+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kaynak çeşitleri ve özellikleri nelerdir

  kaynak çeşitleri ve özellikleri nelerdir konu anlatımlı olsun acil lazım 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: kaynak çeşitleri ve özellikleri nelerdir

  Yamaç (Vadi) Kaynağı
  Yeraltına sızan suların bulunduğu tabakanın birvadi tarafından kesilmesi ile oluşan kaynaktır. Genellikle vadi yamaçlarında görülür.
  Karstik Kaynak (Voklüz)
  Karstik sahalarda kalker tabakaları arasındaki boşlukları doldurmuş olan yer altı sularının yüzeye çıktığı kaynaktır. Bol miktarda kireç içeren bu kaynakların suları genellikle sürekli değildir. Yağışlarla beslendikleri için karstik kaynakların suları soğuktur.


  Şekillerin büyük hali için üstüne tıklayınız.

  Fay Kaynağı
  Geçirimli tabakalarda toplanan yeraltı sularının kırık hattını takip ederek yeryüzüne ulaşmasıyla oluşan kaynaklara fay kaynağı denir. Fay kaynaklarını suları genellikle sıcak olduğu için kaplıca ve ılıca adını alır.


  Yerkabuğunun derinliklerinden geldiği için suları sıcak olan kaynaklara kaplıca ve ılıca denir.Bu kaynakların suları 36° den (insan bedeninin sıcaklığından) düşükse ılıca yüksekse kaplıcadır.Bu sular geçtikleri taş ve tabakalardaki çeşitli mineralleri eriterek bünyelerine aldıkları için mineral bakımından zengindir.

  Gayzer
  Volkanik bölgelerde basınç altında ısınan yeraltındaki suyun, belirli aralıklarla fışkırması ile oluşan kaynaklardır.Yeni Zelanda ve İzlanda'da yaygındır.

  Artezyen Kaynağı
  İki geçirimsiz tabaka arasında sıkışmış olan yeraltı sularının üstteki tabakanın delinmesine bağlı olarak fışkırarak yeryüzüne çıkan basınçlı yeraltı sularının oluşturduğu kaynaklardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi