+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Şathiye nedir özellikleri nelerdir

  şathiye nedir özellikleri nelerdir konu hakkında bilgi istiyorum 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: şathiye nedir özellikleri nelerdir

  Dini ve tasavvufi halk şiirinde mizahi manzumelere genel olarak şathiye adı verilir. Şathiyeler mutasavvuf şairlerce söylenmiş ya da yazılmış tasavvufi inançları dile getiren anlaşılması yorumlanmasına bağlı şiirlerdir. Tasavvufi konuları işleyenleri şathiyat-ı sûfiyâne adını alırlar. Şathiyelerde Allah’ın celâl sıfatının değil cemâl sıfatının ön plana çıkarıldığı görülür. Bu tür şiirlere genellikle Bektaşi-Alevi şairlerinde rastlanır. Allah ile alay eder gibi yazılmış şathiyeler küfür sayılmıştır. Ama şathiyeler asla küfür değildir.Şathiyeler biçimce komik ve alaylı olabilir ama şathiyede aranan şiirin arkasındaki düşüncedir. Anlanıp yorumlandığında çok derin anlamlara sahip oldugu görülür.Şathiye çok derin tasavvufi konular işleyen felsefi şiirlerdir. Kaygusuz Abdal şathiye yazmıştır.
  1. İnançlardan teklifsizce alaycı bir dille söz eder gibi yazılırlar.
  2. Görünüşte saçma ve dini esaslara aykırı sanılan bu şiirlerin içinde ince ve derin anlamlar yorumlandığında tasavvufla ilgili değişik konuların olduğu görülür.
  3. Nefesin bir türüdür.
  4. Tanrıyla konuşur gibi şakalaşırcasına yazılan şiirlerdir.

  Çıktım erik dalına
  Anda yedim üzümü
  Bostan ıssı kakıyıp
  Der ne yersin kozumu
  Kerpiç koydum kazana
  Poyraz ile kaynattım
  Nedir diye sorana
  Bandım verdim özünü
  Yunus Emre

  Not: Halk edebiyatında aruz ölçüsüyle söylenen Divan Kalender Satranç Selis vb. nazım örnekleri de vardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi