+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Cırcır Böceği ömrü Ne Kadardır

  cırcır böceği ömrü ne kadardır 2. 2
  Suskun Karizma
  Özel Üye

  Cevap: Cırcır Böceği ömrü Ne Kadardır

  AĞUSTOS BÖCEĞİ (Cırcır Böceği) Nasıl Yaşar

  AĞUSTOS BÖCEKLERİ Ne Renktir, Nasıl Beslenir


  circir bocegi.jpg

  Dünyada sıcak ülkelerin hemen hemen hepsinde bulunan ağustos böceklerinin 2300 den fazla türü olduğu tahmin edilmektedir. Uzunlukları 3 ila 4.5 cm arasındadır. Başlarında bir çift anten vardır. Yaşam süreleri türden türe değişiklik göstermektedir. Bazı türler 4-5 yıl yaşarken, bazıları 15-17 yıl yaşayabilmektedir. Gelişmiş bir ses ve görüş kabiliyetine sahiptirler. Pek az kişi aslında onların hayatlarının çoğunu toprak altında geçirdiğinin farkındadır. Bu süreç Nimpha Evresi diye isimlendirilebilir.

  Bir ağustos böceğinin dişi ya da erkek olduğuna vücutlarının alt kısmına bakarak karar verilebilir. Erkeklerde bu bölüm yuvarlak bir şekle sahiptir, dişilerde ise adeta kalın bir iğne görünümündedir. Bu iğne görünümlü organ ( Ovipositor ) aslında bazı diğer böcek türlerinde de bulunmakta ve yumurtaların belirli bir alana bırakılması için gelişmiştir.

  Dişi, ağaç sürgünleri veya diğer bitkilerin içlerine ovipositorü kullanarak yumurtalarını bırakır. Dişiler her seferde 400-500 yumurta yumurtlayabilir. 5 buçuk, 6 hafta sonra nimpha diye adlandırılan yavrular, yumurtalarını kırarak çıkarlar. Yumurtalar çatlamadan önce kendilerine özgü pembe bir renk alır.

  Yumurtadan çıkan yavrunun ilk başta sadece ön ayakları serbesttir. Ön ayaklarını kullanarak yumurtadan çıkıp, toprağa düşerler. İkinci aşama olarak, hayatlarının çok uzun bir süresini geçirecekleri toprağın altına inerler. Bunu yaparken gene güçlü ön ayaklarını kullanırlar. Tercih ettikleri derinlik 30 cm ile 2 m civarındadır. Burada bitki köklerinden aldıkları öz suları ile beslenirler. Ömürlerinin sadece son döneminde, toprağı bulundukları yerden yeryüzüne doğru kazarak çıkarlar.
 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Cırcır Böceği ömrü Ne Kadardır

  cırcır böceğinin ötmemesi için ne yapabilirim+ Yorum Gönder
cırcır böceği ne kadar yaşar,  cırcır böceğinin ömrü,  ağustos böceği ne kadar yaşar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi