+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  İzzet baysal nasıl birisidir

  izzet baysalın nasıl birisi olduğunu düşünüyorsunuz 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: izzet baysal nasıl birisidir

  izzet baysalın nasıl birisi olduğunu düşünüyorsunuz

  İZZET BAYSAL ' IN HAYATI
  Yakın bir zamanda kaybettiğimiz, okulumuzun kurucusu ve değerli büyüğümüz

  1907 yılında Bolu'da dünyaya gelen M. İzzet Baysal, İlk ve Orta Öğrenimini Bolu'da, yükseköğrenimini İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nde tamamlamıştır.

  İş hayatına devlet memuru olarak başlayan Sayın Baysal, 1949 yılında Temper Döküm Fabrikası'nı hayata geçirerek sanayiciliğe atılmıştır. Türkiye'de Döküm Sanayiin gelişmesinde öncü rolünü başarı ile oynayan İzzet Baysal, İstanbul'da en fazla gelir vergisi veren ilk on kişi arasında yer almıştır.

  "Yaratılanların en şereflisi olan insan hayatında eğitim herşeydir" diyen İzzet Baysal, bu konudaki hedeflerini, kurduğu 'İzzet Baysal Vakfı'yla gerçekleştirmektedir. Ayrıca Bolu'da gerçekleştirdiği eğitime dönük yatırımlar, okul öncesinden başlayarak, Üniversite seviyesine ulaşır. Yani Baysal'ların adını taşıyan kreşe giren bir çocuk, eğer arzu ederse lisans, hatta doktora seviyesine kadar, vakfın her türlü desteğini sağlayarak eğitim ihtiyacını giderebilir. Bu konumu İzzet Baysal beyefendi'ye Türkiye'de, belki de dünyada son derece ayrıcalıklı ve özel bir yer sağlamıştır.

  Bu hayırseverliği gerek Halkımız gerekse Devletimiz tarafından şükranla karşılandı ve bunların ifadesi olarak;

  Bolu'nun ana caddesine "Izzet Baysal Caddesi" ismi verildi. (Bolu Belediye Meclisi 07.10.1987 tarih, 146 sayılı karar)

  Bolu'da her sene 11 Mayıs "Izzet Baysal Şükran Günü" ilan edildi. (Bolu Belediye Meclisi 20.06.1989 tarih, 121 sayılı karar)

  Bolu Belediye Meydanına Heykelinin dikilmesi. (Bolu Belediye Meclisi 30.06.1989 tarih, 693/A sayılı karar)

  Katkı verdiği Üniversiteye bir kanunla "Abant İzzet Baysal Üniversitesi" ismi verildi. (T.B.M.M. 03.07.1992 tarih, 3887 nolu kanun)

  Abant İzzet Baysal Senatosu tarafından "Onursal Doktorluk" payesi ile ödüllendirildi. (Senato karar tarihi 28.04.1993, no.93/95)

  Bakanlar Kurulu Kararı ile "T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve Beraatı" ile taltif edildi. Ve Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel'in elinden bu madalyayı alan ilk vatan evladı oldu. (Bakanlar Kurulu, 04.10.1994, no.94/6109)

  Bakanlar Kurulu Kararı ile, ismini taşıyan üniversiteye "Anıt Mezar"ının yapılması kararlaştırıldı. (Karar tarihi 11.11.1995, No.94/6273)

  Gerede ilçesinde, ismini taşıyan Üniversitenin Meslek Yüksekokulu'nun bulunduğu mahalleye "İzzet Baysal Mahallesi" ismi verildi. (Belediye Encümen Kararı, 21.06.1995, No.3/18)

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Senatosu tarafından "Onursal Doktorluk" payesi ile ödüllendirildi. (1996)

  Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu'nda daimi bir "İzzet Baysal Köşesi" düzenlendi. (1996)

  Bir "Onursal Doktorluk" payesini de, yıllar önce Güzel Sanatlar Akedemisi'nden mezun olduğu Mimar Sinan Üniversitesi Senatosundan aldı. (Mart 1997)

  Kendisine bunlardan hangisini daha kıymetli bulduğu sorulduğunda verdiği cevap çok anlamlıdır: "Halkımızın ve gençlerimizin bakışlarında hissettiğim sevgi bunların hepsine bedeldir."+ Yorum Gönder
izzet baysalın nasıl birisi olduğunu düşünüyorsunuz,  izzet baysalın nasıl biri olduğunu düşünüyorsunuz,  izzet baysal ın nasıl birisi olduğunu düşünüyorsunuz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi