+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Küresel ısınmanın canlılar üzerindeki etkisi nedir

  küresel ısınmanın canlılar üzerindeki etkisi nedir 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: küresel ısınmanın canlılar üzerindeki etkisi nedir

  küresel ısınmanın canlılar üzerindeki etkisi

  Isınan deniz suları da çeşitli türlerin zengin bir uyum içerisinde yaşadıkları mercan resiflerinin beyazlaşmasına ve ölmesine yol açmaya başladı.

  Isınan sular ayrıca, denizlerdeki türleri kutuplara doğru yönlenmeye zorladı, Afrika göllerindeki balık miktarlarında da düşüşler oldu.

  Rapora göre, yeryüzünün ortalama sıcaklığı 1-2 santigrat derece daha artarsa yeryüzündeki türlerin üçte biri yayılma alanlarını değiştirecek veya tükenecek.

  Kurbağa türleri tükeniyor

  Örneğin Porto Riko’daki yağmur ormanlarında kurbağaların geceleri koro halindeki bağırışları artık kesildi. Çünkü koroya katkı yapan kurbağa türleri tükendi. Bölgede bilinen 17 türün 3′ü tükendi, 7 veya 8′i ise sayıca azalmaya başladı.

  Kurbağaların kaybedilmesinin, felaketlere yol açabileceği uyarısı yapılıyor çünkü bu yok oluş, kurbağalarla ortak besin zinciri içerisinde bulunan kuş ve böcek türlerini etkileyecek ve bu da katlanarak artan yeni süreçlere yol açacak, telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkacak.

  Yüzlerce örnekten bir başkası da kutup ayıları. Kuzey Kutbu’nda, giderek daha kuzey noktalara çekildikleri gözlenen kutup ayılarının da 2050′de yalnızca hayvanat bahçelerinde kalacağı uyarısı yapılıyor.

  Yaşamak için buza ihtiyacı olan kutup ayıları, kuzey kutbunda yazın var olan buz kütlesinin 1978′e göre yüzde 20 küçülmüş olmasından ciddi biçimde etkilenmiş durumda. Kutup ayılarının nüfusu, 1980′lere göre yüzde 22 düştü.+ Yorum Gönder
küresel ısınmanın canlılar üzerindeki etkisi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi