+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Türk Destanlarındaki Mitolojik ögeler Nelerdir

  Türk destanlarındaki mitolojik ögeler nelerdir bilgi verir misiniz 2. 2
  Elvin
  Bayan Üye

  Cevap: Türk Destanlarındaki Mitolojik ögeler Nelerdir

  Doğa Motifleri

  Demir: Savaşta kullanılan gereçler demirle yapılır, kutsal gücün kaynağı olarak görülür, bir yaşam çeşidi, her türlü araç demirden yapılması, bir fetih aracı gibi faktörlerden dolayı demire önem verilmekteydi. Ergenekon destanında " demir dağı eritilir, demir kapının aşılması (Batı) kutsal bir hedef olarak gösterilmiştir.

  Hayat Ağacı: Dünyaya yaşam gücü olarak görülen hayat ağacı, Türklerde bu dünya ile diğer dünyayı birbirine bağlayan bir kapı olarak görülmüştür.

  Su: Türeyişin kaynağı olan su Türkler için önemli bir öğedir. Su için savaşılır, destan kahramanları suyun etrafında dünyaya gelir, kahramanlar için yol gösterici ve kutsal olarak görülmektedir.

  Gök: Türkler gökyüzünü bir çatı olarak görür. Gök, istikbal, birlik ve saadeti temsil ettiğine ve ölen kişilerin gökyüzüne yükseldiği inancı hakimdi.

  Hayvan Motifleri

  Kurt: İklim koşullarına dayanıklı olduğuna inanıldığı için kurt, kudret, gücün simgesi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bazı Türk kavimlerinin kurttan türediği inancı vardı.

  Not: Bunun yanında benzer öneme sahip at, kartal, pars, boğa hayvanları da mitolojiktir.

  Sayı Motifleri

  Kırk Sayısı: Bir çok Doğu destanlarında da kullanılmakta olan kırk sayısı olayları ve zamanları anlatmak için kullanılmaktadır. Örnek: Kırk Çeri (kahraman), kırk gece, kırkıncı gün vb. Bunun yanı sıra üç, yedi, yirmi bir sayıları da mitolojiktir.

  İnsan Motifleri

  Akça Koca (Ak Sakallı Dede): İslamiyetten önce atalar ruhu olarak kabul edilen bu kişi, olaylara müdahale eden kutsal bir kişi olarak görülür. İslamiyetten sonra Hızır a.s olarak kabul edilir.

  Kadın (Hatun): Kahramanların anneleri oldukarı için kutsal kabul edilir ve dirilişi temsil eder. Bilge olarak kabul edilir. Ak ana, ay kadın mitolojik kadınlara örnektir.+ Yorum Gönder
türk destanındaki kutsal unsurlar,  türk destanlarındaki mitolojik unsurlar,  türk destanlarındaki mitolojik unsurlar ve gerçek yaşamın izleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi