Konu: Sinir sistemi ve duyu organları konu anlatımı

 1. #1
  Misafir Ziyaretçi

  Sinir sistemi ve duyu organları konu anlatımı

  sinir sistemi ve duyu organları konu anlatımı ayrıntılı açıklar mısınız
  Konu ACİLSERVİS tarafından (08.Mart.2020 Saat 00:10 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  İlk Yolcu isimli Üye şimdilik offline konumundadır Bayan Üye
  Üyelik tarihi
  24.Haziran.2006
  Mesajlar
  4,325
  Beğeniler
  0 / 0

  Cevap: sinir sistemi ve duyu organları konu anlatımı

  Sinir sistemi nedir? Canlıların içsel ve dışsal çevresini algılamasına yol açan, bilgi elde eden ve elde edilen bilgiyi işleyen, vücut içerisindeki hücreler ağı sayesinde sinyallerin farklı bölgelere iletimini sağlayan, organların, kasların aktivitelerini düzenleyen sisteme sinir sistemi denir.

  İnsan vücudundaki sinir sistemleri nelerdir? Vücudumuzdaki sinir sistemleri merkezi sinir sistemi, çevresel, sempatik, somatik, parasempatik ve otonom sinir sistemi olarak sayılabilir.

  Merkezi sinir sistemi organları: Merkezi sinir sisteminin en önemli organı beyindir. Ayrıca, beyincik, omurilik soğanı ve omurilik merkezi sinir sistemini oluşturan diğer organlardır.

  Sinir Sisteminin Görevleri: Sinir sistemimizin görevlerini 3 başlık altında toplayabiliriz;

  1. Duyguları algılama: Doyduğunu hissetmek, tat almak, tenine değen yağmuru hissetmek gibi
  2. Algıları birleştirme ve bütünleme: Alınan bilgileri analiz etme, bir kısmını depolama, gerekirse tepki ya da yanıt verme ve uyarıcıya göre varsayımda bulunabilme gibi.
  3. Hareketi sağlama: Kasları hareket ettirmek ve salgı bezlerinin salgı üretmesi gibi.


  Sinir sistemi sağlığı açısından, sağlıklı ve dengeli beslenme ile alkol ve sigaradan uzak durmak çok önemlidir. Sigara beyin hücrelerini tahrip eder ve yeni hücrelerin oluşumunu engeller. Sigara gibi alkolün zararları da çok fazladır. Alkol, beyin hücrelerini yok etmekte, beyni bir yandan harap ederken bir yandanda hafıza zayıflığına neden olmaktadır.

  Başlıca sinir hastalıkları menenjit, şizofreni, epilepsi (sara), parkinson, alzheimer hastalığı, kortikal görme bozukluğu olarak sayılabilir.

 3. #3
  İlk Yolcu isimli Üye şimdilik offline konumundadır Bayan Üye
  Üyelik tarihi
  24.Haziran.2006
  Mesajlar
  4,325
  Beğeniler
  0 / 0

  Cevap: sinir sistemi ve duyu organları konu anlatımı

  Duyu Organlarımız

  1- GÖZ (GÖRME DUYU ORGANI) :
  Göz, görme duyu organıdır. Göz, kafatasının önündeki göz çukuru (yuvarlağı) içinde bulunur.
  Gözde görme olayını sağlayan görme duyu hücreleri ile görüntüyü beyne iletebilen görme duyu sinirleri bulunur. Gözdeki görme duyu hücreleri tarafından alınan uyarılar (duyular = görüntüler), görme duyu sinirleri ile beynin görme duyu merkezine iletilir ve gelen uyarılar (duyular) burada değerlendirilerek görme olayı gerçekleştirilir.

  2- KULAK (İŞİTME DUYU ORGANI) :
  Kulak, işitme duyu organıdır. Çevreden gelen ses dalgalarının (sinirsel uyartılara çevirerek) işitilmesini ve denge olayının gerçekleşmesini sağlar. Kulak, başın her iki yanında, şakak kemikleri içindeki oyuğa yerleşmiştir.
  Kulak dıştan içe doğru dış kulak, orta kulak ve iç kulak olmak üzere üç bölümden oluşur.

  3- BURUN (KOKU ALMA DUYU ORGANI) :
  Burun, hem koku alma duyu organı hem de solunum sistemi organıdır. Burnun ön tarafı kıkırdaktan, arka tarafı kemikten yapılmış, üstü ise deri ile örtülmüştür. Burun ön taraftan burun delikleri ile dışarı açılır, arka taraftan da yutağa bağlıdır ve burnun iç kısmı sapan kemiği ile ikiye ayrılmıştır. Burunda; burun kılları, burun kanalları, kılcal kan damarları, mukoza, koku alma duyu hücreleri bulunur ve koku alma duyu sinirleri çıkar.
  Burun boşluğunun iç yüzeyini örten ve salgı üreten hücrelerin oluşturduğu (epitelyum) dokuya mukoza denir. Mukoza, mukus (sümük) salgısını üretir.
  Burun boşluğunun iç yüzeyini örten mukoza tabakasında çok sayıda kılcal kan damarı bulunur ve mukozadaki salgı üreten hücrelerin arasından burun kılları çıkar.
  Burundaki burun kılları ve mukusa salgısı hava ile giren toz ve mikropların tutulmasını sağlar.
  Burundaki burun kanalları ve mukozadaki kılcal kan damarları havanın ısıtılıp nemlendirilmesini sağlar.
  Burun boşluğunun üst kısmında koku alma duyu hücrelerinin bulunduğu ve koku alma duyu sinirlerinin bağlandığı yere sarı bölge veya koku alma alanı denir. Sarı bölge, kokuların algılandığı yerdir ve sarı bölgedeki koku alma duyu hücreleri mukus içinde gömülü haldedir. Sarı bölgede koku alma duyu sinirlerinin toplandığı yere koku soğancığı denir.

  4- DİL (TAT ALMA DUYU ORGANI) :
  Dil, tat alma duyu organıdır. Dil ayrıca besinlerin çiğnenmesine, yutulmasına ve konuşmaya yardımcı olur.
  Dil, düz kaslardan yapılmıştır. Dilde, tat alma duyu hücreleri ile tat alma duyu sinirlerinin bulunduğu kabarcıklara tat tomurcukları veya tat cisimcikleri denir.

  5- DERİ (DOKUNMA; HİSSETME DUYU ORGANI) :
  Deri, vücudun dış yüzeyini öreten dokunma, hissetme duyu organıdır. (En büyük duyu organıdır). Deri, sıcaklık, soğukluk, sertlik, yumuşaklık, ağrı, basınç, düzlük, pürüzlülük gibi çevreden gelen uyarıları yani dış etkileri algılayabilir.
  Deri, üst deri ve alt deri olmak üzere iki tabakadan oluşmuştur.Hızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul'un fethi?

Benzer Konular

 1. Çevresel sinir sistemi organları ve görevleri
  Konu Sahibi Misafir Forum Soru
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 11.Kasım.2012, 03:58
 2. Sinir sistemi organları ve görevleri nelerdir
  Konu Sahibi Misafir Forum Soru
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 21.Ekim.2012, 05:48
 3. Sinir sistemi organları nelerdir
  Konu Sahibi Misafir Forum Soru
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 21.Ekim.2012, 05:42