+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsanın nefesi neden kokar

  insanın nefesi neden kokar maddeler halinde açıklar mısınız 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: insanın nefesi neden kokar

  insanın nefesinin kokma nedenleri

  Ağız kokusu olarak bilinen nefes kokusu hem kişinin keyfini kaçıran, hem de sosyal yaşamı olumsuz etkileyen tatsız konulardandır. Çocuklarda pek görülmezken erişkinlerin çoğunda sürekli ya da belli aralıklarda görülür.

  Nefes neden kokar.?

  Ciddi enfeksiyonların sebep olmadığı ağız kokusu probleminin en sık rastlanan nedeni diş ve dişeti rahatsızlıklarıdır. En büyük sorumlu, diş fırçalama alışkanlığının edinilmemesi halinde oluşan bakteri plakları veya birikinti.

  Diş yüzeyi iyi temizlenmezse, kısa sürede bakterilerin yaşamasına elverişli bir ortam gelişir. Ağızda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Ölü ve ölmek üzere olan bakteriler sülfür bileşikleri açığa çıkarır.

  Dilin rolü var mı.?

  Evet. Bakteri tabakaları ve yiyecek artıkları, dolayısıyla sülfür bileşikleri dilin arka tarafında birikir.

  Dilin yüzeyi oldukça pürüzlü olduğu için bakterilerin yaşamasına da elverişli. Bu nedenle diş fırçalarken dilin fırçalanması da ihmal edilmemeli.

  Dişeti rahatsızlıkları, bu soruna nasıl zemin hazırlıyor.?

  Dişeti sorunları bulunanlarda da görülür. Çünkü derin dişeti cepleri kötü kokuya sebep oluyor.

  Düzenli diş ve dil fırçalama yetmiyor mu.?

  Ağız hijyenine özen gösterilmesi önemli ve önleyici bir faktör. Ancak fırçalamakla bitmiyor. Hastaların bir kısmı dişlerini düzenli olarak fırçalasa da yanlış yapıyor.

  Diş fırçalama eyleminin düzgün ve sıralı şekilde yapılması, ağız ve diş sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Dişlerin tüm yüzleri ve dil sırtı temiz tutulmalı.

  Tedavi nasıl yapılıyor.?

  Önce tam bir ağız muayenesi yapılıyor. Koku testleriyle uçucu sülfür gazları tespit ediliyor. Dişeti hastalıkları ve/veya diş çürükleri tedavi ediliyor.

  Ağız enfeksiyonları yok ediliyor, gömük, sorunlu dişler çekiliyor. Ağız enfeksiyonları tedavi edildikten sonra gargaralar ve diş macunları da yardımcı olabilir.

  Ağız kokusu başka hastalıklardan da kaynaklanabilir mi.?

  Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, diyabet, böbrek, karaciğer yetmezliği, metabolizma bozuklukları, açlık, diyet, oruçlu olmak (sıvı gıda eksikliklerinde vücuttaki yağ ve protein çözünmeye başlar, bu metabolizmanın yan ürünleri kötü ağız kokusu olarak yansır) da ağız kokusu yapar. 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: insanın nefesi neden kokar

  Ben ağiz kokusundan ve uyurken dilim yer almiyor nedendir a axaba+ Yorum Gönder
nefes neden kokar,  insanın ağzı neden kokar,  insanın nefesi neden kokar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi