+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsan nedir özellikleri nelerdir

  insan nedir özellikleri nelerdir ayrıntılı olarak bilgi verin acil lazım 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: insan nedir özellikleri nelerdir

  toplumsal düşünce sistemi içinde kendi yerini alan,toplumsal olaylara karşı sorumluluk duygusu olan,olaylar karşısında analiz yapan,onları sentezleyerek çözüm önerileri sunan kişidir.Sorunun değil çözümün bir parçası olandır.Kendini güncelleyen yeniliklere açık,ileriyi görebilen kişidir.Bilgisini becerisini paylaşan,başkalarının da yararlanabileceği bir nüve olarak sunabilendir.Eleştirel düşünce sistemi içinde yer alırken özeleştiri de yapmasını bilen kişidir.Empati kurabilendi kişidir.Düşünce ve davranış sistemi içinde toplumsal sorunları öne çıkaran,çözüm önerileri sunan,bunu yaparken de başkalarının düşünce ve davranışlarına da hoşgörüyle yaklaşan kişidir.

  Bir toplumun nitelikli insan sayısı o toplumun gelişmişlik göstergesidir.Bu anlamda o toplum nitelikli insan yetiştirmek için neler yapmalıdır?İnsan,nitelikli insan olabilmek için hangi kriterleri kazanmalıdır? Bu soruların cevaplarını bulmalıyız.Toplumun nitelikli insan yetiştirmek için öncelikle çağdaş,modern,devrimci bir eğitim-öğretim sistemini benimsemesi gerekir.Bunun içinde önce öğretmen bu sistemin bir parçası olarak nitelikli insan olmalıdır. Bilimsel düşünebilmeli,yeniliğe açık olmalı,eleştirel olmalı,okumayı yaşamının bir parçası haline getirmelidir. Bunu yaparken de koşulların oluşmasını beklememeli kendisi yaratmalıdır.Toplumda aydınlatıcı rolünü özveriyle yerine getirmelidir.Başkalarının kendisini takdir etmesini beklememeli,düşüncesinin gereği olduğunu bilmelidir.

  Bizler toplum olarak nitelikli insana olan ihtiyacımızı çok iyi bilmeliyiz.Çocuklarımızı birer nitelikli insan olarak yetiştirme zorunluluğumuz vardır.Bunun için gereken tüm özveriyi göstermeliyiz.Onların önünü açacak tüm kanalları açık tutmalıyız.Bunun için geçmişten ders çıkarmalı,geleceğin planlarını.yapmalıyız.Kısa,orta ve uzun vade planlarımız olmalı.Hatta bunların içinde birer B,C planlarımızı da yapmalıyız.Nitelikli insan bu bütünsellik içinde kendini değerlendirmelidir.İleriye dönük planlarını her zaman güncellemelidir.

  Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizi,nitelikli insan olarak yetiştirmek her ebeveynin sorumluluğudur. Bu çerçevede onlara değer vermeli,onların birer nitelikli insan olabileceklerine inanmalıyız.

  Gençlerimizin de bunun zorunluluğunu bilerek kendi yaşam biçimlerini şekillendirmeliler.İşte nitelikli insan aynı zamanda etkin bireydir.Etkin birey toplumda öne çıkan toplumsal özellikleri olan kişidir.Geleceği şekillendirenler işte bu nitelikli ve etkin Bireylerdir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi