+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: genetik hastalıkların teşhis ve tedavisinde bilimsel ve teknolojik gelişmelerin etkisi

  Genetik Hastalıkların Teşhis Ve Tedavisi - Genetik Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri


  Genetik Hastalıkların Teşhis Ve Tedavisi


  Genetik hastalıkların teşhis ve tedavisinde bilimsel ve teknolojik gelişmelerin etkisi nedir.

  Bir insanın en doğal haklarından biri sağlıklı olarak dünyaya gelmektir. Günümüzde uygulanan birçok doğum öncesi tanı yöntemiyle bu hedefe oldukça yaklaşılmıştır. Gene de istenen sonuçların elde edilebilmesi için aile bilinçli davranmalı hekim de bu yöntemleri usulüne uygun biçimde kullanmalıdır. Böylece doğum öncesinde bazı riskler önlenebilecek ve var olan sorunlar uygun yöntemlerle çözülebilecektir.
  Kalıtsal (genetik) hastalıklara yaklaşımda temel ilke bunların ortaya çıkmasının engellenmesidir. Bu ilke tedavi edilemeyen hastalıklar kadar tedavi edilebilen hastalıklar için de geçerlidir.
  Kalıtsal hastalıkların bir bölümü düzeltilebilen bozukluklardır. Örneğin tavşan dudak ya da birçok doğumsal kalp hastalığı cerrahi yöntemlerle tedavi ‘edilebilir. Bazı kalıtsal hastalıklarda ise eksik olan madde dışarıdan verilerek tedavi sağlanır. Bunun örnekleri hipotiroidizmde tiroit hormonu kullanılması ve hemofili hastalarına faktör VIII verilmesidir. Bazı metabolizma ürünlerinin vücutta birikmesine bağlı hastalıklarda ise bu birikimi önleyen ilaçlar kullanılır.
  Bazı kalıtsal hastalıklar da sağlıklı ter insandan alman genlerin hastanın gen yapısına eklenmesiyle tedavi edilebilir. 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Genetik hastalıkların teşhis ve tedavisinde gelişmeler nelerdir

  Genel itibari ile anne ve babadan gelen kromozomlarla bireye geçen hastalıklara genetik hastalıklar denmektedir. Biyo teknoloji ve moleküler biyoloji bu konu hakkında ilgilenmiştir. Ülkemizde genetik hastalıkların tedavisinde büyük ilerleme katedilmiştir.

  Genetik hastalıklar teşhis ve tespit edilemeden veya tedavi edilmediği taktirde gelecek nesillere de bulaşabilir.

  Bireyin sahip olduğu göz rengi, kan grubu yada çok parmaklılık renk körlüğü gibi aksaklıklar insanlara genler aracılığıyla gelmektedir. Kalıtsal bir rahatsızlık çeşitli tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilir. Bunun önüne geçebilmek için ise genetik danışmanlığa sahip olmak gerekir.

  Doğum öncesi tanı da ne kadar ilerleme kaydedilse de şu an tam olarak istenilen düzeyde bir başarı elde edilmemiştir. Bunun için ailelerin bilinçli davranmaları ve bu konuda sağlık çalışanlarına yardımcı olmalıdırlar.+ Yorum Gönder
genetik hastalıkların teşhis ve tedavisi,  genetik hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan yöntemler,  genetik hastalıkların teşhis ve tedavisinde bilimsel ve teknolojik gelişmelerin etkisi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 14 kişi