+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Lisanslı yazılım nedir özellikleri nelerdir

  lisanslı yazılım nedir özellikleri nelerdir ayrıntılı olarak paylaşır mısınız 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: lisanslı yazılım nedir özellikleri nelerdir

  Lisanslı Yazılım

  Yazılım (Software), bilgisayar sistemlerinizi doğru ve etkin çalıştırılmasını sağlayan gelişmiş bilgisayar programlarıdır. Yazılım, bir fikir ve düşünsel emek ürünüdür, bu nedenle fikir ve sanat eserlerini koruma kapsamında güvenceye alınan ve alınması gereken sistemlerdir.

  Bu güvenceye alınmış bütün yazılımlar "lisanslı yazılım" olarak tanımlanır. Bir firma, kendi işleri için kullandığı bilgisayar yazılımlarını (bu yazılımlar, işletim sistemi yazılımları olabileceği gibi, e-ticaret, web içerik yönetimi, muhasebe, stok ölçüm vs. yazılımları da olabilir) bizzat yazılımı üreten kişi ya da kurumdan parasal bedel karşılığı alıyorsa, lisanslı yazılım kullanıyor demektir.

  Tam tersi, eğer kullanılan yazılım, yazılımı üreten firmadan habersiz olarak, üçüncü şahıs ya da kurumlar aracılığıyla çoğaltılmış ise ve bu şekilde temin edilip kullanılıyorsa bunun adına da "yazılım korsanlığı" denir. Korsan yazılım, lisans belgesi taşımayan, üretici firmadan izinsiz olarak, yasadışı yöntemlerle çoğaltılmış yazılımlara verilen addır. Bu tür yazılımların ticaretini, dağıtımını yapmak ve kullanmak "korsan yazılımcılık" kapsamına girer.

  Özellikleri

  · Virüs ve hatalı ürün tehlikesine karşı etkin korunma
  · Teknik destek güvencesi
  · Doğru ve eksiksiz dokümantasyonla çalışma olanağı
  · Yazılımı hem düşük maliyetle güncelleştirme hem de bu konulardaki tüm gelişmeleri kısa sürede edinebilme olanağına kavuşulur.

  -Cezai sonuçlar-

  1. 2 seneden 6 seneye kadar, paraya çevrilmeksizin hapis.
  2. Eksik her bir lisans başına 10-150 milyar TL para cezası.
  3. 3 seneye kadar meslekten men
  4. Söz konusu araçlara ve bilgisayarlara el konulması+ Yorum Gönder
lisanslı yazılım nedir özellikleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi