Konu: Alkol hangi hastalıklara neden olur

 1. #1
  Misafir Ziyaretçi

  Alkol hangi hastalıklara neden olur

  alkol hangi hastalıklara sebep olur hastalık isimlerini yazıp haklarında bilgi veriniz
  Konu ACİLSERVİS tarafından (10.Mart.2020 Saat 00:51 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  İlk Yolcu isimli Üye şimdilik offline konumundadır Bayan Üye
  Üyelik tarihi
  24.Haziran.2006
  Mesajlar
  4,325
  Beğeniler
  0 / 0

  Cevap: alkol hangi hastalıklara neden olur

  alkolün neden olduğu hastalıklar

  Sindirim sistemine etkisi: Az miktarda alınan alkol mide sularının salgılanma hızını yükselterek iştahı artırır. Bu nedenle şişmanlığa neden olur. Uzun süre fazla miktarda tüketimi gastrit, pankreatit ve emilim bozukluklarına neden olur.

  Sinir sistemine etkisi: Kandaki alkol miktarının düzeyine göre, sırasıyla neşelenme, hareketlilik, miktar artıkça hareketlerin denetlenememesi, daha da yoğunlaştığında görme ve işitme merkezlerinde bozulmalar görülür.

  Karaciğere etkisi: Alkolün enerjiye dönüşümü karaciğerde olduğu için, çok miktarda alındığında en fazla etkiyi bu organda gösterir. Uzun süreli ve çok fazla alınan alkolün büyük kısmı yağa dönüşmeye başlar ve sonuçta karaciğer yağlanır.

  Dolaşıma etkisi: Alkol alınması ile kalp atışı artar ve kanın damarlardaki akışı hızlanır. Vücudun yüzey bölümündeki damarlar genişlerken, iç kısımdakiler büzüşür. Sonuçta kalpte zayıflama görülür. Ayrıca fazla alkol alındığında B1 vitaminine gereksinim artmasına rağmen ek yapılmadığı için B1 vitamin yetersizliğine bağlı kalpte bozukluklar (kalp genişlemesi) olabilmektedir.

  Besin ögelerinin kullanımına etkisi: Fazla alınan alkol, bazı aminoasitlerin (proteinlerin yapıtaşı) emilim hızını düşürmektedir. Bunun başında karaciğerde koruyuculuk görevi olan methionin gelir.

  Ayrıca B1, B6, B12 ve folik asidin emilimi de alkolle engellenmektedir. Minerallerden de magnezyum ve potasyumun atımını artırarak, bu elementlerin yetersizliğine yol açmaktadırHızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul'un fethi?

Benzer Konular

 1. Çevre kirliliği hangi hastalıklara neden olur
  Konu Sahibi Misafir Forum Soru
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 09.Aralık.2017, 17:50
 2. Hava kirliliği hangi hastalıklara neden olur
  Konu Sahibi Ensar Forum Sağlık-Genel
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 04.Ocak.2015, 09:57
 3. Alkol hangi hastalıklara yol açar
  Konu Sahibi Misafir Forum Soru
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 27.Mayıs.2014, 23:48