+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kara Fatma Türk Toplumu için Neler Yapmıştır

  kara fatma türk toplumu için neler yapmıştır 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Kara Fatma Türk Toplumu Için Neler Yapmıştır

  Kara Fatma Türk Toplumu Için Gösterdiği Fedakarlıkl

  Kara Fatma milli mücadele döneminde bayan olmasına rağmen gösterdiği çaba herkes tarafından takdirle karşılanmıştır.Günümüz insanın unutmaması gereken şahsiyetleri arasındadır.Gelin bu önemli insanın hayatını öğrenelim.
  Kara Fatma (Fatma Seher Erden), 1888 yılında Erzurum'da doğdu. Balkan,Kafkas ve Kurtuluş Savaşı cephelerinde görevler alarak, adını tarihin sayfalarına altın harflerle, bir Türk kadın kahramanı olarak yazdırdı.
  Zengin bir çiftçinin kızı olan Kara Fatma , kocasının vefatı üzerine İstanbul'a gelerek Kasım Paşa semtine yerleşti. Ülkemizin dış düşmanlar tarafından işgal edildiği o buhranlı yıllarda sekiz yaşındaki yeğeniyle beraber Anadolu'ya geçti(1919).
  Milli mücadelenin ilk günlerinde Yunanlıların Anadolu'da icra ettikleri insanlık dışı zulmü duyunca, İstanbul'da oturmak ağrına gitti ve hemen cepheye koştu. Kadın olmasına reğmen, Vatanın düşman istilasından kurtulması için Sakarya Meydan Savaşı ve Başkomutanlık Meydan Savaşına katıldı. Gösterdiği başarılar neticesinde Üsteğmen rütbesine kadar yükselen ilk Türk kadın subayı oldu. Türk Milleti O'na minnet borcunu ödemek üzere İstiklal madalyası verdi. Kendisine bağlanan emekli maaşını almayarak Kızılay'a bağışladı. 1954 yılında TBMM'ce tekrar aylık bağlandı, bundan bir yıl sonra Erzurum'da vefat etti.
  Asil ve cesur Anadılu kadını olarak üzerine düşen görevi ek***siz yapmanın onurunu hep taşıdı. O şan ve şöhret peşinde koşmadı, kendisiyle görüşmeye gelen gazetecileri çok defa geri çevirdi.Yaptığı mücadelenin, gösteriş aracı yapılmasına izin vermedi. Kimseden en küçük bir maddi talepte bulunmadı. 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Kara Fatma Türk Toplumu Için Neler Yapmıştır

  Güzel olmuş ellerinize sağlık çok teşekkür ederim 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Kara Fatma Türk Toplumu için Neler Yapmıştır

  milli mücalede topluma yardımcı olan zengin çiftçi kızı Kara Fatma herkes tarafından tanılır ve kitaplarda hep yer alır

 5. 5
  Ziyaretçi
  Güzel olmuş

+ Yorum Gönder
kara fatma türk toplumu için neler yapmıştır,  kara fatma kimdir türk toplumu için neler yapmıştır,  kara fatma toplum için neler yapmıştır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 20 kişi