeşil oka basarak oyuna başlayın. Onun altındaki kareler oyunun hızını gösteriyor. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: SimCity 3000 Unlimited Rehber

  Bir önceki sayfada anlattığım 'detaya inmeden nasıl şehir kurulur?' olayıydı. Onu becerenler şimdi bu sayfayı okusunlar.
  Şimdi detaylara inelim. Şehrinizi geliştirmek istiyorsanız biraz para kazanın. İlk iş olarak otobüs durağı yapın. Yolların köşelerine düzenli bir şekilde yerleştirin. 'Ordinance'lara girin ve SHUTTLE SERVICE seçeneğini tıklatın. Bu otobüs seferlerini açacaktır. Otobüs seferleri şehrinizin gelişmesinde önemli bir rol oynar, bunu unutmayın.
  Sıra geldi 'marina' yapmaya. Marina zenginlerin yatlarıyla dolaşmasını sağlayacak küçük limanlardır. Bunu denizin üstüne, kıyının yanına yapın. İyi para kazandırır. Şimdi bir deniz kenarını düzleyin ve orayı da liman yapın. Bu şehrinizin gelişmesini sağlayacaktır. Havalimanını da yapmayı unutmayın. Yalnız maddi durumunuz iyi değilse havalimanı şimdilik yapmayın. Bu biraz fazla para götürüyor.
  Para deyince aklıma geldi. Bu sim serisinin para birimi dolar falan değil oyunun kendi para birimi olan SIMOLEON. Ayrıca oyun esnasında altta yeşil geçen yazılara tıklatın. Bunların çoğu bazı kişilerin (koşu şehirlerin) iş anlaşması önerileridir. Az çok İngilizce biliyorsunaz zaten ne demek istediğini anlarsınız. Buna göre istediğinizle anlaşın. Bu yazıların bazıları da Belediye Başkanına yani size olan hediyelerdir. Bunları REWARDS kısmından dikebilirsiniz. Stadyum falan çıkıyor. Çok güzel kesin dikin bunları.
  Bana sorulan sorulardan biri de 'köprü nasıl yapılıyor' şeklindeydi. Bunu yapması ise çok kolay. Deniz kenarına bir yere gelin ve yolu tutarak karşıya kadar götürün. Yeşil olunca bırakın. Oyun "Köprü yapayım mı?" diye sorunca 'ok' deyin ve işte size köprü. Köprünün çeşidini siz seçemiyorsunuz. O boğazın uzunluğuna ve içinde buunduğunuz tarihe göre kendi şeklini veriyor.
  Son olarak metro yapmayı da unutmayın. Önce metro duraklarını kurun, sonra da yerin altından metroyu döşeyin. Hepsi bu. Otoban yolunu da yapmayı unutmayın. Bunu şehrin etrafından çevre yolu olarak kullanırsanız trafik sıkışıklığını önlemiş olursunuz. 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: SimCity 3000 Unlimited Rehber

  Simcity 3000 Unlimited, dediğim gibi aslında bir genişleme paketi gibi birşey. Yeni özellikler Simcity 3000'deki eksiklikleri gerçekten gidermiş. Bunlardan en önemlisi zeminin renginin değişebiliyor oluşu. Karlı, kurak, yeşillik, kırsal gibi şeçimler var. Bunları yeni şehire başladığınızda seçiyorsunuz.
  Bir de bina tasarlama olayı var. Bunu oyuna girmeden yapıyorsunuz. "Building editör" diye bir şey var ona basıyor ve binanızı yapıyorsunuz. Ama yapması oldukça karışık. Bunu yaptıktan sonra, örneğin 4*4'lük bir bina yaptınız, save yapıyorsunuz. Yeni oyun olarak oyuna girin. Orada "user build" gibi bir ikon olacak. Sizin yaptığınız binayı burada active olarak seçiyorsunuz. Oyuna başladığınızda artık sizin yaptığınız binada 4*4'lük olarak boy gösterecektir. Nasıl iyi mi??
  Diğer bir özellik ise yeni felaketlerin eklenmiş oluşu. Bunlar; çekirge saldırısı (ağaçları kurutur), denizde hortum (denizde ne varsa hepsini içine çeker, marina ve gemiler de dahil), meteor düşmesi(en sevdiğim ve bir bu kadar da zevkli felaket. Gök taşları şehrini yıkar), asit yağmuru (yağdığı her yeri yıkar, kökünü kurutur). Unutmadan, oyuna yeni bina çeşitleri ve yeni anıtlar da eklenmiş.
  Veee geldik bunların içinde benim en sevdiğim yeni olaya. Menüye PLAY SCENARIO diye birşey eklenmiş. Bu bazı tarihlerde dünyada gerçekten meydana gelmiş felaketlerin olduğu haritalar. Siz seçtiğiniz gerçek felaket senaryosundan birkaç yıl önce oyuna başlıyorsunuz ve şehri bu felakete karşı en iyi şekilde hazırlamaya çalışıyorsunuz. Felaket tarihi geldiğinde ise kurtulan kurtuluyor. Bu yeniliklerden en mükemmeli. İşte SIM CITY UNLIMITED'ın asıl farkı bu.

+ Yorum Gönder
simcity 3000 nasıl oynanır,  simcity 3000 rehber
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi