+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Erozyon maketi nasıl yapılır

  erozyon maketi nasıl yapılır 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: Erozyon maketi nasıl yapılır

  Erozyon maketi nasıl yapılır

  Erozyon maketi nasıl yapılır ilgili bilgi


  Erozyon, diğer adıyla aşınım, yer kabuğunu oluşturan kayaçların, başta akarsular olmak üzere türlü dış etkenlerle yıpratılıp yerinden koparılarak eritilmesi veya bir yerden başka bir yere taşınması olayıdır.

  Tarımda kullanılan alanların %70′i özelliklerini kaybederek dünya genelinde toplam kara üzerinde %30 civarında çölleşmeye sebep olmuştur. Dünyada erozyon sebebiyle çölleşme tehlikesi bulunan 110 ülke bulunmaktadır. Bu çerçevede Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından yapılan hesaplamalarla, dünyada çölleşme ve erozyonun önüne geçebilmek için yılda 42 milyar dolar harcanması gerektiği bulunmuştur.

  Türkiye topraklarının ise, %90′ı su erozyonu, %1′i de rüzgâr erozyonuna maruz kalmaktadır. Tarım topraklarında bu oran su erozyonu için %75 civarındadır. Türkiye’deki erozyon sonucunda yılda 500 milyon ton verimli toprak kaybedilmektedir.

  Bizler erojyona dikkat çekmek ve basit önlemlerle topraklarımızı ve tarım alanlarımızı nasıl koruyabileceğimizi göstermek için erojyonlu ve erozyonsuz alanları olan bir tepe makaeti yapmaya çalıştık.


  Erozyon maketi.jpg
  Erozyon maketi1.jpg
  Erozyon maketi2.jpg
  Erozyon maketi3.jpg 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Erozyon maketi nasıl yapılır

  Çok güzel bir şekilde hazırlanmış bir maket çok sağolun 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Erozyon maketi nasıl yapılır

  Maketi nasıl yaptığınızı hangi malzemeleri kullandığınızı açıklarmısız ? Çok önemli ! Lütfen yardımcı olun.Şimdiden teşekkürler :)

 5. 5
  Ziyaretçi
  Bu modeli nasıl yaptınız soylermisiniz

+ Yorum Gönder
erozyon maketi,  erozyon maketi nasıl yapılır,  erozyonla ilgili maket yapımı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi