+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ordu ilinin Adı Nereden Gelmektedir

  ordu ilinin adı nereden gelmiştir 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Ordu Ilinin Adı Nereden Gelmektedir

  Ordu, Türkçe bir kelime olup "Saray" manasına gelir. Saraylarda genellikle hükümdarlar oturduğu için, bu tabir Hakanın oturduğu şehir için de kullanılır."

  Ordu adı ile ilgili söylentilerden biri de, Ordu adının karargah çadırlı Ordugah askeri birliğin konakladığı yer, anlamında kullanıldığı şeklindedir.

  Bölgede askeri bir birliğin yerleşmesiyle ilgili bir olay şöyledir. 18.yüzyılın başlarında şimdiki Ordu şehrinin merkezi Eskipazar civarı idi. Önceleri vergi toplamak için Osmanlı Devletinin görevlendirdiği, yetkili kimseler (Muhassıl) zamanla başlarına buyruk hareket etmeye başladılar. bu yüzden bölgede asayiş kalmadı. Yıllarca devam eden bu huzursuzluğu haber alan İstanbul Hükümeti, Canikte bulunan Osman Paşayı bu bölgede asayişi sağlamakla görevlendirdi. Osman Paşa askerleriyle birlikte gelip Ordunun Bucak semtine yerleşti. Askerler buradan her sabah Bayramlıya gidip vazifelerini gördükten sonra akşam Bucaka dönüyordu. Halk, "Ordugaha gidelim." şeklinde konuşa konuşa karargahın bulunduğu semtin adı, zamanla Ordu yeri, ordu sahası olarak benimsenmiş, böylece Ordu adı iyice yerleşmiştir. 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Ordu Ilinin Adı Nereden Gelmektedir

  Ordu çok önemlidir bir devlette 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Ordu ilinin Adı Nereden Gelmektedir

  Bende orduda oturuyotum

+ Yorum Gönder
ordu ismi nereden gelmiştir,  ordu ilinin ismi nereden gelmektedir ,  ordunun adı nereden gelmiştir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi