+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: proteinlerin insan vücudundaki önemi


  Proteinlerin İnsan Vücudu İçin Önemi


  Proteinlerin önemli moleküllerdir. Protein moleküllerinin yeterince sentezlenmesi gereklidir. Proteinler vücudumuzda yeterince depo edilemediğinden besinlerimizle düzenli olarak alınması gereklidir. Protein eksikliği sonucu özellikle kivaşorkor adı verilen rahatsızlık açığa çıkar. Kivaşorkor özellikle beslenmenin yetersiz ve dengesiz olduğu üçüncü dünya ülkelerinde yaygın bir rahatsızlıktır.
  Protein yetersizliğinde büyüme yavaşlar, zihinsel gelişimde gerileme görülür. Vücudun hastalıklara karşı direnci azalır. hastalık ağır seyreder. Ayrıca karaciğer hücreleri yeterince yenilenemediğinden dolayı siroz hastalığı görülür.
  Proteinlerin yapılarının değişmesi, bozulması durumunda insan hayatı tehlikeye girer. Örneğin sıcaklığın aşırı yükselmesi (45-50 °C den fazla) durumunda proteinlerin yapısı bozulur (Denatüre).
  Amino asit sıra ve sayılarının DNA' tarafından tespit edilir. Bu sıra ve sayıdaki ufak bir değişme ciddi rahatsızlıklara veya ölüme neden olur. En güncel hastalıklardan olan kanser bu konuyla ilgilidir 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: proteinlerin insan vücudundaki önemi

  proteinin önemini unutmayın proteinli yiyecekler tüketin 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: proteinlerin insan vücudundaki önemi

  Proteinin önemi çok sağlık açısında iyi.bol bol proteinler beslenin. :)

+ Yorum Gönder
proteinin insan vücudu için önemi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi