+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yeryüzündeki suların ana kaynağı nedir

  yeryüzündeki suların ana kaynağını maddeler halinde bilgi verir misiniz 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: yeryüzündeki suların ana kaynağı nedir

  yeryüzündeki suların ana kaynakları

  Yeryüzündeki su kaynaklarının % 97 denizlerin ve okyanusların tuzlu sularından oluşur. Su kaynaklarının % 3’i kadarı tatlıdır. Tatlı suların %68 den fazlası buzullar ve buzul dağlarında bulunur.%31,4 ü yeraltı sularında % 0,3 ü ise yüzey sularıdır. Yüzey sularının da %87 si göllerde, % 11’i ,% 2’si nehirlerde bulunmaktadır.

  Ancak insanlar tarafından kullanılan sular kimyasal maddeler, fabrika atıkları, nükleer atıklar, tarım ilaçları, yapay gübreler vb. unsurlarla kirletilirler. Kirletilen bu sular yağışlarla yeraltı suyu ve içme sularına karışır. Doğal döngü içinde de yeterince temizlenemez ve canlılar için büyük bir tehlike oluşturmaktadır.

  1- Yeryüzündeki toplam suyun % 3 ü kadardır.Yeryüzünde su kaynakları dengesiz bir şekilde dağılmıştır. Özellikle de tatlı su miktarı oldukça düşüktür.Bu noktadan yola çıkarak nekadar dikkatli kullanmamız gerektiğini tekrar düşünmeliyiz.
  2- Yeryüzünde en fazla suya sahip kaynak okyanuslardır.
  3- Yeryüzünde en fazla tatlı suya sahip alanlar: Kuzey Amerika Özellikle kanada, Orta ve Güney Amerika, Avrupa’nın kuzey i ve yer yer batı kesimleri, Asya’nın kuzeyi özellikle Sibirya, Asya’nın güneyi ve güneyindeki ekvatoral yağışa sahip adalar ( Endonezya, Malezya, Filipinler vb.), Avustralya kıtaları tatlı suların en fazla olduğu sahalardır.

  Yeryüzünde en az tatlı suya sahip alanlar: Tatlı su kaynağı az olan yerler özellikle dönenceler çevrelerinde yer alan çöl alanlarıdır. Özellikle Kuzey Afrika( Büyük Sahra), Afrika’nın Doğu ve güney kısımları( Kenya, Güney Afrika ( Kalahari Çölü),Zimbapve,) Asya’da Arabistan çöl bölgesi, Pakistan, Avrupa’da Polonya çevresi kişi başına tatlı miktarının en az olduğun yerlerdir.

  4-Yeryüzündeki tatlı su kaynakları giderek azalmaktadır. Gerek iklim şartlarında meydana gelen değişmeler, gerekse insanoğlunun doğal dengeyi bozması ve çölleşme, ayrıca her geçen gün artan aşırı nüfus ve artan tatlı su ihtiyacı, gerekse de çevre kirlenmesinin her geçen gün hızla artması tatlı suları azalmakta ve ihtiyacında sürekli artması tatlı su kaynaklarının tükenmekte olduğunu göstermektedir.

  Örnek:Ülkemizde kişi başına yıllık yenilenebilir tatlı su miktarı sürekli düşmektedir. 1955 ‘ de 8503 metreküp, 1990 ‘da 3026 metreküp, 2025 ‘de 2186 metreküp olacağı tahmin edilmektedir. 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: yeryüzündeki suların ana kaynağı nedir

  yukarıdakiler doğru ama soruda nedir diye soruyor neler deseydi deniz,akarsu vesaire diyebilirdik o yüzden tam anlayamadım ille de bir tane mi kaynak olması gerekiyor?değilse ben de aynısını yazacağım.
  bu arada dikkatimi çekti her geçen sene kişi başına düşen su miktarı inanılmaz derecede azalıyor ve hala birileri nüfusu artırmak için uğraşıyor... 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: yeryüzündeki suların ana kaynağı nedir

  sağolunnnnnn

 5. 5
  Ziyaretçi
  örnekte "yenilebilir"
  tatlı su kaynağı demişsin ama yinede sağol

+ Yorum Gönder
yeryüzündeki suların ana kaynağı nedir,  Yeryüzünde suların ana kaynağı nedir,  yeryüzündeki suların ana kaynağı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi