+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Niagara şelalesi kaç metredir

  niagara şelalesi kaç metredir


  İle İlgili Yazılar

 2. 2
  Gezgin
  Özel Üye

  Cevap: niagara şelalesi kaç metredir

  Niagara şelalesi kaç metre

  Niagara Şelalesi, hem coğrafi konum hem de görsel güzellik gibi özellikleriyle dünyanın en ünlü yerlerinden biridir ve her yıl ortalama 20 milyon turist tarafından ziyaret edilir.

  Niagara Nehri üzerinde yer alır ve Kanada’nın Ontario eyaleti ile Amerika’nın New York eyaleti arasında sınır oluşturur. Çoğunlukla tek bir şelale olarak bilinse de Niagara, aslında üç şelaleden oluşur: Kanada tarafında kalan ve en büyük olan şelalenin adı Horseshoe’dur. At nalı anlamına gelen bu şelale, şeklinden dolayı Kanadalılar tarafından bu adı almıştır. Amerika tarafında American ve Bridal Veil şelaleleri bulunur. Bu ikisi, ayrı şelaleler olsa da genelde American Şelalesi olarak anılırlar.

  Şelale özellikleri

  Niagara Şelalesi, bundan tam 10 bin yıl önce, buz kütlelerinin yarattığı çöküntüler sonucu meydana gelmiştir. Dünyanın olmasa bile Kuzey Amerika’nın en büyük ve en güçlü şelalesidir. Şelaleden yarım dakikada 168 bin metreküpten fazla su akar.

  Şelalenin yüksekliği az, genişliği fazladır. Horseshoe Şelalesi’nden nehre, su 49 metreden dökülür. Genişliği ise 790 metredir. American Şelalesi’nin yüksekliği, dibinde bulunan dev kayalar nedeniyle 21 - 30 metredir. Suların nehre döküldüğü yükseklik 57, şelalenin genişliği 320 metredir. Her yıl, Horseshoe Şelalesi 90 cm, American Şelalesi 12 cm gerilemektedir.

  Niagara Şelalesi’nin önemli bir özelliği ise tersine akmasıdır. Bu özelliğiyle dünyada tektir. Şelalenin taşlara çarpan suları geri gelmektedir.

  Niagara Nehri’nin çevresinde, Nikola Tesla tarafından yapılan hidroelektrik santralleri, hem Kanada hem de Amerika için elektrik üretirler.+ Yorum Gönder
niagara şelalesi kaç metre,  niagara falls kac m,  niyagera selalesi kac metre
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi