+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Öyküleyici anlatım nedir özellikleri nelerdir

  öyküleyici anlatım nedir özellikleri nelerdir geniş bir şekilde anlatınız 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: öyküleyici anlatım nedir özellikleri nelerdir

  Bu anlatımda amaç;olayı okuyucunun gözü önünde canlandırmakanlatmak istenileni bir olay içerisinde vermektir.Öyküleyici anlatımda olaylar oluş haline uygun olarak bir dizi halinde verilirse birbirine bağlanır.Öyküleme tasarlanan ya da yaşanan bir olayın anlatımıdır.Roman hikaye ve masalların anlatımı öyküleyici anlatım biçimindedir.


  Belli bir zaman diliminde gelişen olayların anlatıldığı durumlarda başvurulan anlatım biçimidir. Olayın olmadığı yerde öyküleme olmaz. Anlatım yönüyle betimlemeye benzer; ancak betimlemelerde yazarın izlenimleri söz konusu olduğu halde öykülemede olayın aktarımı durumların değişmesi zaman süreci söz konusudur.


  Konuyu yani anlatılanı eylem içinde verme ve gösterme biçimidir. Nasıl bir eylemin bir ortaya çıkış bir gelişim bir de sona eriş durumu varsa öyküleyici anlatımda da öyle bir akış görülür. Bir durumdan bir duruma geçme bir aşamadan bir aşamaya dönüşme bu tür anlatımın belirleyici özelliklerindendir. Bu özelliğinden ötürü okuyucu eylem içinde yaşar sürekli bir devinim içinde bulur kendini. Çünkü belirli zaman dilimi içinde olay ve olgular ya birbirinin uzantısı olarak ya da geriye ve ileriye sıçrayışlar yapılarak verilir. Ancak bu olay ve olgular dizisi birbirine bağlantılı anlamlı bir bütün oluşturur. Bunun yanı sıra şu iki soru anlatımın dokusuna egemen olur; “Ne oldu?” “Nasıl oldu?” Bundan dolayı bir olayı okuyucunun gözü önünde canlandırmak varlıkların başından geçenleri aktarma amacı güdüldüğü zaman öyküleyici anlatıma başvurulur. Bu anlatımda okuyucuyu olay içinde yaşatmak amaçlanır.  Bu anlatım biçimi öykü roman masal biyografi… gibi eserlerin temel örgüsünü oluşturur. Yazar konuyla ilgili ana düşüncesini okuyucusuna belirli bir olayı yaşatarak algılatmayı amaçlamıştır. Bu anlatım biçimi çoğu zaman “betimleme” ile birlikte kullanılır.


  Örnek: …Ateş oyunları arasında daha büyükleri hatta kazalara yol açanları vardı. Baruttan gemiler kuleler yapılarak şenlik yerine taşınır burada bunlara ateş verilir büyük patlamalarla yanıp tutuşmaları zevkle seyredilirdi. Ağzından ateş püsküren ejderhalar tekerlekler üstünde halk arasında gezdirilir görenler kaçar seyredenler gülerdi.


  Örnek: On altıncı katta asansörden indik. Bana odayı gösterecek çocuğun peşlinden yürüyordum. Çocuk kısa bir koridoru geçti bir odanın önünde durdu. Ben de durdum. Kapıyı açtı içeri girdik. Perdeler sıkı sıkıya kapalı. Çocuk perdeleri açıp dışarıyı göstermek istedi. Engel oldum. Lambaları yaktı. Banyonun kapısı açtı. Bir şey isteyip istemediğimi sordu. İstemediğimi söyledim. Haşişini verdim gitti.


  Örnek: Ağır adamlarla kahveye girdi Hasan.Olanları düşündü bir süre.Otursam mı oturmasam mı diye bir tereddüt geçirdi.Sonra oturdu bir köşeye isteksiz.Babadan kalma tütün tabakasını çıkardıkalınca bir sigara sardı.Öyle dalmıştı ki masasına konan çay bardağının sesi bile dikkatini çekmemişti.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi