+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  En fazla ihracat ve ithalat yaptığımız ülkeler hangileridir niçin

  en fazla ihracat ve ithalat yaptığımız ülkeler hangileridir niçin 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: en fazla ihracat ve ithalat yaptığımız ülkeler hangileridir niçin

  Türkiye’nin ihraç ettiği bazı maddeler aşağıdaki gibidir:

  Madencilik sektöründe;
  Krom
  Bor
  Civa
  Manganez
  Bakır

  Tarım sektöründe;
  Pamuk
  Tütün
  Sanayi bitkileri
  İncir
  Üzüm
  Zeytin
  Turunçgiller
  Buğday
  Arpa
  Sebze ve meyve
  Canlı hayvan
  Hayvansal ürünler
  Su ürünleri

  İmalat sanayi sektöründe:

  Dokuma ve tekstil ürünleri
  Bitkisel ve hayvansal yağlar
  Unlu mamuller
  Plastik maddeler’
  Orman ürünleri
  Kimyasal maddeler
  Demir – çelik ürünleri
  Madeni eşyalar
  Ev eşyaları
  Şeker
  Lastik
  Çimento

  Türkiye’nin En Fazla ihracat Yaptığı Ülkeler
  Almanya, ABD, İspanya, İngiltere, Hollanda, İtalya, Rusya, Fransa

  Türkiye’nin ithalat yaptığı başlıca ürünler

  Tarım sektöründe;
  Çay
  Kahve
  Muz
  Pirinç
  Kauçuk

  Madencilik sektöründe;
  Ham petrol

  İmalat sanayi sektöründe;
  Sanayi ham maddeleri
  İlaç
  Boya
  Madeni yakıtlar
  Yağlar
  Suni gübre

  Rusyadan Otogaz Petrol faturamız her geçen yıl yükselmekte sürekLi dış ticaret açıgı vermekteyiz rusyaya katma degeri düşük tarım ihraç ederken yüksek enerji ithali türkiyenin açık vermesine neden oluyor.82.542 ton ile 5′inci sırada yer alırken, bu yıl 208.080 tonla 3’üncülüğe yükseldi. Türkiye’nin LPG ithal ettiği ülkeler sıralamasının başındaki 2 ülke olan Cezayir ve Norveç ise bu yıl da değişmedi. Ancak Kazakistan 3′üncü sıradayken, bu yıl Rusya’nın gerisine düşmüş oldu. LPG ithal edilen diğer ülkeler arasında Libya, Ukrayna, Nijerya, İtalya, Almanya ve Mısır yer alıyor. Türkiye ilk 6 ayda toplam 1 milyon 488 bin ton LPG ithal etti.

  Yurtiçi LPG ticareti verilerine göre ise, otogaz kullanımı da geçen yılın 6 aylık dönemine göre artış gösterdi. 2008 Ocak-Haziran döneminde toplam 964.492 ton otogaz tüketilirken, bu yılın aynı döneminde 1 milyon 54 bin 491 ton otogaz tüketimi gerçekleşti. Böylece LPG ürünleri arasında otogazın kullanım oranı da yüzde 58,31’den yüzde 62,15′e yükselmiş oldu.(2009)

  Türkiye enerji ihtiyacını büyük ölçüde doğalgaz ve petrolle karşılıyor. Petrolün de yüzde 92’sini ithal ediyor. Üstelik petrolün yüzde 40’ını, doğalgazın da yüzde 64’ünü bir tek Rusya’dan sağlıyor.

  Son yıllarda bu bağımlılıktan kurtulabilmek için Türkiye bir sürü çaba gösteriyor. Bunlardan biri, içeride üretimi artırmak. Fakat bunun için de büyük paralar gerekiyor. Çünkü çoğu arama nafile harcamaya neden oluyor.

  Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak için, Amerikan petrol devi Exxon Mobil’in ardından, Chevron da Karadeniz’de petrol aramak üzere TPAO ile yeniden görüşmeler içinde. Daha önce İngiliz petrol şirketi BP-Chevron ortaklığıyla arama yapılmış; olumsuz sonuç alınınca çalışmalara son verilmişti.

  O arada Türkiye denizlerde aramalarıyla öne çıkan Brezilyalı Petro Brass ile anlaştı. Yine Amerika’nın ikinci büyük petrol şirketi olan Chevron (cirosu 211 milyar dolar) Van-Silopi bölgesinde ki son 2-3 yıldır hızlandırdı ve ilk kuyuyu açtı; 2009’da arama-üretime geçilmesi bekleniyor.

  ihrac ve ithal ürünlerin özelliği getirisi yüksek mamüller olmasıdır.+ Yorum Gönder
en fazla ticaret yaptığımız ülke hangisidir,  en fazla ithalat ve ihracat yaptığımız ülkeler hangileridir,  en çok ticaret yaptığımız ülkeler hangileridir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi