+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Mayoz bölünmenin evreleri nelerdir

  mayoz bölünmenin evreleri nelerdir ayrıntılı bilgi istiyorum 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: mayoz bölünmenin evreleri nelerdir

  Mayoz bölünme üreme hücrelerinde görülen bir olaydırbölünme sonrasında bir hücreden dört (4) adet yeni hücre meydana gelir. Kromozom sayılarının yarıya indiği bu bölünmede meydana gelen yeni hücrelerin kromozom yapıları tamamen farklıdır. Yani mayoz bölünme de 2n kromozomlu hücreden n kromozomlu hücreler oluşur.

  Mayoz bölünme ile dişi de yumurta hücreleri erkekte ise sperm hücreleri meydana gelir. Mayoz bölünme sonrasında oluşan kromozomların yapısı farklı olduğu için canlıların çeşitliliği sağlanmış olur.
  Mayoz bölünme de 2 aşamada meydana gelir.

  Mayoz 1
  Mayoz 2


  Mayoz 1 ve Mayoz 2 Evreleri

  Mayoz 1 Evresi

  Mayoz bölünmenin evrelerinden olan mayoz 1 evresinde yarısı anneden diğer yarısı ise babadan gelen 46 kromozomlu üreme ana hücreleri vardır. Belirli noktalardan temas eden eş kromozomlar arasında gen değişimi olur ve böylece farklı karakterlerin ortaya çıkmasını sağlar. Bu evre sonunda eş kromozomlar iğ iplikleri ile birbirine bağlanırlar ve kutuplara çekilirler. böylece stoplazma bölünmesi olur ve n kromozomlu 2 yeni hücre oluşur. Mayoz 1 evresi yine belirli aşamalardan meydana gelir.

  Mayoz 1 evreleri
  interfaz
  profaz-1
  metafaz-1
  anafaz-1
  telofaz-1


  Mayoz 2 Evresi

  Mayoz bölünmenin ikinci evresi olan mayoz 2 evresinde iki hücreden 4 tane hücre meydana gelir ve bölünme tamamlanır. Mayoz 2 evresi de belirli aşamalardan oluşur.

  Mayoz 2 evreleri
  profaz-2
  metafaz-2
  anafaz-2
  telofaz-2+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi