+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  ENGİN
  Özel Üye

  Cevap: milli ve dini bayram nedir

  Milli Bayram Nedir?

  Milli bayram, bir ülkede kutlanan ulusal içerikli bayramlara verilen addır. Amerikan Bağımsızlık Günü, Cumhuriyet Bayramı, Kanada Günü ve Dominyon Günü buna örnek verilebilir. Genelde milliyetçi bir içeriğe sahip olan bu bayramlar; o ülkenin ulusal bağımsızlık savaşını kazandığı gün, resmen tanındığı gün, önemli bir olaya şahit olduğu gün ya da etnik-mitolojik önemi olan bir gün kutlanabilirler. 3. 3
  ENGİN
  Özel Üye

  Cevap: milli ve dini bayram nedir

  Dini Bayram Nedir?

  Bayram, “ferah ve sevinç günü” manasına gelir. Dini bayramlar ise, yeryüzünde yaşayan çeşitli dinlere mensup toplulukların belli bir tarihte, bir veya birkaç gün sevinç gösterileriyle kutladığı günlerdir. Bu bayramlara özel ibadetler vardır.
  İslâm dininde Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere iki büyük dini bayram vardır:
  “Peygamberimiz (asm) Medine’ye hicret ettiklerinde, Medinelilerin eğlendikleri iki günleri vardı. Hz. Peygamber (asm):
  “Bu günler nedir?” Diye sorduğunda Medineliler:
  "Biz cahiliyet döneminden beri bu günlerde eğleniriz." dediler.
  Bunun üzerine Peygamberimiz:
  "Allah size, o iki gün yerine daha hayırlı iki bayram vermiştir. Bunlar Ramazan ve Kurban Bayramları'dır” buyurmuştur.” (Ebû Dâvûd)
  Ramazan ve Kurban Bayramları hicretin ikinci yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Dini bayramlar ulusal bayramlardan farklı olarak ay takvimine göre düzenlendiğinden her yıl bir önceki yıldan 10 gün erken gelirler.
  Bayramın ilk gününden önceki güne arefe denir. Arefe gününde yapılan ibadetler çok makbuldür.
  Ramazan Bayramı, Şevval ayının birinci günü başlar, üç gündür. Kurban Bayramı, Zilhicce'nin 10. günü başlar, dört gündür.
  Dinî bayramlar Allah'ın, kendini haramdan koruyan ve yaptıkları ibadet ve tövbelerle günahlarından temizlenen Müslümanlara hediyesidir. Çok güzel faydalar için verilen dini bayramlar başta Kur'ân-ı Kerim'in önemle bahsettiği “kardeşliğin” pekişmesi için güzel bir vesiledir. Çünkü dargınlıklar, küslükler son bulup yeni kaynaşmalara yol açar. Ve bayramlar sebebiyle, Kur'ân-ı Kerim'de:
  "Allah'tan korkun ve akrabalık bağlarını kesmekten sakının." (Nisa, 1) ayetiyle öneminin çok büyük olduğu ifade edilen “sıla-i rahim (hısım akrabayı ziyaret etme)” ibadeti yerine getirilir. 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: milli ve dini bayram nedir

  Sağol çok işime yaradı.

 5. 5
  Ziyaretçi
  Milli bayram ve dini bayramlarımız bize mutlu ve ayrıların barışmasını sağlar o yüzden bizde ailelerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz

 6. 6
  Ziyaretçi
  Milli ve dini bayramların ne olduğunu öğrendim

+ Yorum Gönder
milli bayram nedir ,  milli bayram ne demektir,  milli bayramlarımız nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi