+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Volkanizmanın oluşum nedeni nedir

  volkanizmanın oluşum nedeni nedir hakkında kısa bilgi verir misiniz 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: volkanizmanın oluşum nedeni nedir

  volkanizmanın oluşum nedeni

  VOLKANİZMA OLUŞUMU

  Mağmanın yerin derinliklerinden hareket ederek yer yüzüne çıkması veya yer yüzüne yakın
  derinliklere kadar gelerek soğuması olayına volkanizma denir.
  Volkanizma denilince daha çok yer yüzünde meydana gelen mağmatik faaliyetler akla gelmektedir. Çünkü volkanik şekiller yer yüzünde oluşmaktadır.
  Volkanizma sırasında mağma katı, sıvı ve gaz halinde yer yüzüne çıkar. Çıkan sıvı maddelere lav, katı maddelere tüf denir. Gazların çoğu ise su buharıdır.
  Volkan konilerinin tepesinde bulunan çukurluğa krater denir

  Yer kürenin derinliklerinde mağma eriyik halde bulunur. Mağma katı haldeki yer kabuğu tarafından tamamen kapatılmıştır.Yerin derinliklerindeki mağmanın yeryüzünde veya yeryüzüne yakın derinliklerdeki faaliyetlerine volkanizma denir. Bu tür faaliyetler daha çok yer kabuğunun kırıklı bir yapıya sahip olduğu yerlerde ( fay hatları boyunca )oluşmaktadır.
  Volkanizma sırasında mağma katı, sıvı ve gaz halinde yer yüzüne çıkar. Çıkan sıvı maddelere lav, katı maddelere tüf denir. Gazların çoğu ise su buharıdır.

  Volkanizma ile çıkan malzemeler çıktığı yerde birikerek volkan konilerini oluşturur.

  Lavların akıcılığı az ise yüzeye çıktıktan hemen sonra katılaşarak dikey istikamette yükseltisi fazla olan volkan dağları oluşur. Bunlara kalkan volkanları denir. ör: Ağrı dağı

  Volkan konilerinin tepesinde bulunan çukurluğa kraterdenir.

  Bazı yanardağlarda ana koni üzerinde oluşmuş yan koniler de olabilir. Bunlara parazit koni denir. Ör: Erciyes dağı Volkanik patlamalarla bazı volkanların tepe kısmı uçarak çok büyük çanak oluşur. Bu çanaklara kaldera denir. Ör: Nemrut dağı (1441 yılında ikinci kez patlamıştır.)Gaz patlaması sonucunda Maar çukurları oluşur.(Meke tuzlası ve Acıgöl birer Maar’dır.)+ Yorum Gönder
volkanizma oluşum nedeni,  volkanizmanın oluşum nedeni,  volkanizmanin olusum nedeni
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi