+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu
 1. 1
  Ziyaretçi

  Atatürkün Çok Kısa Çocukluk Anıları

  atatürkün kısaca çocukluk anıları lazım yardımcı olur musunuz arkadaşlar 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: atatürk ün çok kısa çoçukluk anıları

  Atatürkün küçüklüğü ile ilgili anı


  Silahla oynarken tabanca patladı

  Makbule Hanım Ağabeyi Atatürk'ün bir insan olarak çeşitli yönlerini de içtenlikle anlatır. Ağabeyinin çocukluk yıllarına dair pek çok anekdotu dile getirir. Makbule Hanım ağabeyinin çocukluk yıllarında her çeşit oyuncağa, özellikle de silaha düşkün olduğunu belirterek, daha o yıllarda askerliğe sempati duyduğunu dile getirir. Ne varki Atatürk'ün silahla oynaması az kalsın bir felakete yolaçacaktır. Atatürk, elindeki eski bir silahı temizlemesine yardım etmesi için kızkardeşini yanına çağırır. İşte o anı Makbule Hanım şöyle anlatır: "Karşısına geçtm. O elindeki lüveri temzilemeye başladı. Ne yaptı nasıl etti, bilmiyorum. Birden korkınç bir ses duydum. Annem korku ve heyecan içinde: 'Eyvah ! Kardeşini öldürdün Mustafa' dedi. Ben ise 'Ağabeyim öldü' diye ağlıyordum. Tabancanın dumanı kalkınca baktık ki ikimiz de sağız". 3. 3
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: atatürk ün çok kısa çoçukluk anıları

  Fareden çok korkardı

  Ağabeyi Mustafa Kemal'in köy türkülerini dilinden düşürmediğini, sanata ve sanatçılara karşı büyük saygı duyduğunu ifade eden Makbule Hanım'ın anlattığına göre çocuk Mustafa Kemal en çok fareden korkarmış. Anne Makbule hanım ise küçük Mustafa Kemal'i "Sen asker olacaksın! Asker korkar mı hiç?" diyerek teskin edermiş.

  'Biri beni, diğeri mevkimi sevdi'

  Makbule Hanım, Atatürk'le fırtınalı geçen bir evlilik yaşayan Uşşakızade Latife Hanım'la ilgili çok az şeyler nakleder. Atatürk'e aşık olan ve daha sonra intihar eden akrabası Fikriye de yer almaz bu anılarda. Atatürk'ün ikisi hakkında kendisine sadece şunu söylediğini nakleder: "Biri beni mevkim ve param için sevmiştir. Diğeri yalnız ben olduğum için. Yani biri mevkimi ve paramı, diğeri de hakikaten beni sevmiştir." 4. 4
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: atatürk ün çok kısa çoçukluk anıları

  Sekiz yıl sonra eve dönüş sevinci

  Makbule Hanım ve annesi Zübeyde Hanım, Birinci Dünya Savaşı'ndan hemen sonra Selanik'ten İstanbul'a gelerek Beşiktaş Akaretler'de bir eve yerleşirler. Bu dönemde çeşitli cephelerde savaşan Atatürk, Makbule Hanım'ın anlattığına göre tam sekiz yıl evinden uzak kalmış. Makbule Hanım, Ağabeyinin dönüşünü şöyle anlatıyor: "İstanbula geleceğini haber aldığımız zaman sevincimize payan yoktu. On gün on gece hazırlık yaptık. Her tarafı sildik, süpürdük.. Sevdiği yemekleri yaptık. Sekiz senelik bir ayrılıktan ve zaferden sonra Ağabeyimin dönüşü bizi sevinçten deliye çevirmişti adeta. Ah! O gün.. O güzel ve mesut günü şu anda bile hatırladıkça içimde çok derin bir sızı hissediyorum."

 5. 5
  İlk Yolcu
  Bayan Üye
  Selanik sampiyonu(Atatürkün cocukluk anisi)

  Mustafa, Şemsi Efendi Okulu 4. sınıfa giderken, beden eğitimi dersinde öğretmeni sınıfa koşu yarışması yaptırdı. Okul etrafında iki tur atılacak ve birinci olan okul çapında yapılacak koşuda sınıfını temsil edecekti. İlk turu önde geçen Mustafa ikinci turun ortalarında bitiş çizgisine doğru güçlü adımlarla koşarken, biraz ilerde uçamayan bir yavru kuşun peşinden koşan siyah, kocaman bir kediyi fark etti. Mustafa yön değiştirip hızla koşarak yavru kuşu kedinin pençesinden kurtardı. Yavru kuşu severek ve yürüyerek yarışı en sonda tamamlamasına karşın, olayı öğrenen öğretmeninden yavru kuşu kurtardığı için aferin alan Mustafa, yarışı birinci bitiren arkadaşının:

  “ Hayır, ben birinci değilim. Yarışın birincisi Mustafa’dır. O benden daha hızlı, sınıfımızı benden daha iyi temsil eder “ demesi üzerine öğretmeni tarafından birinci gelmiş sayıldı. On beş gün sonra yapılan koşuda okul şampiyonu olan Mustafa, derslerindeki başarıyı koşuda da gösterecek ve Selanik Şampiyonu olarak bir kupa alacaktı.

 6. 6
  Ziyaretçi
  performans ödevime yadım eddiğiniz için sagolun

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok güzel gerçekten çok işime yaradı çok sağolunn

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok süper ferformansımı yaparken yararlandım

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim proje ödevimden sizin sayenizde Allah'ın izniyle 100 alacağım ♥

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok güzel bir sunum ödevime yardımcı oldu teşekkürler

 11. 11
  Ziyaretçi
  ödevime yardım ettiniz teşekkürler çok güzel olmuş

  çok tesekkür ederim kanka süper bişey yaa :D

  thankyou ödevime yardım ettin ödev için saol peformans 100 aldım

 12. 12
  Ziyaretçi
  evet ödevim tamam çok iyi güzel oldu arkadaşlayımda denemeli

 13. 13
  Ziyaretçi
  çok güzel proje ödevime yardım ettiğiniz için teşkkürler :D

 14. 14
  Ziyaretçi

  çok güzel olmuş teşekkür ederim her sorumu size soracağım tekrar çok teşekkür ederim sağolun var olun eyvallah.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu
atatürkün çocukluk anılarından biri,  atatürkün çocukluk anıları özet,  atatürkün çocukluk anıları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 49 kişi