+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yüzme Sporunun Kuralları Kısaca

  yüzme sporunun kuralları maddeler halinde nelerdir 2. 2
  Ecrin
  Bayan Üye

  Cevap: Yüzme Sporunun Kuralları Kısaca

  Yüzme havuzu, şamandıralarla desteklenmiş iplerle, en azından 2,15 metrelik kulvarlar halinde bölünmüştür. Suyun derinliği en az 0,90 metredir. Uç kesimlerin duvarları suyun yüzeyinden en az0,90 metreye kadar çıkıntı yapmadan düşey iner. Başlama platformu su düzeyinden başlayarak 0,30-0,75 metre arasında değişen yüksekliktedir. Başlama (depar yada çıkış) işareti, hareketsiz halde durmakta olan yarışçılara, starter tarafından verilir. Yüzücünün havuzun kenarına asılmış olarak su içinde beklediği sırtüsüt kulaç yüzme yarışı dışında, çıkışta yüz üstü dalınır. Kurala uygun dönüş bir elle (serbest) yada iki elle (kurbağalama, kelebek) kavuzun duvarına dokunarak gerçekleştirilir. Dalganın olmaması büyük derecelerin yapıması açısından önemlidir. 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Yüzme Sporunun Kuralları Kısaca

  Yüzme kuralları Maddeler Halinde
  a. Yarışmacılar kendi kulvarından çıkarken diğer yarışmacılara engel olmamalıdır.
  b. Yarışmacılar yarış anında havuz dibine basarak yürüyemezler.
  c. Yarışmacı, mayo, gözlük ve bone dışında başka malzeme kullanamaz.
  d. Bayrak yarışlarında, havuzdaki yarışmacının eli havuzun duvarına değmeden, takımın diğer yarışmacısı çıkış blokundan ayrılamaz.

  Yarışmalar sırasında yüzücülerin ceza almalarını gerektiren durumlar şunlardır:
  1. Yüzücünün kendi kulvarından çıkarak bir başka kulvara girmesi,
  2. Dönüşlerde ya da yarış bitiminde elini ya da vücudunun bir yerini havuzun duvarına değdirmemesi,
  3. Saygısızca hareketlerde bulunması ve konuşması,
  4. Diğer yüzücülerin çıkış yerlerine gelmelerine rağmen, çıkış yerine gitmemesi,
  5. Kendisinin yarışmayacağı bir yarışta suya girmesi,
  6. Süratini artıracak ve kendine yapay bir güç verecek türde (palet, parmak arası perdesi) araçlar kullanması,
  7. Yarış stilinin dışında bir stilde yüzmesi,
  8. Bir kez hatalı çıkışa izin veren kurala uygun olarak, ikinci kez hatalı çıkış yapması. 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Yüzme Sporunun Kuralları Kısaca

  yüzme sprunun kuralları maddeler halinde nelerdir ?
  Yüzme Yarışı Genel Kuralları (maddeler halinde)  • Bir yüzücünün hak elde edebilmesi için öngörülen mesafeyi tek başına yüzüp bitirmesi gerekir.
  • Bir yüzücünün yarışı başladığı kulvarda bitirmesi gerekir.
  • Bütün yarışlarda yüzücünün dönüşlerde kulvarın veya havuzun sonundaki duvara fiziksel temas yapması gerekir. Dönüşler muhakkak havuz duvarından yapılmalıdır. Havuzun dibine ayak basmak veya dibine basarak sıçramak yasaktır.
  • Serbest yüzmelerde veya bayrak yarışlarının serbest stil bölümlerinde bir yüzücünün havuz tabanına basarak durması diskalifiye nedeni değildir. Ancak bu durumda yürümesine müsaade edilmez.
  • Kulvar ipinin çekilmesine izin verilmez.
  • Bir yüzücü kendi kulvarından diğer kulvara geçerek veya herhangi başka bir şekilde diğer yüzücünün yüzüşünü engellerse diskalifiye edilir. Eğer bu hata uluslar arası bir yarışta yapılmış ise durum suç işleyen yüzücünün federasyonuna yarışmayı tertipleyen federasyona başhakem tarafından bildirilir.
  • Hiçbir yüzücü süratini artırmaya yardımcı olacak yüzme kabiliyetini veya dayanıklılığını arttıracak (parmak araları perdeli eldiven palet yelek ve benzeri) malzemeyi yarış sırasında giyemez ve kullanamaz. İstenirse gözlük takılabilir.
  • Yarışa katılmayan bir yüzücü bütün yüzücüler yarışı bitirmeden yani yarış henüz devam ederken havuza girerse o müsabakalardaki ilk yarışına katılma hakkını kaybeder
  • Bayrak takımları 4 yüzücüden müteşekkildir.
  • Bayrak yarışlarında bir önceki takım arkadaşının eli varış duvarına değmeden ayakları çıkış platformundan ayrılan yüzücünün takımı diskalifiye edilir. Ancak hatalı çıkış yapan yüzücü geriye dönerek çıkış duvarına dokunduktan sonra yarışa devam ederse diskalifiye edilmez. Duvara değmesi yeterli olup depar taşından atlaması gerekmez.
  • Bir bayrak takımının belirtilen mesafeyi yüzmeye tayin edilmiş yüzücüsünden başka bir yüzücüsü bütün takımların yarışmacıları yarışı bitirmeden yarış esnasında suya girerse o bayrak takımı diskalifiye edilir.
  • Bayrak yarışına iştirak edecek yüzücülerin isimleri ve sıraları yarış başlamadan önce belirlenecektir. Takımdaki yüzücüler bayrak yarışında sadece bir defa yüzebilir. Bayrak yarışına iştirak edecek yüzücülerin sıralaması seçmelerde ve finallerde değişik olabilir. Ancak bu değişiklik bu yarışlar için daha önce yarışma sekreterliğine verilen listedeki isimlerle sınırlıdır. Verilen sırada yüzülmemesi diskalifiye nedenidir. Listede belirtilen sporcuların değiştirilmesi için doktor raporu gereklidir.
  • Bayrak yarışmasında yarışını bitirmiş veya ara mesafesini tamamlamış her yüzücünün yarışmayı bitirmemiş diğer yüzücüleri engellemeden mümkün olan en kısa zamanda havuzu terk etmesi gerekir. Aksi takdirde hatayı işleyen yüzücü ve onun bayrak takımı diskalifiye edilir.
  • Herhangi bir hata yüzünden yüzücünün başarı şansının etkilenmesi halinde başhakem bu yüzücünün seçmelerde diğer seride yüzmesine hata finalde yada son seçme serisinde yapılmışsa son seçme serisinin yada finalin yeniden yüzülmesine karar verebilir.
  • Kulaç ölçmeye ( pace-making ) tempo tutulmasına bunu sağlayacak bir cihaz kullanılmasına ve herhangi bir şekilde bu amaçla plan yapılmasına müsaade edilmez.


 5. 5
  Ziyaretçi
  yüzerken kulaçları nizami yapacaksın, ayakları çırpacaksın

 6. 6
  Ziyaretçi
  Yarışta düdük çalınmadan önce suya atlanması

+ Yorum Gönder
yüzme sporunun kuralları,  yüzme kuralları nelerdir,  yüzme kuralları kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi