Konu: Tıp alanındaki buluş ve gelişmeler

 1. #1
  Misafir Ziyaretçi

  Tıp alanındaki buluş ve gelişmeler

  tıp alanındaki buluş ve gelişmeler

 2. #2
  Gülcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Gülcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Usta Üye
  Üyelik tarihi
  15.Ekim.2012
  Mesajlar
  2,645
  Beğeniler
  0 / 0

  Cevap: tıp alanındaki buluş ve gelişmeler

  tıp alanındaki buluş ve gelişmeler

  AIDS’LE SAVAŞ

  Dünya Sağlık Örgütü geçen yıl 3 milyon AIDS hastasına hayat kurtarıcı antivirüs ları ulaştırmayı hedefliyordu. Yıl sonuna bir ay kala bu hedef tamamlanmış olmasa bile büyük ölçüde başarılı kabul ediliyor. Hastalığın en çok darbe vurduğu ülkelerden 14’ü ihtiyacı olan hastaların en az yarısına bu ilacı sağladı.

  ALZHEIMER TEŞHİSİ

  Hastalığın çok erken başlayabileceği ortaya çıktı. Araştırmalar, hastalığın teşhisinden yıllar önce belirtiler gösterdiğini ortaya koydu. Hafıza ve mantık yürütmede, problem çözmede, konuşma akıcılığında ve dikkat becerilerinde zayıflamalar birer uyarı olarak kabul ediliyor. Ayrıca bilim adamları, diş iltihaplarının Alzheimer riskini 4 kat artırdığını buldular.

  ASPİRİN VE KADIN

  Her gün alınan düşük dozda aspirinin ilk kalp krizi riskini yüzde 30 azalttığını gösteren testler esas olarak erkekler üzerinde yapılmıştı. 40 bin kadın üzerinde yapılan testler ise 10 yıl boyunce her gün aspirin alan kadınların etkisiz verilen kadınlarla aynı oranda kalp krizi geçirdiğini ortaya çıkardı. Bununla birlikte her gün alınan düşük dozda aspirinin kadınlarda da inme riskini azalttığı görüldü.

  ASTIM VE GÜLME

  Çok komik bir esprinin astım hastaları için en az toz ve polenler kadar tehlikeli olduğu keşfedildi. Yapılan bir araştırmada astım hastalarının yarısından fazlası çok kuvvetli bir kahkahanın ardından astım krizi geçirdi. Ayrıca un da astım risk faktörünü artırıcı maddelerden çıktı.

  KIRILAN KALP

  Stresten kaynaklanan ‘kırık kalp sendromu’ sevilen bir insanın ölümü gibi durumlarda ortaya çıkıyor ve sık sık da gerçek kalp krizi ile karıştırılıyor. Çoğunluğu kadın olan bir grup hasta üzerinde yapılan araştırmalar bu sendroma kalp kasını geçici olarak etkisiz hale getiren adrenalin yükselmesi ya da stres hormonlarının neden olduğunu gösterdi. Kırık kalp sendromu kısa süre sonra geçiyor ve kalpte kalıcı hasar bırakmıyor.

  KANSERDE UMUT

  Erken teşhis ve daha iyi korunma programları sayesinde kanser hastalıklarından ölümlerin sayısında büyük azalmalar var.

  KÖPEK KLONLAMA

  Koyunları, domuzları, fareleri, sığırları, atları ve kedileri klonlayan bilim adamları, bu yıl ilk kez insanın en iyi dostu köpeği, klonladılar. Köpeğin en zor klonlanabilen canlı olduğu ve artık insan dahil her türlü canlının klonlanabilmesinin mümkün olduğu belirtildi.

  KUŞ GRİBİ KORKUSU

  H5N1 virüsünden çok az insanın ölmüş olmasının nedeni, bu virüsün insandan insana geçmesinin çok zor olması. Ancak, virüsün mutasyona uğrayarak 1918’dekinin benzeri bir salgının kolayca yayılmasından korkuluyor. Ülkeler bunun için olağanüstü önlemlere yatırım yapıyor.

  OBEZİTE SALGINI

  2005’te dünyadaki obez insanların sayısı 1 milyarı aştı. Rimonabant adlı ilacın düşük kalorili diyet ile birlikte kullanılmasının faydaları görüldü. Ancak obezite ile mücadelenin sadece bir hap ve diyet programıyla kazanılamayacağı ortada.Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin başkenti

Benzer Konular

 1. Osmanlıda Bilim ve Teknoloji Alanındaki Gelişmeler Kısaca
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Soru
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 11.Mart.2014, 02:56
 2. Turizm Alanındaki Meslekler Nelerdir
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Soru
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01.Mart.2014, 03:16
 3. Astronomi alanındaki avrupalı bilim insanları
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Soru
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 02.Aralık.2012, 20:09