+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Vücut dengesini ne sağlar

  vücut dengesini ne sağlar ayrıntılı olarak açıklar mısınız 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: vücut dengesini ne sağlar

  vücut dengesini ne sağlar

  Kas-iskelet sisteminizin mükemmel olmasına karşılık dengemiz olmasa, bu mükemmel sistem hiçbir işimize yaramadığı gibi hayatımızı da tehlikeye atar. Vücudumuzu her an kontrol etmekle ve hassas ayarlar yapmakla görevli denge sistemi mevcuttur.
  Baş ve vücudun, konumu hakkında bilgi sağlayan üç sistem vardır:
  1) İç kulaktaki vestibüler (denge) kısım,
  2) Görme duyusu,
  3) Derin duyu.
  Denge sisteminin önemli bir parçası olan vestibüler yapılar, iç kulakta yer alan, küçük ve girift bir sistemdir. Bu sistem, 6,5 mm çapında, içi özel bir sıvı ile dolu yarım daire şeklindeki kanallar ve bu kanalların içini kaplayan algılayıcı tüylü (silli) hücrelerden yapılmıştır. Sistem, dış dünyadaki durumumuz hakkında bilgileri ve her an oluşan değişiklikleri devamlı olarak denge sistemine iletir.
  Bir hareket yaptığımızda, iç kulaktaki yarım daire kanallarının içindeki sıvı hareket ettirilir; bu hareket tüycükleri titreştirir. Bu titreşim hücrelerde elektrik sinyali üretilmesine sebep olur. Bu elektrik sinyalleri beyinciğe iletilir; gelen bilgiler her an beyincikte değerlendirilir. Bu sistem, irade ve kontrolümüz dışında devamlı ve düzenli çalışacak şekilde yaratılmıştır. Sistem arızalandığında baş dönmesi gibi denge bozuklukları meydana getirilir.
  Çevredeki konumumuz ve çevrenin bize göre durumu ile ilgili bilgiler, görme duyusuyla, beyinciğe ve beyin sapına gönderilir.
  Derin duyu, kas iğcikleri ve kas kirişleriyle eklem kapsüllerindeki pozisyon ve hareketlere hassas, gerilim reseptörlerinin aktiviteleriyle açığa çıkan bilgilerdir. Bunlar düzenli olarak merkezî sinir sistemine bilgi iletir. Beyincik, gözlerle birlikte vücuttaki bütün kaslar ve eklemlerden de bilgi alır. Beyincikte bütün bu bilgiler çok hızlı bir şekilde analiz edilir ve vücudun yerçekimine göre konumu hassas şekilde hesaplanır. Kasların nasıl hareket etmesi gerektiği belirlenir. Çıkan cevap kaslara yine sinirler vasıtasıyla emir olarak iletilir. Bu faaliyetler, saniyenin yüzde biri kadar bile sürmeyen bir süre içinde gerçekleşir. Bizler, içimizde gerçekleşen bu faaliyetlerin hiç farkında olmadan rahatlıkla yürür, koşar, en zor hareketleri yaparız. Halbuki bu işlerin tek bir anı için bile vücudumuzda gerçekleştirilen hesaplamalar, binlerce sayfa tutar.
  Sıradan hareketlerimizin bile bizleri hayrete düşürecek derecede harika olduğunu anlamak için, bir kişinin koşarak merdivenden yukarı doğru çıkışını takip edelim:
  İlk önce gözler etrafı radar gibi tarar, çevredeki varlıklardan ve eşyadan elde ettiği üç boyutlu konum bilgileri beyne iletilir. Algılanan bilgiler değerlendirildikten sonra, beyindeki motor merkezlerden hedef organa hareket emirleri gönderilir. İlgili yollardan ve merkezlerden geçen emirler, kas-iskelet sistemine ulaştırılır. Merdiven basamaklarının yüksekliği, ayağın hangi derinlikte ve mesafede yere basacağı, vücudun ağırlık merkezi ve konumunun nasıl olacağı gibi birçok husus, anında hesaplanıp belirlenir. Burada derin duyu sinyalleri, kol ve bacak gibi hareketli organların konumunu sürekli komut merkezlerine bildirir. Denge için gerekli olan vücudun hareket yönü ve açısı ile ilgili bilgileri hızlı bir şekilde iletme konusunda iç kulaktaki algılayıcılar vazifelidir. Bu bilgiler ilgili merkezlerde milisaniyeler içerisinde hesaplanarak bütün vücut hareketinin koordinasyonu ve ahengi sağlanır. Merdivende koşan kişi aniden iki veya üç basamağı birden atlamayı düşünebilir! Bu emir değişikliği, beyinden yeni ve farklı bir emir olarak tekrar hareket sistemine iletilir. Bütün bu işlemler, saliseler içinde meydana getirilir. Bu esnada baş, omuz ve kollara ileri-geri ritmik salınım hareketleri yaptırılarak genel vücut hareketine uygun davranılır.
  Sporcuların yaptığı öyle karışık ve zor hareketler vardır ki, insanda hayranlık uyandırır.
  Özel hareketler gerektiren bazı spor dallarında, yeterli tecrübe kazanma, yıllar süren eğitim ve gayret gerektirir. Sirklerde ince bir tel üzerinde yürüyen veya bisiklet süren akrobatları zihninizde canlandırınız. Çok hassas denge ve zamanlama gerektiren bu ve benzeri hareketler, insan vücudundaki denge sistemi ve hareket kabiliyetinin ne kadar harika yaratıldığını gösterir.
  Görüldüğü gibi ayakta durma ve yürüme, aslında mu’cize kabilinden birbiriyle irtibatlı binlerce faaliyet neticesi gerçekleştirilmektedir. Buna rağmen sürekli gerçekleştirilen binlerce faaliyetin farkına çoğu zaman varmayız+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi