+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kitap Eleştiri Yazısı örnekleri

  bir kitap hakkında eleştiri yazısı örnekleri istiyorum 2. 2
  Nickiniz
  Özel Üye

  Cevap: Kitap Eleştiri Yazısı örnekleri

  Sorduğunuz soruya bir kaç örnek vererek yardımcı olmaya çalışacağım

  1- Tolstoy - İnsan Ne İle Yaşar

  Yazmanın üstadı Tolstoy’un 1881 yılında kaleme aldığı bir başyapıt daha.

  5 bölümde Tolstoy, devrin Rus köy dünyasından da izlenimler edinmeyi sağlayan tasvirleri içinde, özünde „maddi terakkisini tamamlamış insan, daha neye ihtiyaç duyar?” sorusunun cevabını barındıran öyküler sunuyor okuyucusuna.Yazılmasının üzerinden 130 yılı aşkın süre geçmesine karşın, betimlemelerinin yalınlığı içerisindeki derinliği, çıkarımlarının güncelliğini yitirmeyişi, büyük yazarlara yaraşan bir marifet olarak her daim Tolstoy ismi ile birlikte anılıyor.

  Eser, „Tolstoy’a giriş” tadında, üstada yabancı olanların da sıkılmadan okuyabilecekleri sadelikte.

  Köy hayatının rengini görüp bilen, kazma, kürek ve saban ile toprağı işleyen emeğin hakkını kavrayanlar için ayrı bir zevkle okunacaktır.

  2- Ernesto Che Guevara - Savaş Anıları

  Savunduğu ideale katılalım katılmayalım, yaşadığı hayatı beğenelim beğenmeyelim, samimi dava erbabının hürmeti hak ettiğini düşünürüm. Hele bu uğurda, sahip olduğu en aziz varlığı, hayatını ortaya koyabilmişse…

  Ernesto Che Guevara’nın kendi elinden anılarını okumak, bir iktidarı, mevcut bir düzeni seksen küsür kişi ile devirmeye muktedir kılan ruhu, şuuru algılamayı kolaylaştırıyor.

  „Devrim tarihi basit insanların samimi gayretleriyle kurulmuştur” diyebilen büyük irade, büyük inkılab yapar.

  Ve biliyoruz ki, yapıyor da.

  Küba Devriminden sonra yazılan eserde, devrim öncesi dönemin siyasi ortamını, yapısını ve var olan rejimi silah zoru ile yıkmaya kararlı bir grup insanın dağlarda, ormanlardaki eylem sürecini detaylı okumak mümkün.

  Kimine göre beyaz, kimine göre siyah bir ideolojiyi öne çıkarmaktan çok öte, azim ve samimiyetin en zor şartlarda dahi başarının olmazsa olmaz koşulu olduğunu vurguluyan Che’nin günlüğü, nehrin neresinde hissedersek hissedelim kendimizi, okunmalı diye düşünüyorum.

  3- Kibrit Kutusundaki Sarıkamış-Sibirya Günlükleri

  Henüz bir Zabit Namzeti (Subay Adayı) talebesi olarak Birinci Cihan Harbine katılmak zorunda kalan Mehmet Fuad Tokad, Kafkas cephesinde (Erzurum) çarpışırken Rus birliklerine esir düşer. Diğer Osmanlı Devleti esirleri ile beraber Nijniy Novgorod Oblastına dahil olan Vetluga şehrine getirilir ve yaklaşık 3 yıllık esaret hayatı yaşar. Bu arada yaşadıklarını, dostluklarını, ihtilaflarını, gözlemlerini ve sair hissiyatını, yakalatma endişesiyle bir kibrit kutusu içine sığdırdığı ve iki cilt tutan notlarında gün be gün kaydeder.

  Şimdiye kadar karanlıkta kalmış bu sayfayı, Türk askerlerinin Rusya topraklarındaki esaret hayatlarını, kendisi de esir düşmüş genç bir subay adayının kendi gözlemleri ile okuyucuya bire bir nakletmesi, bir döneme tanıklık edilmesini sağlayarak tarihi vesika değeri kazanan olağanüstü bir çabanın sonucu.

  Esaret altında yaşayan insanların duygu ve düşüncelerini, aralarındaki samimiyet veya ihtilafları da günlükte okumak mümkün.

  M. Fuad Tokad’ın bitmek bilmeyen bu ihtilaflar, çekişmeler sebebiyle ahlâken terraki edilmesi gerektiğini sık sık yinelemesi kanaatimce yerinde bir tesbit olmakla beraber, çok da düşündürücü, bir o kadar da üzücü.

  Eser bana yıllar evvel okuduğum, merhum Kırımlı Şair ve Eğitimci Şevket Bektöre’nin “Volga Kızıl Akarken” ini anımsattı.

  Osmanlı – Rusya, Osmanlı – Almanya ve Osmanlı – Avrupa ilişkilerinin’de izlerini bulacağınız eser, yakın zamana kadar benzerini raflarda göremediğimiz okunmaya değer bir çalışma.

  Sanırım sizlere yardımcı olduğumu düşünüyorum
 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Kitap Eleştiri Yazısı örnekleri

  Ellerinize sağlık yararlı bilgiler sağlamışsınız 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Kitap Eleştiri Yazısı örnekleri

  Milli edebiyat eserini eleştiren bi unlunun eleştiri yazisini istiyorum yardimci olur musun uzz

+ Yorum Gönder
kitap eleştirisi örneği,  eleştiri yazısı,  kitap eleştirisi örnekleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi