+ Yorum Gönder
 1. 1
  eRen
  Özel Üye

  Star Wars: Force Unleashed Ön İnceleme

  Star Wars: Force Unleashed


  LucasArts'ın gözümüze sokacak cinsten yaptığı keskin grafikleri ve "nasıl bir aksiyonun içinde olduğundan haberin yok" dedirten aksiyon dolu oyununa, bu ön incelememiz ile bir göz atalım.
  Star Wars: the Force Unleashed’i merakla beklediğinizi biliyorum. Oyunun ön incelemesi çeşitli yerlerde yapıldı. Gerek haberler gerek de makaleler ile oyunun konusu hakkında yeterince bilgi verildi. Ben ise yazımda ağırlıklı olarak oyunun içerdiği teknolojilerden ve yeniliklerden bahsetmek istiyorum. Öncelikle oyunda hangi fizik ve yapay zeka motoru bulunduğuna ve nasıl çalıştıklarına bir göz atalım. Sonra oyundan konuşuruz.
  Digital Molaculer Matter (DMM) : Molekül davranışlarının sayısal hesabı olarak açıklayabiliriz. Biraz daha açacak olursak, nedir bu DMM teknolojisi? Camın tuzla buz olması, demirin bükülmesi ve tahtanın kırılması gerektiğini bilen veya sayısal olarak hesaplayan teknolojidir. Bu teknolojiye birçok örnek verebiliriz. Önemli bir nokta ise hesaplanarak yapıldığı için alacağımız tepki her zaman farklı olacaktır. Oyun içinde ise her şeye hükmedebilmek ve gerçeklik hissi yaratmak amacı ile yapılmıştır. Oyunda zaten Force kullanarak cisimlere kadar her şeye hükmetmemiz isteniyor. Birazdan aşağıda anlatacağım diğer teknolojilerle arasındaki iletişimi gerçekleştirmek ise sıra dışı ve ilk defa bir oyunda kullanılacak olan bir motor (3 motor bir arada). Yakında CPU ve GPU'nun boyunu aşan noktalarda fizik kartlarına sarılacağımız müjdesini şimdiden vermek isterim. Tabi CPU ve GPU'ları, bellek gibi kullanmaya başlarsak o ayrı bir durum arz eder.
  HAVOK: Aslında oyundaki ana motor HAVOK; diğer ikisini teknoloji olarak da görebiliriz. HAVOK bilindiği üzere çatışma anındaki partikül sayılarını, yer çekimi gibi etmenleri hesaplayıp oyuna aktarıyor. Havok ile Euphoria oyunda daha çok etkileşimli olarak kullanılıyor.
  Euphoria: Bir adamımız var; üstünde durduğu zemin sallanıyor ve elleri ile düşmemek için dengede durmaya çalışıyor. Zira düşecek gibi olursa da bu sefer elleriyle bir yerlere tutunabiliyor. Bir çeşit yapay zeka veya fizik motoru diyebiliriz. İkisi iç içe aslında.
  Oyunu, Wii konsolu sahiplerinin lightsaber eklentisi ile oynamaları hakkında yabancı forumlarda dedikodular geziyor. Böyle bir şey varsa tadından yenmez bir deneyim yaşatır. Tabii bir yerden veren bir yerden alıyor. O saydığım 3 teknoloji Wii’de yok. Bu da oyunu Wii de oynacaklar için büyük bir dezavantaj. Wii'nin alt yapısı ve gücü, bu teknolojilere uygun değil bildiğiniz üzere. Xbox 360 ise sınırlarını ne zaman zorlayacak çok merak ediyorum. “The next-gen headache” sözü de tarih oldu (Gabe Steam’den parayı kırdı). Oyunun Xbox 360, PS3, PS2, Nintendo DS hatta N-Gage'e bile çıkmasına karşın, PC’de çıkmayacağı açıklandı. Bu SW fanlarına soğuk duş etkisi yaratmış durumda. Bundan ne sonuç çıkarabiliriz bilmiyorum. Ama şu anda ekran kartı ve işlemci karmaşası içinde PC’ye çıkarsa ikinci bir Crysis hezimeti ile sonuçlanabilir. Bunu düşünmüş olabilirler. Bilmediğimiz başka bir ticari aktivite içinde de olabilirler. Bakalım zaman ne gösterecek bekliyoruz.
  Oyunda Darth Vader'ın gizli çırağını kontrol ediyoruz. Son Jedi ölene kadar etrafı temizlememiz emrediliyor. Darth Vader destekçilerinden birkaç kişiyi de videolarda kesiyoruz ki ilginçtir. Kesme işleminden sıkıldığımız anda büyük olasılıkla malum seçimi yapıcağız. İyi tarafta mı kötü tarafta mı olacağımızı belirleyeceğiz. Fakat bolca Jedi keseceğiz gibi görünüyor. Oyunda Darth Vader'ı tam gaz kullanabilecekmişiz. Ki en önemlisi belki de bu. Gerçekten sabırsızlık içerisindeyim (Konsolun var mı? Yok. Hadi bakalım kullanırsın. Yat uyu). Konu hakkında başka açıklama yok. George Lucas filmdeki Episode 3 ve 4 arasındaki mekanları ve geçişi yaşatacak demiş. Bakalım ne kadar yaşatacak, bekliyoruz.
  Son olarak yazımı tamamlarken bu tarz teknolojilere artık alışmak gerektiğinin düşünüyorum. Yenilikler oyuncular için her zaman heyecan vericidir. Teknolojilerin de tabi ki oyunlarda tıkanacağı kırılma noktaları vardır. Fakat bu durum, oyunun sıra dışı bir deneyim yaşatmayacağı anlamına gelmez.
 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Star Wars: Force Unleashed Ön İnceleme

  bilmeyen yok herhalde Yıldız Savaşları, George Lucas tarafından yapılmış, öncelikle filmleriyle tanınmış, sonraki yıllarda çizgiroman, bilgisayar ve konsol oyunları, televizyon yapımları gerçekleşmiştir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi