+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Işık kirliliğini önlemek için neler yapılabilir

  ışık kirliliğini önlemek için neler yapılabilir bilgi verir misiniz 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: ışık kirliliğini önlemek için neler yapılabilir

  ışık kirliliğini önlemek için neler yapılabilir
  ışık kirliliğini önlemek için neler yapılabilir hakkında bilgi


  Işık Kirliliği Nedir?

  Gerekmeyen yerlerin aydınlatılması, gereğinden fazla aydınlatılma yapılması, gözü yorar ve görmeyi olumsuz etkiler. Buna ışık kirliliği deriz.

  Işık Kirliliğinin Sonuçları Nelerdir?

  • Göze zarar verir.

  • Gökyüzünün güzelliğini görmemizi engeller.

  • Gökyüzü incelemelerinde gök bilimcileri olumsuz etkiler.

  • Aile ve ülke ekonomisine zarar verir.

  • Yumurtadan çıkan deniz kaplumbağalarının denizi bulmalarını engeller, çoğunun ölmesine neden olur. Ayrıca mehtabın parlak olduğu zamanlarda yumurtlayan dişi kaplumbağalar çok ışıklı yerlerde yumurtlamaz.

  Işık Kirliliğini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Işıklar ihtiyaç duyulduğunda yakılmalıdır.

  • Ortamın büyüklüğüne uygun aydınlatma aracı kullanılmalıdır.

  • Sokak lambaları ışığı dağıtmayacak şekilde yapılmalıdır.

  • Koşullara uygun aydınlatılma yapılmalıdır.

  Işık Kirliliğinin Etkileri


  TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Başuzmanı Dr. Tuncay Özışık, ışık kirliliğinin zararlarını anlattı.
  TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Başuzmanı Dr. Tuncay Özışık, ışık kirliliğinin zararlarına işaret ederek, ''Çocuklar ve gençler, astronominin doğal laboratuvarı olan geceleri, gökyüzünün nasıl bir şey olduğunu bilmiyor'' dedi.

  Özışık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ışık kirliliğinin, ''yanlış yerde, yanlış zamanda, yanlış miktarda ve yanlış yönde ışık kullanılması olduğunu'' belirterek, bunun en büyük nedeninin, alışılmış ışıklandırma yöntemlerinin hem çevresel hem de ekonomik zararlarının bilinmemesi olduğunu vurguladı.
  Işık kirliliği kaynaklarını, ''yol, cadde ve sokak aydınlatmaları, park, bahçe ve spor alanları aydınlatmaları, turistik tesislerin ve binaların dış cephe aydınlatmaları, reklam panoları, güvenlik amaçlı aydınlatmalar ve evlerden taşan ışıklar'' şeklinde sıralayan Özışık, ''Işık üretilirken kömür, petrol ve su gibi doğal kaynaklar kullanıldığı için, boşa giden ışık doğal kaynakları da boşa harcamak demektir'' diye konuştu.

  Tuncay Özışık, kötü aydınlatmanın doğal hayata da olumsuz yansımalarının olduğunu dile getirerek, "Gece, gökyüzünü ve karanlığını kullanarak yaşamlarını düzenleyen birçok canlı, yeterince karanlık bir gökyüzü bulamamaktadır" dedi.

  Özışık, ışık kirliliğinin insan sağlına da olumsuz etkileri olduğunu vurgulayarak, insan gözünün çok parlak ve çok zayıf ışık kaynaklarına ve karanlığa hızlı bir şekilde adapte olabildiğini söyledi.
  Ancak son zamanlarda şehirlerde, iş ve eğlence yerlerindeki aşırı ışık kullanımının, gözün bu yeteneğinde azalmaya sebep olduğunu belirten Özışık, ''Fazla ışıklı ortamlarda özellikle insan gözünün görme yeteneğinde azalma olduğu biliniyor'' dedi.

  Işık kirliliğinin son yıllarda Türkiye'nin yanı sıra tüm dünya için önemli bir problem olduğunu ifade eden Özışık, ''doğru armatür kullanımı, ışıklandırmanın doğru yönde yapılması, klasik ampuller yerine ekonomik gaz esaslı lambaların tercih edilmesi, aydınlatılması gereken yerlerin aydınlatılması, evde gerektiği zaman ışık yakılması gibi önlemlerle'', elektrik enerjisinden en az yüzde 30 oranında tasarruf sağlanabileceğini kaydetti. 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: ışık kirliliğini önlemek için neler yapılabilir

  çok işime yaradı 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: ışık kirliliğini önlemek için neler yapılabilir

  Teşekkürler ödevimi yaptım

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi