+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Eski çağlarda insanlar ihtiyaçlarını Gidermek için Neler Yapmışlardır

  eski çağlardaki insanlar ihtiyaçlarını gidermek için neler yapmışlardır 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap: Eski çağlarda Insanlar Ihtiyaçlarını Gidermek Için Neler Yapmışlardır

  Eski çağlarda Insanlar Ihtiyaçlarını Gidermek Için Neler Yapmışlardır

  Eski Çağlarda Keşfedilen Maddeler  Sizce Eski Çağ insanları ihtiyaçlarını gidermek için neler yapmışlardır? İlk insanların yerinde olsaydınız barınma ihtiyacınızı gidermek için hangi malzemeleri kullanılır ve o malzemelerle neler yapardınız? Barınma sorununa çözüm bulan insan kendini vahşi hayvanlardan korumak ve avlanmak için neler yapmış olabilir?

  İnsanlar, yıldırımların ormanlara düşmesi, şiddetli fırtınalarda ağaç dallarının birbirine sürtmesi ve yanardağdan akan lavların oluşturduğu doğal yangınlar vb. olaylarla ateşi tanıdı.

  Yiyecekleri pişirmek için kap arayışında olan insanoğlu sınama yanılma yoluyla toprağı işleyebileceğini gördü ve topraktan kaplar yaptı. İnsan, ateşin maddeleri yaktığını ve erittiğini keşfetmişti. İnsanlar bazı madenleri eritip karıştırarak kullanmaya başlamışlardı. İnsanoğlu önce avladıkları hayvanların kürkleri ile vücutlarını örterken daha sonra bu kürkleri işleyerek giyecek ihtiyacını karşılamıştır.


  malahit Eski Çağlarda Keşfedilen Maddeler
  malatih taşı
  İnsanlar, temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra dış görünümüne önem vermeye başladılar. Güzelleşmek için çeşitli yöntemlere başvuran insanlar yüzünü bitkisel ve madensel boyalarla boyadı. Örneğin, Eski Mısır’da insanlar göz çevresindeki bölgeyi “kohl” (sürme) denen yeşil ya da siyah boyalarla renklendiriyorlardı. Eski çağlarda kullanılan boyar maddeler konusunu da inceleyebilirsiniz.

  İnsanın sınama-yanılma yoluyla keşfettiği maddelerden biri de tuzdur. Tarih boyunca önemli bir ticaret maddesi olan tuz, bazı bölgelerde o kadar değerli olmuş ki insanlar altını tuzla değiştirmişlerdir.

  Rezene, maydanoz gibi bitkiler Eski Çağlardan beri tıpta kullanılmaktadır. İnsanlar çeşitli deneyimler sonucunda gaz şişkinliği, sindirim bozukluğu, iştahsızlık gibi hastalıkları tedavi için belirli bir miktar maydanozu çiğ olarak tüketmeleri gerektiğini keşfetmişlerdir. Benzer şekilde göz taşı özellikle zehirlenen insanları rahatlatmak amacıyla şap çözeltileri ise yaraların üzerine kapatılan sargılarda kullanılmıştır.
 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Eski çağlarda Insanlar Ihtiyaçlarını Gidermek Için Neler Yapmışlardır

  çook güzel çok işime yaradı 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Eski çağlarda insanlar ihtiyaçlarını Gidermek için Neler Yapmışlardır

  Saolun çok işime yaradı

+ Yorum Gönder
eski çağ insanları ihtiyaçlarını gidermek için neler yapmışlardır,  eski çağ insanları,  eski çağlarda insan
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi