+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Günümüzde en çok ilgi gören meslekler ve nedenleri?

  günümüzde en çok tercih edilen meslekler ve nedenleri? 2. 2
  Aytu
  Bayan Üye

  Cevap: günümüzde en çok ilgi gören meslekler ve nedenleri?

  Günümüzde En Popüler Meslekler

  İşsizliğin gittikçe daha da büyük bir sorun olan ülkemizde üniversite okumak veya okumamak arasında hiç bir fark kalmadı.Çünkü artık üniversite mezunları da iş bulamıyor.Günümüzde çağın gereksinimlerine göre tercih edilen meslekler sırasıyla şöyledir.


  Günümüzde En Popüler Meslekler
  1- Bilgisayar Programcılığı

  2- Öğretim Görevlisi

  3- Finansal Danışmanlık

  4- İnsan kaynakları uzmanlığı

  5- Doktor asistanlığı

  6- Pazar analisti

  7- Bilişim

  8- Emlak

  9- Eczacı

  10- Psikolog

  Bu meslekler money adlı derginin ücret,stres,iş zorluğu gibi alanlarda yaptığı araştırmalara dayanmaktadır.

  Gençler internet ve iletişimi önemsiyor
  Tütüncü’ye göre sosyal medya danışmanlığı ve eitibar yöneticiliğinin de yıldızı gittikçe parlıyor. “İletişim çağında yaşıyoruz, geleceğin mesleklerinin de iletişim ve internetle bağlantılı meslekler olmasının şaşırtıcı olmaması gerekiyor” diyor Tütüncü ve ekliyor: “Artık her şeyin tanıtıma ve reklama ihtiyacı var. Marka yöneticiliğinin de bu açıdan önem kazanan diğer gözde meslekler arasında yer alacağını söyleyebiliriz. Marka yönetiminin hiç azımsanmayacak önemdeki bir parçası da markaların sanal mecralardaki yönetimi olacak.”

  Sanal alem işbaşında
  Randstad Türkiye Genel Müdürü Altuğ Yaka ise teknolojideki gelişmelerle bağlantılı olarak gençlerin son bir yılda IT ve finans sektöründe denetim veya vergi bölümlerini ya da bankalarda yönetici adayı (Management Trainee) pozisyonlarını daha çok tercih ettiklerini söylüyor. “Son dönemde iş arama görsel basından çok sanal mecralara taşındı. İş portalları ve sosyal medya alternatif arama kanalları oldu. İlanlarda ise pozisyonlar daha kırılımlı hale geldi” diyen Yaka, iş arayanların sosyal medyayı profesyonel networking yaparak iş arama aracı olarak daha fazla kullanmaya başladığını belirtiyor.

  En popüler bilişim
  Ebru Çapa – Monster Gelişen Pazarlar Başkan Yardımcısı
  2011 yılında yeni mezun olmuş adaylar baz alındığında en çok başvurulan meslek gruplarının satış, iş geliştirme, mühendislik, muhasebe, denetleme, pazarlama ve insan kaynakları olduğunu görüyoruz. Son altı aydaMonster’da yer alan en popüler iş ilanları ve meslek gruplarıysa şöyle sıralanıyor:

  * Bilişim teknolojileri/yazılım geliştirme
  * Danışmanlık/yönetim danışmanlığı
  * Finans/banka/muhasebe/denetim
  * İdari işler/büro/sekreterya
  * Mühendislik
  * Müşteri hizmetleri/çağrı merkezleri
  * Pazarlama/ürün yönetimi/halkla ilişkiler
  * Sağlık/tıp
  * Satış/iş geliştirme
  * Yönetim/stratejik planlama

  Fizyoterapist ve diyetisyenler işsiz kalmıyor
  Hızla gelişen teknolojinin iş hayatını büyük ölçüde etkisi altına alması, geleceğin mesleği dendiğinde hep bilgi teknolojileriyle ilgili alanları akıllara getiriyor. Aileler ve çocuklar gelecekte kimlerin işsiz kalmayacağına kafa yorarken bilgisayar, mühendislikle ilgili fanteziler kuruyor. Oysa günlükyaşamı yakalayan fikirler her dönemde sahiplerini en hızlı zengin eden girişimler olmuştur. Uzmanlara göre meslek seçerken çok fantastik davranmak yarar getirebilir ancak bugünün yaşam koşullarını da göz ardı etmemekte fayda var. Türkiye bir yandan yeni doğumlarla gençleşirken bir yandan da ciddi oranda bir nüfus yaşlanıyor. Kadınlar iş hayatında giderek daha çok rol aldıkça bu yaşlıların da bebeklerin de profesyonel bakımaihtiyaçları artıyor. Şu anda eğitimsiz çalışanlara bin 500 TL aylık ücretle bebeğini ve ebeveynini teslim eden aileler var. Gelecekte ise bu hizmetalanı daha eğitimli personel ihtiyacına doğru kayacak. Bu nedenle çocukgelişimi ve yaşlı bakımı gibi meslekler gerçek anlamda iş garantili olarak görülüyor. Aileler özellikle yaşlı hastalar için fizyoterapist lisansı olan profesyonelleri tercih edecek. Bu kişiler kendi şirketlerini bile kurabiliyorlar. Bir diğer alan da diyetisyenlik. Diyetisyenlik eğitimi alanlar, Anadolu üniversitelerinden bile mezun olsalar anında bulundukları şehirdeki özelhastanelerde iş buluyorlar. Üstelik büyük şehirlere göç etmeleri de gerekmiyor.
 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: günümüzde en çok ilgi gören meslekler ve nedenleri?

  tşk sizin sayenizde 100 aldım :D 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: günümüzde en çok ilgi gören meslekler ve nedenleri?

  Süper bilgiler bunlar canlar emeğinize sağlık

 5. 5
  Ziyaretçi
  şef aşçılar
  öğretim görevlisi
  emlak doktor
  emlak
  doktor
  hemşire
  bilim insanı

+ Yorum Gönder
günümüzde en çok rağbet gören meslekler ve nedenleri,  en çok rağbet gören meslekler ve nedenleri,  en popüler meslekler ve nedenleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi