+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ağacın Kağıda Dönüşüm Aşamaları

  ağacın kağıda dönüşüm aşamaları 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap: Ağacın Kağıda Dönüşüm Aşamaları

  Ağacın Kağıda Dönüşüm Aşamaları

  Ağacın Kağıda Dönüşüm Aşamaları Hakkında Bilgi


  Ağacın kağıda dönüşümü bir çok aşamadan oluşur. İlk aşamada ağaç, kabuklarından ayrılır ve yonga adı verilen 1-3 cm uzunluğunda 2-5 mm kalınlığında küçük parçalara ayrılır. Kağıt hamuru üretmenin ilk aşaması, pişirmedir.Pişirme, kağıt üretiminde kullanılacak olan selüloz elyaflarından lignin (ağacın içinde elyafları birbirine bağlayan reçinemsi madde) ve diğer bileşenlerin ayrıştırılması amacı ile yapılır. Lignin eğer ayrıştırılmaz ise kağıdın kendisinin ve renginin bozulmasına (Mekanik Odun Hamuru Prosesi – Groundwood ile çok az ya da hiç kimyasal kullanılmadan üretilen gazete kağıdında olduğu gibi ) neden olur.

  1.Mekanik Hamur Üretimi

  Yaklaşık olarak dünyada üretilen hamurun % 15’i mekanik olarak elde edilir.Bu prosesde yongalar öğütülerek elyafların birbirinden ayrılması sağlanır.Ancak çok az lignin giderimi olur ve ağacımsı-ağaç renginde hamur elde edilir. Gazete kağıdına ağaç rengi veren proses budur.Bu hamur üretim tarzında yoğun olarak enerji kullanılır ve çoğunlukla bu hamur mürekkebi emici ve mürekkebin hızlı kurumasını sağladığından gazete kağıdı üretiminde kullanılır.

  2.Kimyasal Hamur Üretimi

  Dünyadaki tüm hamur üretme kapasitesinin % 42’si yüksek sıcaklıkta pişirme sırasında kimyasallar kullanır. Bu kimyasallar ligninin dağılıp parçalanmasını ve selüloz elyaflarından ayrılmasını sağlar. Kullanılan kimyasal tipi, son ürünün özelliğini belirler ve yüksek kalitede hamur elde edilir :

  ·Kostik soda (NaOH) ya da sodyum sülfat, mukavemetli kutu ve mukavva yapımında kullanılan kalın,güçlü elyaf üretir.(Kraft prosesi olarak bilinir)

  ·Amonyak ya da kalsiyum sülfat yüksek kaliteli yazı ve baskı tabı kağıtlarda kullanılan daha ince elyaf üretimi sağlar.

  İlk önce yongalar ve kimyasallar pişiriciye alınır ve yaklaşık 150 de pişirilir.Pişirme sırasında lignin, elyaflardan sıvı olarak ayrılır.

  Bu aşamada ligninden ayrılan elyaflar, ağaç rengindedir.Bu hamuru beyazlatmak için klor,klordioksit, ozon, hidrojen peroksit gibi kimyasallardan bir ya da bir kaçı kullanılır.Tipik bir beyazlatma prosesi, bir kaç beyazlatma aşamasından oluşur.

  Bu aşamada selüloz elyafları hala içi boş ve sert halde olduklarından birbirleri ile kağıt üretimi sırasında bağ yapmaları için öğütücülerde öğütülürler. Öğütme sırasında elyaflar esnek hale gelir ve elyaf üzerinde saçaklar oluşturulur. Öğütücüler, yüksel hızda dönen çelik disklerde oluşur.İki disk arasına giren elyaflar, diskler üzerinde bulunan çubuklara çarparak ve birbirleri ile temas ederek saçaklı hale gelirler.
 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Ağacın Kağıda Dönüşüm Aşamaları

  Sağolun,Ödevime yardımcı oldunuz. :) 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Ağacın Kağıda Dönüşüm Aşamaları

  güzel harika acayip bu konuyu merak ediyordum cevabı karşıma çıktı.

 5. 5
  Ziyaretçi
  Bütün gün bunu arıyordum işte

 6. 6
  Ziyaretçi
  Biz bunu 4. Sinifta oğrenmistik teşekkürler:D

+ Yorum Gönder
kağıt üretimi aşamaları,  ağacın kağıda dönüşüm aşamaları,  ağacın kağıda dönüşümü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 19 kişi