+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Marmara bölgesinin doğal güzellikleri nelerdir

  marmara bölgesinin doğal güzellikleri nelerdir açıklar mısınız 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: marmara bölgesinin doğal güzellikleri nelerdir

  marmara bölgesinin doğal güzellikleri nelerdir  marmara bölgesinin doğal güzellikleri nelerdir hakkında bilgi

  Türkiyenin en çok turist alan şehirleri tatil yöreleri buradadır.Bunun başlıca sebebi tarihi ve turistik yerlerin oldukça fazla olması ,bu kadar güzel yer olunca tabiki yatırımcılar bunu değerlendirmişler ve konaklamanın her bütçeye uygun olması için ellerinden geleni yapmışlar yani hem pahalı oteller hemde ucuz pasniyonlar her yanı doldurmuş.

  BOZCADA

  Eskiden Tenedos ismiyle anılırdı buarası onyedinci asırdan bugüne gelen camiler Venedikliler devrinde inşa edilip ileriki yıllarda defalarca restore edilen Bozcaada Kalesi ile binsekizyüzkırkiki senesinde temellendirilen Yeni Kale adanın görülecek yerleri içerisinde.

  YALOVA

  Atatürkün kenti olarak bilinir,yürüyen köşk,termal,çınarcık,gökçedere sık ziyaret alan tatil merkezleridir.

  KIZ KULESİ

  Gemilere yön vermek için kurulmuş,hükümdarların daha sonra hapishaneleri haline dönüşmüş artık gemilere değil tarihe ışık tutan dünya harikarının belkide bir tanesidir.

  Gezi yerleri söylenebilecek belli başlı şunlardır : Mudanya ( Bursa izmit dolaylarında yaşayanların en çok uğradıkları tatil yerleri) Altınoluk, Edremit, Uludağ,Yalova,Akçay, Marmara adası ile Avşa adası ,EyüpSultan,Sultanahmet,Ayasofya,Ayvalık,İstanbul, Edirne,Çınarcık ,Kırklareli ,Tekirdağ ,Gölcük,Çanakkale ,Kocaeli ,kefken,Kerpe Sakarya ,Bilecik ,Gemlik,Bursa ,Balıkesir .

  İSTANBUL LİMANI - KIZ KULESİ - İSTANBUL BOGAZI- AYDOS DAGI - KAYIŞ DAĞI - ALEMDAĞ - BÜYÜK ÇAMLICA TEPESİ - YUŞA TEPESİ- SULTANAHMET CAMISI - AYASOFYA CAMİSİ - AYA İRİNİ - RUMELİ HİSARI - HALİL PAŞA KULESİ - YEDİKULE SURLARI - BEYLERBEYİ SARAYI- NUSRETİYE CAMİSİ

  TRAKYA

  Boy boy tepeler, göz alabildiğine ayçiçeği tarlaları ve üzüm bağları. İşte Türkiye'nin Avrupa bölümünü oluşturan Trakya. Bu bölge Anadolu'dan, İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı ile ayrılır. Avrupa'dan gelip Edirne'ye giren bir yolcu, önce Mimar Sinan'ın şaheseri Selimiye Cami ile göz göze gelir. Bu kent Osmanlı mimarisinin en özgün eserlerini bünyesinde barındırmaktan gurur duyar gibidir.

  Trakya ve Marmara Bölgesinde yeralan iller, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova'dır.

  Marmara Bölgesi'nin hareketli bir geçmişi vardır : İsa'dan 481 yıl öncesinde, II. Med Savaşları sırasında, Pers Kralı Xerxes Çanakkale Boğazı'nın iki yakasındaki Abydos ve Sestos arasında gemilerle bir köprü oluşturmuştu. Olay yine Çanakkale Boğazında, Boğazın sularına gömülen Leander-Hera çiftinin dillere destan aşkları. Aynı boğazda Mustafa Kemal I. Dünya Savaşında düşman kuvvetlerine karşı ilk büyük zaferini kazanmıştı.

  Başkentler başkenti olarak bilinen, önce Roma, ardından Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu ve kıtalara hükmederek büyük barış coğrafyaları yaratmış, Osmanlı İmpatatorluğuna başkentlik yapan İstanbul, geçmişin ihtişamını gururla korurken modern bir geleceğe doğru ilerlemektedir. İstanbul'daki çeşitlilik ziyaretçileri gerçekten büyülemektedir. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Boğazın kıyısında şöyle bir arkanıza yaslandığınızda, grupta kızaran renklerin karşı sahildeki evlerin pencerelerine yansımasını seyrederek, yüzyıllar öncesinde, insanların bu olağanüstü yeri neden seçtiklerini birden anlar ve İstanbul'un "dünyanın merkezindeki" şehir olduğunu hissedersiniz.

  Çevresindeki meyve ve sebze bahçeleri ile hareketli kent İzmit bugün bir endüstri merkezidir. Hemen yakınında halıları ile ünlü Hereke bulunur. Marmara Denizi'nin kuzey kıyılarında yer alan Gebze'nin zengin bir tarihi vardır. Osmanlılar dönemindeki çinileriyle ünlü İznik'te görülmeye değer.

  BURSA

  İpek diyarı Bursa, Osmanlı İmparatorluğunun ilk başkenti idi. Yeşil ile özdeşleşmiş olan bu kentimizde görülecek yerler; Yeşil Cami, Yeşi Türbe ve muhteşem bahçeleri, Ulu Cami, Emir Sultan ve Yıldırım Beyazıt Camileri, Etnografya Müzesi.

  Türkiye'nin ilk kayak merkezi, kentin güneyinde yükselen Uludağ'da kurulmuştur.
  Osmanlı mimarisinin güzel örneklerine ve geniş kumsallara sahip Tekirdağ, üzüm bağları ve şarap festivalleri ile tanınmıştır.

  BALIKESİR

  Balıkesir geniş ve önemli bir bölgenin merkezidir. Kuzeyinde termal merkeziyle ünlü Gönen ve ticari bir liman olan Bandırma bulunur. Bu liman İstanbul'dan sonra Marmara'nın en büyük limanıdır. Bandırma yakınlarındaki Manyas Gölü kıyılarında doğal Kuşcenneti Milli Parkı yer alır.

  Marmara kıyılarında sayısız güzel plajlar ve tatil merkezleri sıralanır. Bunlar arasında Çınarcık, Armutlu, Gemlik, Mudanya, Erdek, Marmara ve Avsa Adaları, Denizkent, Şarköy, Silivri ve termalleriyle ünlü Yalova'yı sayabiliriz. 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Marmara bölgesinin doğal güzellikleri nelerdir

  ellerinize sağlık sizlere çok teşekkür ederim 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Marmara bölgesinin doğal güzellikleri nelerdir

  İyi çok begendim çok teşekkürler paylaşım için

 5. 5
  Ziyaretçi
  Gerçekten ödevime çok yaradı teşekkürler...

 6. 6
  Ziyaretçi
  kız kulesi doğal güzellikn sayılır mı

+ Yorum Gönder
marmara bölgesinin doğal güzellikleri,  marmara bölgesi doğal güzellikleri,  marmara bölgesinin doğal güzellikleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 9 kişi