+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dilde yara çıkmasının nedenleri

  Dilde yara çıkmasının nedenleri nelerdir bir kişinin dilinde neden yara çıkar açıklar mısınız ? 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: dilde yara çıkmasının nedenleri

  Dilde yara(Aft) çıkmasının nedenleri

  Aft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında dil üzerinde yumuşak damakta farenkste diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Toplumun %18-20 az ya da çok aft sorunu ile karşı karşıyadır. Bayanlarda daha sıklıkla rastlanır. Aft genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.

  Aftın oluş nedenini belirlemek için çeşitli araştırma yapılmıştır. Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir.

  Bu nedenle aft oluşumunu hızlandıran ve iyileşmesini geciktiren faktörlerden bahsetmek mümkündür.

  Aft oluşumunda hangi faktörler önemlidir?

  * STRES
  Günümüzde migren yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli nedenlerinden birisidir.
  Hanımlarda premenstural gerginlik(adet öncesi dönem) de aft oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir.

  * YİYECEKLER
  Turunçgiller sirke turşu patates cipsi tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır.Bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen kara buğday çavdar arpa çikolata fındık kabuklu deniz hayvanları soya domates bazı patlıcan elma incir peynir gibi yiyecekle.de aft oluşumunu hızlandırırlar.

  * TRAVMA
  Yanak dil dudak ısırma sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan proaaalerin neden olduğu vuruklar aft için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olurlar.

  * DİŞ MACUNU
  Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan "sodyum lauryl sulhate" ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır. SLS bu özelliği ile aft oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.
  Özellikle aft sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren diş macunları üretilmektedir. (Tom's of Maine Natural Toothpaste Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste.)

  * SİSTEMİK HASTALIKLAR
  Behçet Hastalığı: Genital ülser konjuktivit retinit lokositoz gibi birçok sistemik belirtiler yanında ağız içerisinde oluşan tekrarlayıcı aftlarla kendini gösteren bir hastalıktır.
  Birçok malign ve otoümmin hastalıklarla birlikte de tekrarlayıcı aftlar görülebilmektedir.

  * DİĞER NEDENLER
  B12 vitamini ve demir noksanlığısigara içme tütün çiğnemenin gibi alışkanlıkların de aft oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir

  Aft ile uçuk genellikle aynı belirtileri gösterdikleri için birbirleri ile karıştırılabilmektedir. Ancak aralarında birçok temel farklılık vardır:

  AFT
  1. Kesinlikle ağız içersinde oluşur.
  2. Bulaşıcı değildir.
  3. Aftın oluşmasına virüsler neden olmaz. 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Dilde yara çıkmasının nedenleri

  dilimde oluşan uçuk benzeri yara oluşumlarının üzerine kendim çankırıdan getirtdiğim tuzu sürerek bir dakika tuzun yara olan bölgede kalmasını sağladım.yani hemen yutkunmamak gerekiyor.bunu günde 3 kere yaptım. 1 ayın sonunda yara iyileşmişti.doğal tuz ne yanık yaptı nede başka bir yan etkisi olmadı.ancak bu tedaviyi yaptıktan sonra dudaklarınızı temiz suyla yıkamak gerekiyor.dudaklar hassas olduğu için hafif yanma olabilir.bunu yaparsanız dudaklarınızı da korumuş olursunuz.tuzdan sonra ağzınızı suyla çalkalamayın bırakın tedavisini yapsın.kendim denedim ve sonuç inanılmazdı.kesinlikle tavdiye ediyorum.ancak piyasadaki tuzlarla bunu denemeyin.çankırı tuzunu internetten de temin edebilirsiniz.içerisinde tam 72 farklı mineral olan bir şifa kaynağı. 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Dilde yara çıkmasının nedenleri

  dilde papillerin uzaması ve tat alma tomurcuklarının patlaması,dilde Paslı ve siyah tüylü bir görünümün oluşması hepsinin tıpta kesin bir tedavisi olmadığı söyleniyor.ancak bende tüm bu bulgular vardı ve en sonunda dudak kremi olarak piyasada satılan MARSEILIALS ve NEUTROGENA isimli markaların sade yani meyveli olmayan unisex balmumu kremlerinden küçük parçaları kopararak dildeki hasarlı bölgelere günde üç öğün bir hafta kullandım.bunu yaptıktan sonra 30 dakika birşey yiyip içmeden kremi sürdükten 5 dakika sonra dili ağız içerisinde katlama hareketleri ile hareket ettirmek gerekiyor.ayrıca bundan sonra bol bol siyah çay içip ağızı eczanelerde satılan ADVANCE WHİTE 3 SHADES WHITER isimli diş macunu ile fırçalayın.inanın ağzınız ve diliniz eskisinden bile daha sağlıklı olacak.ayrıca bu dudak kremlerini hemaroid için de kullanabilisiniz.hızla iyileştiğini göreceksiniz.geçmiş olsun.

 5. 5
  Ziyaretçi
  dilde kahverengi ve siyah tüylenme, Paslı dil, tat alma tomurcuklarında patlamalar tüm bunların tedavisi için eczanelerde ve internette satılan aloeveralı marseillials dudak kremini günde üç kez küçük parçalar halinde kopararak dildeki tüylü bölgeye sürün.yarım saat birşey yiyip içmeyin.ayrıca dili ve ağzı yine internette satılan advance white 3 shades whiter diş macunu ile yatmadan önce fırçalayın.bunlara ilaveten bol bol tava yoğurdu ve ayran için.tabi birde siyah çayı ihmal etmeyin.evelAllah bir hafta içerisinde iyileştiğinizi göreceksiniz.geçmiş olsun...

+ Yorum Gönder
dilde yara,  dilde yara çıkması,  dilde yara çıkmasının nedenleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi