+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Peygamberimizin Allah'a Tevekkülü Hakkında Bilgi

  Peygamberimizin Allaha tevekkülü hakkında bilgi veriniz 2. 2
  EFSER
  Bayan Üye

  Cevap: Peygamberimizin Allah'a Tevekkülü Hakkında Bilgi

  Peygamberimizin Allah'a Tevekkülü Hakkında Bilgi

  Tevekkül imanın en önemli özelliklerindendir. Kuran'da Peygamberimiz (sav)'le ilgili olarak anlatılan olaylarda O'nun tevekkülü ve Allah'a teslimiyeti açıkça görülmektedir. Örneğin Peygamberimiz (sav)'in, Mekke'den çıktıktan sonra arkadaşı ile birlikte gizlendiği bir mağaradaki sözleri tevekkülünün en güzel örneklerinden biridir. Allah bir ayette şöyle bildirmektedir:

  “Siz O'na (peygambere) yardım etmezseniz, Allah O'na yardım etmiştir. Hani kafirler ikiden biri olarak O'nu (Mekke'den) çıkarmışlardı; ikisi mağarada olduklarında arkadaşına şöyle diyordu: "Hüzne kapılma, elbette Allah bizimle beraberdir." Böylece Allah O'na 'huzur ve güvenlik duygusunu' indirmişti, O'nu sizin görmediğiniz ordularla desteklemiş, inkara edenlerin de kelimesini (inkar çağrılarını) alçaltmıştı. Oysa Allah'ın kelimesi, yüce olandır. Allah üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Tevbe Suresi, 40)

  Peygamberimiz (sav) hangi koşullarda olursa olsun, daima Allah'a teslim olmuş, O'nun yarattığı herşeyde bir hayır ve güzellik olduğunu bilmiştir. Kuran'da Peygamberimiz (sav)'e, kavmine söylemesi bildirilen şu sözler de bu örnek tevekkülün bir göstergesidir:

  “Allah, zorluk çıkaranlara karşı Peygamberimiz (sav)'e tevekkül etmesini bildirmiştir ve Peygamberimiz (sav) de hayatı boyunca Rabbimizin bu emrine uygun olarak davranmıştır. Allah bir ayetinde şöyle buyurur: Tamam-kabul ' derler. Ama yanından çıktıkları zaman, onlardan bir grup, karanlıklarda senin söylediğinin tersini kurarlar. Allah, karanlıklarda kurduklarını yazıyor. Sen de onlardan yüz çevir ve Allah'a tevekkül et. Vekil olarak Allah yeter.” (Nisa Suresi, 81)

  Peygamberimiz (sav)'e bir başka zorlu durumda söylemesi bildirilen sözler de O'nun, Allah'a olan tevekkül ve teslimiyetini göstermektedir: 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Peygamberimizin Allah'a Tevekkülü Hakkında Bilgi

  Güzel olmuş çok faydalı bir bilgi verdiniz 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Peygamberimizin Allah'a Tevekkülü Hakkında Bilgi

  Bilgi için teşekkürler

+ Yorum Gönder
peygamberimizin allaha tevekkülü hakkında bilgi veriniz,  peygamberimizin allaha tevekkülü hakkında bilgi,  peygamberimizin allaha tevekkülü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi