+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  29 ekimle ilgili şiir ve kısa yazı

  29 ekimle ilgili güzel şiir ve kısa yazılar paylaşabilir misiniz 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: 29 ekimle ilgili şiir ve kısa yazı

  29 ekim ile ilgili yazı

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili yazı

  Cumhuriyet Yönetiminden önce devletimizin adı Osmanlı İmparatorluğu idi. Osmanlı Devleti, Osman Bey tarafından 1299′da Söğüt ‘de kuruldu. Osmanlı devlet yöneticisine padişah denirdi. Osmanlı Devletini altı yüz yirmi dört yılda, otuz altı padişah yönetti. Son padişah Sultan Vahdettin’dir.

  Eskiden ülkelerde tek kişi egemendi. Ülkelerini diledikleri gibi yöneten bu kişilere padişah, şah, kral, hakan, sultan denirdi. Yönetim çoğu zaman babadan oğula geçerdi. Oğulun küçük olması, deli olması yönetici olmaya engel sayılmazdı. Böyle tek kişinin kendi başına buyruk, sorumsuz, denetimsiz yönetimine mutlakiyet denir. Mutlakiyet yönetiminde egemenlik kayıtsız şartsız tek bir kişidedir.

  Mutlakiyetle yönetilen ülkelerde zamanla hakana, padişaha, şaha, krala yardımcı olsun diye meclis kuruldu. Meclis üyeleri halkın dileklerini yöneticiye duyurur, yasa tasarısını hazırlardı. Bu yasa taslakları hakan, padişah, şah, kral tarafından benimsendiğinde yasalaşırdı. Bu yönetim biçimine Meşrutiyet denir. Ancak meclisin yetkileri genel olarak çok sınırlıdır. Osmanlı Devletinde 1876 ve 1908 yıllarında iki kez meşrutiyet ilan edildi.

  Üçüncü yönetim biçimi cumhuriyettir. Cumhuriyet‘te egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus kendini yönetme yetkisini temsilcileri – milletvekilleri- aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler yasalar yapar, yöneticileri ulusu adına denetler. Yönetilenler dilerlerse seçimlerde yöneticilerini değiştirirler.  29 ekim ile ilgili şiir

  29 Ekim


  Cumhuriyet bayramı
  Geldi bize ne mutlu !
  Bayraklarla donattık,
  Güzel okulumuzu.


  Sokaklarda, evlerde
  Al bayrak dalgalanır.
  Onun o al rengini
  Bütün bir dünya tanır.


  Yirmi dokuz Ekimi
  Karşılarız neşeyle
  Çünkü bugün erdik,
  Büyük Cumhuriyet'e


  Yürüyün arkadaşlar
  Hep ileri koşalım,
  Bugün bayramımız var,
  Gelin bayramlaşalım.


  Ali PÜSKÜLLÜOĞLU 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: 29 ekimle ilgili şiir ve kısa yazı

  şiirler çok güzelmiş be kardesim 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: 29 ekimle ilgili şiir ve kısa yazı

  yazıyı çok beğendim afiş hazırlamamda çok yardımcı oldu çok teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi