+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ordu'nun Tarihi Ve Kültürel özellikleri

  ordu'nun tarihi ve kültürel özellikleri 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Ordu'nun Tarihi Ve Kültürel özellikleri

  Ordunun Tarihi ve Kültürel zenginlikleri Hakkında Kısaca Bilgiler,Farklı ve Güzel bir yere sahip olan ordu ili çok güzel tarihi yerlerede şahitlik etmektedir.


  Ordu ilimizde Kültür anlayışı gelişmiş olup yöresel mutfağı, el sanatları, arıcılık, su ürünleri ve tabiki hamsi çok önemli bir yere sahip.

  Ordu ilinin halkı denizden ne çıkarsa yerim mantığı ile gerçekten mükkemel bir çok çeşitle hamsi balığını zenginleştirmiş. ve sofralardaki yerini almasını sağlamıştır.

  Ayrıca ordu ilinde giyim ve kuşamda diğer illerimize göre farklıdır yöresel kıyafetleri içinde yöresel müzikleri ile büyük bir uyum içerisindedirler.

  İlimizin zengin kültür yapısını oluşturan unsurlardan biri olan el sanatlarımız, kendine has özellikleriyle yaşatılmakta, gerek il içinde gerekse çevre il ve büyük şehirlerde büyük rabet görmektedir hatta bazı el sanatlarımız yurt dışında da ün kazanmıştır.  Ordu nun Gezilmesi gereken yerleri


  Ordu ilinin kuruluş yeri olan Kotyora (Bozukkale) kentin ikinci kuruluş yeri olan Bayramlı (bugün Eskipazar olarak biliniyor) Eski Cezaevi (Kilise) Bayadı Köyü sınırları içerisindeki Kurul Kayası Yerleşmesi Etnografya Müzesi (Paşaoğlu Konağı) Büben Kaya Mezarları Hatipli Mezarlığı il merkezindeki önemli tarihi değerlerdir
  İlçelerdeki tarihi yerlerden; Fatsa ilçesindeki Bolaman Kalesi Cıngırt Kayası; Ünye ilçesindeki Ünye Kalesi Gürpınar Köyünde Kaya Mezarları Şeyh Yunus Türbesi; Perşembe ilçesindeki Yason Kilisesi; Mesudiye ilçesindeki Meletios Kalesi Kale köyü Kalesi Kaya Mezarları; İkizce ilçesindeki Ağcakale Köyünde birinci derece arkeolojik sit alanı ilan edilen Gençağa Kalesi görülmeye değer tarihi yerlerdir


  Ordu ilinin Tarihçesi

  Tarihçilerin yaptığı araştırma ve kazılarda, Ordu ve çevresinde ilk yerleşim izlerinin M.Ö.15 bin yıllarına kadar uzandığı görülmüştür. M.Ö. 2 bin yıllarında Doğu Anadolu'nun iç kesimlerinden, Karadeniz bölgesine gelen Halipler yörenin dağlık kesimlerine yerleşmişlerdir. Uzun süre bu bölgede varlıklarının sürdüren bu kavim maden işleme sanatında ileri gitmiş ve tunçtan mükemmel silahlar yapmışlardır. Yörenin özelliğine göre ahşap malzeme kullanan bu kavmin kalıntılarından bugün fazla bir eser kalmamıştır. Bununla beraber Eskipazar bölgesinde, Bayramlı adı verilen Eski Selçuk dönemi yerleşmesinin adı, 1398 yıllarında Halipia adı ile anılmaktadır.
  Yıldırım Beyazıt'ın tarihte Samsun'u ele geçirmesi ile Halipia emiri Giresun Fatihi Hacı Emirzade Süleyman Bey Osmanlı hakimiyetini kabul ederek, bölgeyi Osmanlılara terk etmiştir. Ordu ili M.Ö. I. Binde Hitit hakimiyeti sınırları içine girmiştir. Kotyora ise VIII. yüzyılda Miletliler tarafından kurulmuştur.

  Kültürel Özellikleri

  Bütün karadeniz sahilinde olduğu gibi balık yemekleri tercih edilebilecek yiyeceklerin başında gelir.
  Ordu ilinin mahalli yemeklerinden Pancar Çorbası, Pancar Sarması, Melocan Kavurması, Sakarca Mıhlaması, Galdirik Kavurması, Keşkek, Tirmit (Mantar) Kavurması, Mısır Ekmeği, Turşu Kavurmaları, Su Böreği, Hamsi Tava, Hamsi Buğulama, Hamsili İçli Tava ve diğer balık çeşitleri önemli olanlardır.

  Ordu'da geleneksel el sanatı ürünlerine rastlamak mümkündür. Kilim, sicim, kolan, heybe, oyalı yazma gibi dokuma ürünleri yanısıra, ahşap eşyalardan baston ve sepet bulunmaktadır.

  Yaylalar
  İlde geleneksel mevsimlik yaşama biçimi olan yaylacılık günümüzde hala canlılığını sürdürmektedir. Turizm Merkezi ilan edilen Çambaşı Yaylası, Aybastı-Perşembe Yaylası, Mesudiye-Keyfalan Yaylası, Yeşilce-Topçam Yaylaları ve Akkuş-Argın Yaylası, ayrıca Cüle Yaylası, Aydoğan Yaylası, gerek doğal güzellikleri gerekse büyük yerleşim kapasiteleriyle Karadeniz Bölgesinin önemli mevsimlik rekreasyon alanlarıdır.

  Camiler
  Antik İbrahim Paşa Cami (Orta Cami-Merkez): Şehrin orta yerinde bulunduğu için halk tarafından Orta Cami olarak adlandırılmakta olup, 1800 yılında Atik İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır.
 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Ordu'nun Tarihi Ve Kültürel özellikleri

  Ordu ilinin tarihcesını ozet haline getirebilirmisiniz acilll+ Yorum Gönder
ordunun özellikleri,  ordunun kültürel özellikleri,  ordunun özellikleri kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi