+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ailenin birey ve toplum açısından önemi nedir

  ailenin birey ve toplum açısından önemi nedir 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: ailenin birey ve toplum açısından önemi nedir

  ailenin birey ve toplum açısından önemi

  Ailenin birey ve toplum açısından önemi, onun kendisinden beklenen işlevleri ye-rine getirip getirememesi, yani sağlıklı olup olmamasıyla ilgilidir. Dolayısıyla önce “sağlıklı ve sağlıksız aile” kavramlarını açıklığa kavuşturmak gerekir. Eğer sağlıklı ailenin ne olduğunu açıklarsak sağlıksız olanın anlamı kendiliğinden ortaya çıka-caktır. Sağlıklı aile, tıpkı normal ve anormal tanımının yapılamaması gibi net olma-yan göreceli bir kavramdır. Her ailenin kendine özgü bir yapısı ve işleyişi vardır. Genel anlamda fonksiyonlarını yerine getiren; yani aile üyelerinin yaşantılarından mutlu olduğu, çatışmanın az olduğu, iletişimin iyi olduğu, gelişmeye ve değişme-ye açık, aynı zamanda stresli olaylar karşısında birlikte baş etme yolları geliştirebilen ailelere sağlıklı veya fonksiyonel aile denir.

  Sağlılık ailelerin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

  - Sağlıklı ailede bireyler kendi bireyselleşme sürecini tamamlamış, şefkatli, sı-cak ve sorumluluk sahibidirler. Kendilerinden hoşnut, yaratıcı, üretken ve gerçekçidirler.

  - Aile üyeleri birbirlerine karşı dürüst, içten, güven ve sevgi doludurlar. Bir-likte olmaktan mutlu oldukları gibi, birbirlerinin mutluluğu için sorumluluk duyarlar.

  - Birbirleriyle açık, tamamlayıcı ve uygun iletişim kurarlar. Kendilerini açık bir şekilde ifade ederlerken ailenin diğer üyelerinin duygu ve düşüncelerine de ilgi gösterirler.

  - Kararlar zorla değil, ortak katılımla alınır. Katı bir hiyerarşi yoktur. Haklar ve görevler adil olarak paylaştırılır ve kararlar değişime açıktır.

  - Rol dağılımı aile üyelerinin cinsiyetine, yaşına, kültürel değerlerine ve bek-lentilerine uygundur. Herhangi bir nedenle aile üyelerinden birisi rolünün gereğim yerine getiremezse diğerleri onun rolünü üstlenir.

  - Sağlıklı ailelerde ebeveynler birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılarlar. Olumlu cinsel ilişkileri vardır ve birbirlerini severler. Çocuk yetiştirme konusunda birlikte hareket ederler. Çocukların özgüvenli ve ayrı bir birey olarak yetiş-mesine özen gösterirler 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Ailenin birey ve toplum açısından önemi nedir

  çok işime yaradı sitenizi çok seviyorum ödevimi yapmama yardım ediyor 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Ailenin birey ve toplum açısından önemi nedir

  Gerçekten Yararlı Bir site ödevimi daha kolay yapabiliyorum

 5. 5
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim ödevime çok yadımcı oldunuz

 6. 6
  Ziyaretçi
  bence öenmi bunun gibidir. çünkü çok yrrlı oldu öğrtmnm çk beğendi.bunu yapanlarada teşekkür ediyoruz.ayrıca en ödevlerimi hep bu siteden bakıyorum.sizede tavsiye ederim forum alev çok ii br site bu yzdn yani ii dediğim ödewme çk yrdmcı olylr grçktn çk tşkkrlr.bu siteyi yapanlara minnettar kaldım gerçekten çokl güzel yazylr

 7. 7
  Ziyaretçi
  ailenin birey ve toplumdaki önemi büyüktür.ailenin iyi geçinmesi topluma örnektir.

 8. 8
  Ziyaretçi
  En güzel ödev cevaplarını yazan site bu site.Tüm ödevlerimin cevabı burada.Ayrıca tüm ödev sorularımın cevabını buradan yazıyorum. Bence en güzel ödev sitesi burası :)

 9. 9
  Ziyaretçi
  Siteniz çok güzel çok isime yaradı. Çok teşekürler

+ Yorum Gönder
ailenin birey ve toplum açısından önemi nedir kısaca,  ailenin birey ve toplum açısından önemini belirtiniz,  ailenin birey ve toplum açısından önemi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 16 kişi