+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çevrenizde gözlemlediğiniz yaşam alanları nelerdir

  çevrenizde gözlemlediğiniz yaşam alanları nelerdir 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: çevrenizde gözlemlediğiniz yaşam alanları nelerdir

  çevrenizde gözlemlediğiniz yaşam alanları nelerdir


  çevrenizde gözlemlediğiniz yaşam alanları

  İnsanlar gibi bitki ve hayvanlarda belirli yerlerde yaşar. Belli bir bitki ve hayvan topluluğunu barındıran yerler yaşam alanıdır. Çevremizde bir çok yaşam alanı vardır. Okul bahçesindeki, yol kenarındaki yada parktaki büyükçe bir taşı yerden kaldırdığımızda canlı topluluğu ile karşılaşabiliriz. Taşın altı küçük bir yaşam alanı olabilir. Küçük yaşam alanlarının bir araya gelmesiyle büyük yaşam alanları oluşur. Büyük yaşam alanlarında çok sayıda bitki ve hayvan topluluğu bulunur. Bütün yaşam alanlarında canlı ve cansız varlıklar bulunur. Hayvanlar ve bitkiler bir yaşam alanının ortak canlılarıdır. Taş, toprak, su ve hava ise yaşam alanlarının ortak cansız varlıklarıdır.

  Çevremizde yaşam alanlarının olduğunu gösteren bir çok kanıt vardır. Bu kanıtları, duyularımızla kolayca belirleyebiliriz. Çevremizde çeşitli otlar, çiçekler ve ağaçlar bulunur. Kelebekler arılar ve sinekler uçabilir. Toprakta yada çimenler üzerinde karıncalar, böcekler olabilir. Otlar arasında solucanlar ve salyangozlar dolaşabilir. Uzaklardan ağaç yapraklarının sesi, kuşların ötüşü duyulabilir. Bütün bunlar bulunduğumuz çevrede yaşam alanları olduğunun belirtileridir.

  Bir yaşam alanı incelenirken;

  Hayvanların bıraktığı izlerin olup olmadığına bakılır. Yuvalar olup olmadığı belirlenir. Böcek yumurtası bulunup bulunmadığına bakılır. Yumurta bulunduğu düşünülen topraklar büyüteç ile incelenir. Tüyler, kısmen yenmiş yapraklar olup olmadığı belirlenir. Ağaçların, bitkilerin gövdeleri ve yaprakları incelenir. Toprak üzerindeki yuva olduğu düşünülen delikler incelenir.

  Yaşam alanlarını belirlerken ve bulduğumuz yaşam alanlarını gözlemlerken dikkat etmemiz gereken hususlar vardır: Her canlılın yaşama hakkı olduğunu düşünerek sorumlu davranırız. Yaşam alanının yapısını asla bozmaz ve değiştirmeyiz. Hayvanlarla karşılaşırsak onlara dokunmaz ve zarar vermeyiz.

  Yakın çevremizdeki: Ağaçların altları ve gövdeleri, su birikintileri, toprağın altı, yaprakların, büyük taşların ve ağaç köklerinin altı, bina ve yollardaki çatlaklar, çitlerin kenarları, çalık ve parklar küçük birer yaşam alanıdır. Su kenarlarında otlar, çiçekler, kurbağalar, sinekler ve değişik böcekler görülebilir. Kütük ve taş altlarında ağaç bitleri, karınca, kırkayak, karafatma ve solucanlar görülür. Yol ve bina çatlaklarında karınca ve örümcekler; yaprakların altında salyangoz ve kurtçuklar: toprağın altında solucanlar bulunabilir. Çeşitli yerlerden getirdiğiniz topraklarda küçük kurtçuklar ve böcekler bulunur. Toprağın derinliklerinde ve saksı topraklarının içinde solucanlar vardır 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: çevrenizde gözlemlediğiniz yaşam alanları nelerdir

  çok güzel aklıma gelmeyen yerleri bile yazmışsınız çok güzel bir site bu 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: çevrenizde gözlemlediğiniz yaşam alanları nelerdir

  Ben bunu yazdım çünkü benim yüksek not alacağım İnşallah

+ Yorum Gönder
çevrenizde gözlemlediğiniz yaşam alanları nelerdir,  cevremizde yasayan varlıkların yasam hakkı vardır bu haklar nelerdır,  cevrenizde gozlemlediginiz yasam alanlari nelerdir belirtiniz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi