+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ahiret Hayatının Evreleri Hakkında Bilgi Veriniz şema Halinde Anlatınız

  ahiret hayatının evreleri hakkında bilgi veriniz şema halinde anlatınız 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: Ahiret Hayatının Evreleri Hakkında Bilgi Veriniz şema Halinde Anlatınız

  Ölüm: Ya kıyametten önceki bir zamanda ya da kıyamet koparken her canlı mutlaka ölecektir. Ölümsüz bir hayat hiçbir canlı için mümkün değildir. Her nefis er ya da geç ölümü tadacaktır. Ölümsüz olan sadece yüce Allah'tır.

  Mahşer: Yeniden diriliş ile birlikte insanların Allah'a hesap vermek üzere toplanacakları yer. Can bulmuş her insan mahşer meydanına gelecektir.

  Amel defteri: Mahşer yerinde insanlara yaptıkları iyilik ve kötülüklerin yazılı olduğu amel defterleri dağıtılacaktır. Kiramen Katibin adlı melekler sevap ve günahlarımızı bu deftere işlemişlerdir. Amel defterini gören insanlar "Vay halimize bu nasıl kitapmış, küçük büyük hiçbir şey bırakmaksızın yaptıklarımızın hepsini sayıp dökmüş" (Kehf suresi, 49. ayet) diyecektir. Cennetlik olanlar defterlerini sağ elinden, cehennemlik olanlar ise sol ve arka tarafından alacaktır.

  Hesap: Kişinin dünyada yaptığı amellerden sorgulanmasıdır. Hesap sırasında "Kim zerre kadar hayır yapmışsa onu görür. Kim de zerre kadar şer işlemişse de onu görür" (Zilzal suresi, 7-8. ayetler). Peygamberimiz, hesap gününde "Kişi ömrünü nerede geçirdiğinden, vücudunu nerede yıprattığından, malını nereden kazanıp nereye harcadığından, bildiği ile ne amel ettiğinden sorguya çekilmedikçe yerinden ayrılamayacağını" bildirir (Tirmizi, Kıyame).

  Mizan: Sevap ve günahların tartıldığı özel bir tartıdır. Sevabı ağır basanlar cennete, günahı ağır basanlar cehenneme gider.

  Cennet: Allah'a inanıp emir ve yasaklarına titizlikle uyanların gireceği ve içinde sonsuza kadar yaşayacağı ödül yeridir. Cennet çeşitli nimetlerle donatılmış olup, dünyada amelleri iyi olanların kazanacağı ebedi ahiret yurdudur.

  Cehennem:
  İnanmayan veya inandığı halde günahı çok olanların (Allah affetmediği takdirde) gireceği ceza yeridir. İnanmayanlar sonsuza kadar cehennemde kalacak, inandığı halde günahı sevabından çok olanlar, cehennemde günahı kadar ceza gördükten sonra cennete gireceklerdir.


  AHİRET HAYATININ EVRELERİ

  1) ÖLÜM
  2) MAHŞER
  3) AMEL DEFTERİ
  4) HESAP
  5) MİZAN
  6) CENNET
  7) CEHENNEM 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Ahiret Hayatının Evreleri Hakkında Bilgi Veriniz şema Halinde Anlatınız

  benim cok isime yaradı walla cok saolun 4. 4
  Ziyaretçi

  Çok işime yaradı

+ Yorum Gönder
ahiret hayatının evreleri şeması,  ahiret hayatının evreleri,  ahiret hayatının evreleri hakkında bilgi şema halinde
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi