+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hak ve sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır

  hak ve sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: hak ve sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır

  Hepimiz bir arada, topluca yaşıyoruz. Birbirimizi etkiliyor, iyiyi de kötüyü de yine biz kendimize veya çevremize taşıyoruz. Tek başına değil de, birbirine bağlı, birbirini gö rerek, birbiriyle dayanışma içinde yaşanıldığı için, sanıldığından daha küçük bir dünyanın fertleriyiz.

  Ülkeyi yönetenlerin, bu meş ruiyeti halktan aldıkları güven ve seçim sonrası kullanma hakları kadar, daha mutlu ve refah içinde bir toplum sözü verdikleri insanlara karşı sorumluluklarını hatırlamakta ve hatırlatmakta yarar var.

  Siyasi veya idari olarak halk adına bir bakıma vekil sıfatlarıyla karar verici ve uygulayıcı konumda olanların, gü nümüz demokrasisinin bir gereği olarak, birlikte yönetme, halkın dilek ve isteklerini, ihtiyaçlarını gözönüne alma sorumluluklarını dile getirmekle ben de hem bir birey ve hem de bir sivil toplum dünyası mensubu olarak, kendi görevimi daha iyi yerine getirmiş bir kişinin huzurunu yaşıyorum.

  Haklar ve sorumluluklar elbette her toplumun sahip olduğu ortak değerler ve varlığı çeşitli şekillerde hissedilen ortak uzlaşma sonucu ortaya çıkmışlardır, bazan da mücadeleler sonucu kazanılmışlardır. Toplum yaşamını düzenleyen ilkelerin, düzenlemelerin veyahut da örfi paylaşımların örgüsü içinde doğan, evrensel değerlerle uygulamalardan da etkilenerek bezenen haklar ve sorumluluklar devletlerin, kurumların ve kişilerin önünde duran gerçek bir rehberden farksızdır.

  Aslında haklarla sorumluluklar arasında sıkı bir ilişki vardır. Biz işadamları için ö rneğin, hep kazanmak, hep almak söz konusu değildir; kazandığından, aldığı ndan topluma kendi gönlüyle vermeyen, veremeyen kişilerin en azından kendi vicdanlarına karşı sorumlu davranmadıkları düşünülmelidir.

  Ö te taraftan soysal ve kültürel ve hatta ekonomik durumu ne olursa olsun, herkesin kendi kapasitesi ve çapı içinde üstleneceği sorumluluklar, kullanacağı haklar vardır. Kimsenin kendisini yetersiz ve küçük görmesi doğru değildir. Yerine göre yoksul, ama gönlü zengin bir kişinin tüm topluma örnek olan özverilerde bulunduğuna ş ahit olmuyor muyuz?

  Haklar da, sorumluluklar da kullanıldıkça yerleşirler, güçlenirler ve gelişirler. ‘’İşleyen demir ışıldar’’ sözü burada da geçerlidir 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: hak ve sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır

  ödevime yardımcı oldunuz 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Hak ve sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır

  tessekkürler odevim için lazımdı

 5. 5
  Ziyaretçi
  Tşk ödevi için lazımdı

 6. 6
  Ziyaretçi
  Çok güzel yazmışsın teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
hak ve sorumluluk arasındaki ilişki,  hak ve sorumluluk arasındaki fark nedir,  hak ve sorumluluk arasındaki farklılıklar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi