Konu: Kobi nedir özellikleri nelerdir

 1. #1
  Misafir Ziyaretçi

  Kobi nedir özellikleri nelerdir

  kobi nedir özellikleri nelerdir konuyu ayrıntılı olarak yazar mısınız

 2. #2
  Fashion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Fashion isimli Üye şimdilik offline konumundadır Bayan Üye
  Üyelik tarihi
  20.Aralık.2011
  Mesajlar
  1,660
  Beğeniler
  0 / 0

  Cevap: kobi nedir özellikleri nelerdir

  "Küçük ve orta boy işletme" ana tanımı içinde, KOBİ´lere değişik ülkeler, hatta aynı ülke içindeki farklı birimler farklı farklı özellikler yüklemektedirler. Bu nedenle çoğu zaman tanımlamada karışıklık yaşanmaktadır.

  Bunda temel etken, tanımlamada kullanılan ölçütlerin değişik olmasında yatmakta elbette. Tanımlamada genel olarak 3 ölçüt öne çıkmaktadır:

  Firmanın çalıştırdığı personel ya da işçi sayısı,
  Bilanço değerleri
  Bağımsızlık
  Bağımsızlık ölçütünden kasıt, bir firmanın sermayesi ve hissesinin %25 ten fazlasının bir büyük sermaye grubuna ait olmamasıdır. Yani, ancak hisse payı içinde büyük sermayenin payı %25´ten az olan firmalar KOBİ kategorisine girebilirler.
  Ölçütlerdeki farklılık, değişik sektörlerde ve faaliyet alanlarında bile görülmektedir. Örneğin bilişim sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin KOBİ olması için 50 ya da daha az bilgisayar sahibi olması gibi bir eğilim söz konusudur. Burada görüldüğü gibi temel ölçüt, üretim aracının yani bilgisayar sayısının tanımda kullanılmış olması.

  Yine aynı şekilde, imalat sanayinde ise çalışan sayısı devreye girmekte fakat ölçütler aynı olmasına rağmen sonuç değişmektedir. Dış Ticaret Müsteşarlığı imalat sektöründe KOBİ olabilmenin üst sınırını 200 işçi olarak verirken, Hazine Müsteşarlığı ise bu sınırı 250´ye çıkarmaktadır! Bu durum bir çok uzman ve ekonomi yazarı tarafından ortak KOBİ tanımı yaratmada büyük bir sorun olarak kabul edilmekte, hatta istihdamda üst sınırın 250 çalışan olmasını bile büyük bir yanlışlık olarak ifade etmekteler.

  Ayrıca KOBİ denildiğinde tek parça ve bir bütün olarak ifade edilen bir üretim biriminin olmaması da tanımı daha da zorlaştırmaktadır. Çünkü KOBİ kapsamı içine 3 farklı birim girmektedir. Bunlar;

  mikro ölçekli işletmeler,
  küçük ölçekli işletmeler,
  orta ölçekli işletmelerHızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul'un fethi?

Benzer Konular

 1. Tuz nedir özellikleri nelerdir
  Konu Sahibi Misafir Forum Soru
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 05.Mayıs.2015, 21:29
 2. Dil nedir özellikleri nelerdir
  Konu Sahibi Misafir Forum Soru
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Ekim.2012, 20:23
 3. Baz nedir özellikleri nelerdir
  Konu Sahibi Misafir Forum Soru
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 19.Ekim.2012, 04:04