+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Küresel ısınmanın insanlar üzerindeki etkisi nedir

  küresel ısınmanın insanlara etkileri nelerdir 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: küresel ısınmanın insanlar üzerindeki etkisi nedir

  küresel ısınmanın insanlar üzerindeki etkisi

  Bilimadamları, iklim değişikliklerinin kalp, solunum yolu, bulaşıcı, alerjik ve bazı diğer hastalıkları tetikleyebileceği görüşünde.
  Sıcaklık dalgaları ölüm oranlarını artırmaktadır. Bu özellikle solunum sistemi, kalp-damar hastalıkları ve beyin hastalıklarına bağlı ölümlerde artışta etkili olmaktadır.
  Bazı bölgelerde kuraklık, bazı bölgelerde de yağış artışlarına yol açabilecektir. Bu durum bir yandan ekosistemdeki biyolojik çeşitliliği etkileyerek alerjik potansiyeli yüksek yeni bitkilerin ortaya çıkmasına yol açabilecektir. Yeni çeşitli böcek ve zararlılarla geçen bulaşıcı hastalıkların oranını artırabilecektir.
  Kuraklık ya da kötü çevre koşullar nedeniyle su ve gıda kaynaklarının olumsuz etkilenebilecektir. Bunun sonucunda göç ve yer değiştirme gibi sosyal hareketlerin ortaya çıkabilir ve insanların bundan olumsuz etkilenebilirler.
  Sıcaklık artışı ve iklim değişikliği özellikle havadaki ozon ve toz zerreciklerinin artışına yol açarak hava kirliliğini artırabilir.
  Yağışların azalmasına bağlı olarak çölleşmenin artabilir, çöllerden kaynaklanan kum fırtınalarının dünyanın diğer bölgelerini de olumsuz etkileyebilir.
  Durum küresel ölçekte bütün ülkeleri etkileyebilir, ancak yoksul ülkeler bundan daha fazla olumsuzluklarla karşılaşabilirle.
  Solunum sistemi hastalıkları açısından kronik nefes darlığı, astım hastalığı, alerjik nezle ve diğer alerjiler ile zatürre ve viral solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığının artabilir. Bu hastalıklara bağlı ölümler artabilir.
  İklimde görülen değişikliklerin yavaşlaması ve önlenmesi için acil girişimlerde bulunulması gerekmektedir. Bunun için hükümetler acil önlem almalıdırlar.
  İklim değişikliğinin, sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin anlaşılması ve bu etkilerin önlenmesine dönük olarak daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bu amaçla uluslararası kurumların desteği ile gerek gelişmiş, gerekse de gelişmekte olan ülkeleri kapsayan çok merkezli çalışmaların yapılması için girişimde bulunulmaktadır.
  Kuraklık ve çölleşmedeki artış sonucunda daha fazla kum fırtınası, iklim değişimi sonucunda ise daha fazla orman yangını, kuraklık ve fırtına görülebilmektedir.

  Güneş gibi doğal etkenlerle büyüyen bu artışın nedeni, özellikle son dönemlerde, büyük ölçüde insan kaynaklı olan sera etkisiyle oluşan küresel ısınmadır. 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Küresel ısınmanın insanlar üzerindeki etkisi nedir

  çok teşekürler yardımcı olduğunuz için ve çok kısa :))))) 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Küresel ısınmanın insanlar üzerindeki etkisi nedir

  cok sagolun panel odevıme yardımcı oldu :) :)

 5. 5
  Ziyaretçi
  Gerçekten çok güzel bir tanem anladım teşekkür ederim

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok yardımı oldu teşekkür ederim ^_^

+ Yorum Gönder
küresel ısınmanın insanlar üzerindeki etkileri,  küresel ısınmanın insan hayatına etkileri,  küresel ısınmanın insanlar üzerindeki etkisi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi