+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Röportaj nedir özellikleri nelerdir

  röportaj nedir özellikleri nelerdir geniş bir şekilde bilgi istiyorum 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: röportaj nedir özellikleri nelerdir

  Röportaj Nedir

  Gazetecilerin bir yer ya da bir kurumu ziyaret ederek, o yerin özelliklerini, orada gördüklerini kişisel düşünceleri ile birleştirip fotoğraflarla belgeleyerek kaleme aldıkları yazı türüne Röportaj denir.

  Röportaj, öğretici bir yazı türüdür. Bir olay, bir durum yerinde gezip görülerek, olayla ya da durumla ilgili değişik kişilerle konuşularak, soruşturularak yazılır. Röportaj, hem gezi yazılarının hem makalenin özelliklerini taşır. Makale gibi dayandığı sağlam bir düşüncesi, bir tezi vardır.

  Röportaj günümüzde medya (basın-yayın) dünyasında çokça kullanılan bir kavramdır. Bu bağlamda radyo veya televizyon habercisinin bir araştırma veya soruşturma sonucunda hazırlamış olduğu programa da “röportaj” denir.

  Yazar; sorunu yerinde inceleyerek, gezip görerek, halkla, mağdurla (haksızlığa uğrayan) ve yetkili kişilerle konu*şarak fotoğraf, belge, istatistik bilgiler gibi verilerle destekleyerek okuyucunun bilgisine sunar. En çok kamuoyu toplayan gazete yazısıdır.

  Çok yönlü anlatım olanakları vardır. Bu yönüyle diğer düşünce yazılarından zengindir. Uzunluğu çoğu zaman makaleden fazladır.

  Röportajlar, sunuş biçimi bakımından gruplandırılabilir. Her şeyi, röportajı yazanın gözünden “ben” ekseni etrafında anlatan röportajlarla; anlatılan konuyu en dikkat çekici yönünden başlayarak sunan röportaj birbirinden farklıdır.

  Röportajın Özellikleri

  Röportaj yapan kişi, röportajında elde ettiği bilgilerle kendi görüş ve düşüncelerine de yer verir.
  Genellikle bu yazılar çeşitli ses kayıtları, belge ve fotoğraflarla tamamlanır. Röportaj yazarı, gördüklerinin fotoğraflarını da çekerek yazısına ekler.
  Röportajda önemli olan, birçok kişinin gördüğü ve bildiği şeyleri ustaca dile getirmektir.
  Röportajcı, yalnızca gördükleriyle, izlenimleriyle yetinmez. Konuyla ilgili derinlemesine araştırma ve inceleme yapar, ilgililerin bilgisine başvurur.
  Röportajcının amacı, konuyu çarpıtmadan belgesel olarak okuyucuya sunmak, okuyucuyu konunun içinde yaşatmak, kamuoyunu aydınlatmaktır.
  Röportajlar, okuyucunun dikkatini çekecek ve onları bazı konularda düşündürecek biçimde düzenlenir.
  Röportaj, tek bir yazı olabileceği gibi, aynı konuda dizi yazı da olabilir.
  Röportajlarda öğretici, açıklayıcı, kanıtlayıcı, betimleyici vb. anlatım türlerinden yararlanılır.

  Konularına göre röportajlar

  Bir yeri konu alan röportajlar: Röportajı yapılan yerin bütün özellikleri bilinmeli. Bu nedenle ilginç yönlerin film, ses kayıt ve fotoğraflarla belgelenmesi gerekir.
  İnsanı konu alan röportajlar: Belli bir alanda üne kavuşmuş kişilerin özellikleri belirtilir.
  Eşyayı konu alan röportajlar: Haber konusu olan eşya, her yönüyle bilinmeli; dikkat çekecek ve okuyanları düşündürecek yönleriyle anlatılmalıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi