+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu
 1. 1
  Ziyaretçi

  Su ile ilgili kompozisyon örnekleri

  Su ile ilgili kompozisyon örneğine ihtiyacım var bana su hakkında kısa bir kompozisyon yazar mısınız ? 2. 2
  Aytu
  Bayan Üye

  Cevap: Su ile ilgili kompozisyon örnekleri

  Su ile ilgili kompozisyon

  SU HAYATTIR

  Su, her türlü canlının beslenebilmesi için nasıl ki vazgeçilmez ise, insan için de vazgeçilmezdir.
  Uzmanlar, yakın gelecekte suyun petrolden daha kıymetli olacağını savunmaktadır. Ancak, balığın suda yaşayıp, suyun kıymetini bilemediği gibi, insanlar da suyun kıymetini bilememektedir. Su, ileride değil, geçmişte ve günümüzde de en kıymetli üç şeyden biridir. Nedir bu üç şey?
  Hava, su ve gıda.
  Bu müthiş üçlü olmasa insanoğlu yaşayamaz. Su bulamadığımızı, nefes alabilecek kadar havaya muhtaç olduğumuzu veya aç kaldığımızı bir an düşünmek bile feci bir şey.
  Beynimizin dörtte üçü, kanımızın beşte dördü, kemiklerimizin beşte biri, adalelerimizin dörtte üçü hep sudur. Akşam yatmadan önce alınan bir bardak su kalp krizi ve felci önlediği gibi, sabah yataktan kalkınca hemen içilen iki bardak su iç organların rahat çalışmasını temin eder. Yemekten yarım saat önce alınan bir bardak su hazmı kolaylaştırırken, banyodan önce içilen bir bardak su tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Vücut ısısının düzenlenmesi, hücrelere gıda ve oksijen taşınması, yediklerimizin enerjiye çevrilmesi, vücuttaki toksinlerin atılması, hayati organlarımızın rahat çalışabilmesi ve korunması, eklemlerin rahat çalışabilmesi, cildimizin sağlıklı ve kırışıksız kalabilmesi hep su ile mümkün olabilmektedir.
  Fakat bütün bu saydığımız ve sayamadığımız daha nice faydalı işlerin meydana gelmesinde göz ardı edilmemesi gereken en önemli şey, içtiğimiz suyun temiz olmasıdır. Bu, çok önemlidir. Çünkü, gelişen teknoloji ile birlikte soluduğumuz hava ve yediklerimiz dahil olmak üzere sularımız giderek kirlenmektedir. Kimyasal atıkların çoğaldığı günümüzde temiz su bulabilmek zorlaştı. Su kaynaklarımız bile kirlenmeye başladı.
  Dünyanın dörtte üçü sularla kaplı olduğu halde, içme suları ancak yüzde altısını teşkil ediyordu. Küresel ısınma ile birlikte dünyadaki içme suyu oranı binde yirmi beş seviyelerine düşmüştür. Bunun bile tamamı arzu edilen içme suyu ölçülerinde değildir. Nehirlerdeki kirlilik oranları da giderek artmakta olup, bugün Afrika kıtasında tam on ülkenin içinden geçmekte olan Kongo nehri, başta sıtma olmak üzere bir çok hastalığın mikrobunu bünyesinde taşımaktadır.
  Özellikle temiz suyun önemini çok iyi anlamalıyız. Şişe ve damacanalarla alıp tüketmekte olduğumuz sular bile sağlıklı bir vücudun isteklerine cevap verememektedir. Çünkü yine konunun uzmanları belirtiyorlar ki, temiz su yirmi dört saat içerisinde tüketilmelidir. Aksi taktirde organizma üzerindeki pozitif etkisi azalmaktadır. İçtiğimiz suyun günlük olup olmadığını sürekli kontrol edebilmemiz mümkün olmadığına göre yapılacak tek iş, her evde suyu atomize etmek suretiyle moleküllerine ayıran su ayrıştırma cihazlarından bir tane bulundurmaktır. Böylece içtiğimiz suyun temiz ve taze olduğundan emin oluruz. Çocuklarımızın sağlıklı yetişebilmesi biraz da buna bağlıdır. Hele su içme ihtiyacını çay içerek veya buna benzer yollarla gidermeye kalkışanlar büyük bir yanlışın içine düştüklerinden habersizdirler. Çünkü vücut, alınan çaydaki suyu kullanabilmek için, hemen hemen bir o kadar su harcamak zorunda kalır. İnsan susamadan su içmelidir. Bilinmelidir ki susadığımızda vücut alarm sistemi harekete geçmiş, acilen su istemektedir. Bu da sağlığımızı önemli ölçüde etkileyen bir faktördür.
  Halk arasında yarım asırdan beri söylenegelen bir söz vardır: “Vücudumuzun az da olsa mikroba da ihtiyacı var.” Bu sözün bir asır öncesine kadar doğruluğu belki kabul edilebilirdi. Ancak günümüz için geçerliliğini çoktan yitirmiş bir sözdür. Eskiden çocuk, çöplükte bulduğu elmayı yıkamadan yer ve hasta olmak şöyle dursun, topaç gibi olurdu. Şimdi ise tam tersi, artık alabildiğine mikropsuzluğa ihtiyacımız var. Gelişen teknoloji ve artan kimyasal atıklar çevreyi ve içme sularımızı kirletmeye yetiyor da artıyor bile. Tüketmekte olduğumuz gıdalar hormonlarla, kimyasallarla, genetik yapısı değiştirilmekle zaten sağlığımızı tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Ayrıca zehir solumakta olduğumuzu da unutmayalım. Mikropsuz ortam bulabilmek neredeyse imkansız hale geldi. Onun için temiz havaya olduğu kadar temiz suya da muhtacız.
  Allahü teala bu muhtaçlığımızı hasrete dönüştürmesin!
  Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

  Yılmaz Garip
  Gazeteci-Yazar


  Su Kirliliği ile İlgili Kompozisyon

  Yeryüzündeki içme ve kullanma suyunun miktarı sınırlıdır. Zamanla su kaynaklarının azalması, insan nüfusunun artması ve daha önemlisi, suların kirlenmesi yaşamı giderek zorlaştırmaktadır.
  Su kirliliğini oluşturan etmenlerin başında lağım sularıyla sanayi atık suları gelmektedir. Bunun yanında petrol atıkları, nükleer atıklar, katı sanayi ve ev atıkları da önemli kirleticilerdir. Bunlar deniz kenarındaki bitki ve alg gibi kaynakları yok etmektedir. Kirlenme sonucu denizlerde hayvan soyu tükenmeye başlamıştır. Örneğin; Marmara denizi, kirlilik nedeniyle balıkların yaşamasına uygun ortam olmaktan çıkmıştır. Karadeniz’deki kirlenme nedeniyle hamsi ve diğer balık türleri giderek azalmaktadır. İstakozların larva halindeyken temiz su bulamamaları nedeniyle nesilleri tükenmektedir. Nehir ve göllerimizde kirlilik nedeniyle canlılar tükenmek üzeredir.
  Yeni yeni kurulmaya başlanan arıtma tesisleri, lağım ve sanayi atık sularını hem kimyasal hem de biyolojik olarak temizlemektedir. Böylece hem sulama suyu gibi yeniden kullanılabilir su kazanılmakta hem de denizlerin kirlenmesi önlenmektedir. Bu nedenle sanayileşme mutlaka iş yerleri planlanırken arıtma tesisleri ile birlikte düşünülmelidir. 3. 3
  Ziyaretçi

  suyun hayatı

  Su hayattır hayat güzel; susuz hayat düşünülemez 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Su ile ilgili kompozisyon örnekleri

  çok güzel olmuş teşekkürler.

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok iyi bir kompozisyon gerçekten çok teşekkürler

 6. 6
  Ziyaretçi
  Su hayattır. Hayatımıza sahip çıkalım boşa harcamayalım.

 7. 7
  Ziyaretçi
  Fikir verdiniz sağolun

 8. 8
  Ziyaretçi
  Cok guzel olmus tesekkurler.....

 9. 9
  Ziyaretçi
  cok guzell saolun odewımde yardımcı oldunuz

 10. 10
  Ziyaretçi
  Çok güzel olmuş elinize sağlık yarışmaya buna benzer bir kompozisyon katilicam

 11. 11
  Ziyaretçi
  bence çok güzel yazmışsınız. sizi tebrik ederim....:)

 12. 12
  Ziyaretçi
  süper gercektende cok güzel olmuş

 13. 13
  Ziyaretçi
  Su hayattır,yaşamdır.Biz buradaki 1 damla suyun değerini bilmezken,Afrika'daki kuraklık çeken çocuklar 1 damla suya muhtaçtır.İnsan vücudunun %'65 i sudan oluşmaktadır.
  Bir insan yemek yemeden 3 gün dayanabilir fakat su içmeden 1 gün anca dayanabilir.
  Suyu kalp olarak farz edelim.Bir insan su olmadan yaşayabilir mi?Bir insan kalbi olmadan yaşayabilir mi?İşte su bir kalp gibidir.Olmazsa olmaz.
  Yeni nesil için suyu harcamayalım!
  Çok geç olmadan farkına varalım!

 14. 14
  Ziyaretçi

  Saolun odewimde yardimci oldunuz

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu
su ile ilgili kompozisyon,  su ile ilgili kompozisyonlar,  su ile ilgili kompozisyon örnekleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 10 kişi