+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Göçmen Kuşlar ile ilgili Kısa Yazılar

  göçmen kuşlar ile ilgili kısa yazılar 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Göçmen Kuşlar Ile Ilgili Kısa Yazılar

  göçmen kuşlar ile ilgili kısa yazılar


  Göçmen kuşları
  Göçmen kuşlar farklı mevsimleri farklı coğrafyalarda geçiren kuş türlerinden oluşan bir gruptur. Her sene dünyaca 50 milyar kuşun göç ettiği tahmin edilir. Bunlardan 5 milyarı Avrupa ile Afrika arasında göç eder.
  Küçücük kolibri kuşundan koskoca kartallara kadar binlerce kuş türü her sene vakti geldiği zaman üreme ve kışlama bölgeleri arasında uzun yolculuklar yaparlar. Göçmen kuşlar yılda iki defa Kuzey ve Güney yarımküre'leri arasında göç ederler. Kış aylarında havaların soğumasıyla, kuşların besin bulması zorlaşır ve bu konuda aralarında rekabet artar. Bu sebeple Kuzey Yarımküre'de üreyen göçmen kuşlar, her sonbaharda Güney Yarımküre'ye doğru göç hareketine girişir. Güney daha sıcak ve besin bakımından daha zengin olduğundan iyi bir kışlama alanı teşkil eder. İlkbaharın başlamasıyla da güneyden kuzeye dönüş göçüne başlarlar. İlkbaharda kuzey bölgeleri kuş akınlarına uğrar.
  İlkbaharda kuzeye gelen kuşlar, ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimleri olmak üzere yılın dörtte üçünü bu geniş alanlarda geçirirler. Yalnız kış mevsiminde tropik bölgelerde barınırlar.

  Göçmen kuşları hakkında bilgi
  Göçmen kuşlar için Anadolu geçiş ve konaklama yeridir. Avrupa’dan ve İskandinav ülkelerinden Afrika’ya veya Afrika’dan bu yerlere geçişte Anadolu güzergahını kullanan göçmen kuşlar vardır. Asırlar boyunca bu devam etmiştir, halende etmektedir.
  Göçmen kuşların özellikleri aşağı yukarı birbirine benzer. Göçmen kuşları Anadolu’da ikiye ayırmak mümkündür. Bunlar Afrika’dan ve Uzakdoğudan gelip Anadolu ‘da kalan göçmen kuşlar, ikincisi Afrika’dan ve uzakdoğudan gelip Anadolu’da konakladıktan sonra Avrupa’ya geçen göçmen kuşlar olarak sınıflandırabiliriz. Aynı konaklama dönüş göçündede tekrarlanır.Bu iki katogoridede göçmen kuşların ekseriyeti kışlarını Anadolu ve Avrupa ‘nın değişik yerlerinde geçirmektedirler. 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Göçmen Kuşlar Ile Ilgili Kısa Yazılar

  Göçmen kuşlar genellikle birbirlerine benzerler.Göçmen kuşlar sıcak ülkeleri seven ve bir grup ile birlikte sıcak ülkelere uçanlardır. 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Göçmen Kuşlar ile ilgili Kısa Yazılar

  Göçmen kuşlar sıcak ülkeleri çok severler. Ayrıca soğuk tan nefret ederler.

 5. 5
  Ziyaretçi
  göçmen kuşlar muzun bacaklı kırmızı ve uzun ağızlı hayvanlardır

 6. 6
  Ziyaretçi
  Bence göçmen kuşlar mevsimden mevsime göç ederler

+ Yorum Gönder
göçmen kuşlar hakkında bilgi,  gocmen kuslar ile ilgili bilgiler,  göçmen kuşlar kısa bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi